DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2019 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Senat uhonorował protestantów. W rocznicę urodzin księdza Piotra Skargi

Senat uhonorował protestantów. W rocznicę urodzin księdza Piotra Skargi
By Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Kilka lat temu parlamentarzyści z dumą ogłaszali rok księdza Piotra Skargi – wielkiego szermierza kontrreformacji. W tym roku zaś, złożony ponoć w większości z senatorów-katolików Senat rozpatrywał uchwałę ku czci… heretyckiego ruchu reformacyjnego, zapoczątkowanego przez Marcina Lutra. I ostatecznie uczcił „polskich protestantów”. Czysta schizofrenia!


„Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować polskich protestantów, który współtworzyli oblicze religijne, kulturowe, społeczne i gospodarcze naszej Ojczyzny” - głosi przyjęta w środę uchwała. Za jej przyjęciem opowiedziało się 40 senatorów, 27 było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu. Podkreślono w niej także, że „wiele wybitnych postaci ulegało asymilacji i stawało się luminarzami kultury narodowej, jak chociażby Samuel Bogumił Linde, językoznawca, pedagog i tłumacz, twórca "Słownika Języka Polskiego", czy Oskar Henryk Kolberg, etnograf, folklorysta i kompozytor".


W myśl autorów uchwały polscy ewangelicy zasługują na wyróżnienie jako grupa religijna, gdyż „aktywnie brali udział w walkach o niepodległość” oraz, że „wspaniałymi przykładami najlepszych tradycji patriotycznych byli: gen. Józef Longin Sowiński, dowódca artylerii Królestwa Polskiego w czasie powstania listopadowego; kontradmirał Józef Unrug, dowódca floty polskiej i obrony Helu w 1939 r.; prezydent Warszawy Stefan Starzyński; urodzony w rodzinie ewangelickiej gen. Władysław Anders i wielu innych”.


Warto dodać, że to senator z PiS – Tadeusz Kopeć – złożył projekt uchwały, ale w kształcie nieco innym niż przyjęty. Chciał on bowiem uczcić całą reformację, nie tylko „polskich protestantów”. Wszystko z powodu 500. rocznicy antypapieskiego buntu Lutra. W projekcie napisano, że idee reformacji przenikały w XVI wieku do Polski, która stanowiła wzór tolerancji religijnej w ówczesnej Europie a „ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języka ojczystego, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości narodowej i obywatelskiej”.


Część polityków PiS oburzyła się na taką treść uchwały – stąd uczczenie „polskich protestantów”. Wielu senatorów partii rządzącej odcięło się od pomysłu swego kolegi, jak chociażby profesor Jan Żaryn, który mówił, że „nie jest zainteresowany honorowaniem rozłamu w Kościele”.  


 

Źródło: tvn24.pl

kraDATA: 2017-02-03 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od kiedy rządzi w mojej firmie protestant, nie mam złudzeń co do faktycznych intencji i tolerancji wobec nas katolików.
ponad 1 rok temu / Maria
 
Protestanci chcieli więcej - ogłoszenia roku 2017 Rokiem Reformacji, ale sejm nawet nie rozpatrywał wniosku. Proszę więc nie psioczyć zbytnio, bo sejm zachował się doskonale pokazując heretykom, że do powiedzenia nic nie mają.
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
Protestanci "pięknie" zachowali się w czasie POTOPU szwedzkiego. Za to też ich honorują?
ponad 1 rok temu / dziadekan
 
Ciekawe dlaczego senator Kopeć i inni chcą świętować "rozwód". Gdyby senatora żona opuściła go i poszła w tango z innym, to czy ten dzień też by świętował? Jako wprowadzenie "reformacji" w ich pożyciu małżeńskim? Przydała by się ustawa potepiajaca rozłam i wzywająca do nawrócenia heretyków na łono prawdziwego jedynego i świętego kościoła katolickiego.
ponad 1 rok temu / BONITAS
 
PiS - V Kolumną katolickiej Polski, koniem trojańskim Kościoła Polskiego. Uważajcie na nich!. Nie ufajcie im!.
ponad 1 rok temu / Rzymianin
 
Herezja w modzie, działania heretyckie i proheretyckie również
ponad 1 rok temu / jac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.