DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Uczczenie ofiar czy zafałszowanie historii?

Senat przyjął uchwałę w sprawie 70. rocznicy mordów na Wołyniu

Senat przyjął uchwałę w sprawie 70. rocznicy mordów na Wołyniu
#PIS    #PO    #POLACY    #LUDOBÓJSTWO    #SENAT    #WOŁYŃ    #UKRAIŃCY

Senat przyjął dziś uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Za przyjęciem uchwały głosowało 55 senatorów, 20 było przeciwko 10 wstrzymało się od głosu. Wymaganej większości głosów nie uzyskała poprawka senatorów PiS, którzy chcieli ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Niemalże jednogłośnie Senat przyjął projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Teraz projekty trafią do Sejmu.

 

W przyjętej uchwale senatorowie określili zbrodnię wołyńską jako „czystkę etniczną noszącą znamiona ludobójstwa”. Zdaniem senatorów PiS, uchwała powinna też zawierać sformułowanie o „ludobójstwie”, a nie o „czystce etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa”. Uchwała miała być hołdem Polakom - 100 tys. zamordowanym mężczyznom, kobietom, dzieciom i starcom - którzy padli ofiarą mordów ukraińskich nacjonalistów z UPA na Wołyniu. Jednak jak mówi senator Jan Maria Jackowski, bez stosownych poprawek, które odrzucili senatorowie z PO – zafałszowuje się historię. – Ta uchwała narzucona przez większość wywodzącą się z PO zafałszowuje obraz ludobójstwa dokonanego przed siedemdziesięciu laty na Polakach, na Wołyniu przez nacjonalistów ukraińskich, i jest sprzeczna z działaniami instytucji państwowej, bo nie mówi się tam o ludobójstwie tylko o czystce etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa, a tymczasem IPN toczy postępowania karne z artykułu 118, który jasno definiuje, że to co się wydarzyło na Wołyniu, było ludobójstwem – mówi senator Jan Maria Jackowski

 

Po odrzuceniu poprawki PiS o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci o Męczeństwie Kresowian i zapisach relatywizujących fakty dotyczącej odpowiedzialności UPA za ludobójstwo na Polakach – senatorowie PiS musieli głosować przeciwko uchwale, gdyż jak dodaje senator Jan Maria Jackowski wypaczony został jej pierwotny sens.

 

Podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu niemalże jednogłośnie został przyjęty projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Za przyjęciem projektu głosowało 84 senatorów, nikt nie był przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Źródło: radiomaryja.pl

pam

 


DATA: 2013-06-21 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

20 senatorow bylo przeciw?Przeciw czemu?Sam jestem urodzony we Lwowie i do glowy by mi nie przyszlo ze moga byc w Polsce ludzie ktorzy zbrodnie UPA chca wykorzenic z pamieci Polakow.Senatorowie ci powinni sie wytlumaczyc przed opinia publiczna dlaczego tak zaglosowali.Onizyja z naszych pieniedzy i piata kalumna jest nam zbedna
ponad 5 lat temu / dziecko we mgle
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.