DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Senat przyjął nowelę ustawy zakazującej propagowania komunizmu. Teraz czas na podpis prezydenta

Senat przyjął nowelę ustawy zakazującej propagowania komunizmu. Teraz czas na podpis prezydenta
Zdjęcie ilustracyjne Fot. IPN

Izba wyższa parlamentu zdecydowała o przyjęciu noweli ustawy zakazującej propagowania ustroju totalitarnego, dzięki której dojdzie do prawdziwej dekomunizacji przestrzeni publicznej. Nowe prawo oznacza koniec dla reliktów komunizmu takich jak pomniki, kopce, place, obeliski i inne, które dotychczas nie zostały usunięte. Nowelę poparło 79 senatorów, a jeden wstrzymał się od głosu.


Podczas piątkowego posiedzenia, senat przyjął sejmową nowelę przepisów nakazujących dekomunizację przestrzeni publicznej w Polsce. Nowe rozwiązania mają rozwiać wątpliwości m.in. w kwestii likwidacji sowieckich pomników czy nadawania komunistycznych nazw obiektom użyteczności publicznej. Nowelizacja przewiduje utworzenie mechanizmów prawnych, które pozwolą na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli gloryfikujących ustrój totalitarny. W głosowaniu wzięło udział 80 senatorów. 79 z nich poparło projekt, natomiast jeden z nich wstrzymał się od głosu.


Proces dekomunizacji przestrzeni publicznej zapoczątkowała ustawa z 1 kwietnia 2016 roku. Przepisy trzeba było jednak doprecyzować o kwestie związane z usuwaniem obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, takich jak pomniki, obeliski, popiersia, tablice pamiątkowe, napisy i znaki.


Wojewodowie, podobnie jak w przypadku nazw ulic, otrzymają możliwość wydawania decyzji nakazujących usunięcie zakazanych pomników. Mają być one umocowane opinią Instytutu Pamięci Narodowej. Organem odwoławczym będzie tu minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.


Przyjęta nowela rozszerza też katalog obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, które nie będą mogły nosić nazw propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny o szkoły i ich zespoły, przedszkola, szpitale, placówki opiekuńczo-wychowawcze, instytucje kultury i instytucje społeczne. Ustawodawca dał właścicielom „niechlubnych pamiątek” czas na dekomunizację w wymiarze 12 miesięcy. Koszty usunięcia pomnika zwraca Skarb Państwa.


„Właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której w dniu wejścia w życie ustawy znajduje się pomnik upamiętniający osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm, lub inny ustrój totalitarny, lub propagujący taki ustrój w inny sposób, usuwa ten pomnik w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie” – brzmi fragment ustawy.

 

 

Źródło: senat.gov.pl, PCh24.pl, wprost.pl

WMa


 DATA: 2017-06-29 20:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Każdy ustrój,może wprowadzać totalizm jeśli dysponuje odpowiednią siłą i ma w swoim programie pewne ukierunkowanie dążące do przemian społecznych,czy politycznych,wtedy zmusza siłą społeczeństwo do podporządkowaniu się władzy.W historii mamy tego wiele przykładów.A wtedy nie był to komunizm.
ponad 3 lata temu / nn
 
Tylko głupcy nie potrafiący rozgraniczać i rozumieć, z uporem wierzą w teorie które wiele razy nie zweryfikowały się w praktyce. Bo wszędzie gdzie próbowano wprowadzić komunizm, powstawał totalizm.
ponad 3 lata temu / do nn
 
Ni komunizmu,lecz totalizmu,a to zmienia postać rzeczy.Komunizm w swej ideologii społecznej nie jest totalistyczny,trzeba to rozgraniczyć i zrozumieć."Wyklęty powstań ludu ziemi,powstańcie których gnębi głód".Został wykorzystany przez bolszewizm Rosyjski do swych celów i przez to stracił zasadnicze pojęcie komunizmu społecznego.Komunia;to jednoczenie.
ponad 3 lata temu / nn
 
@Anu: Zakaz propagowania banderyzmu był w projekcie tej ustawy. Dla zmylenia Polaków. W ostatnim momencie PiS go wyrzucił.
ponad 3 lata temu / ks
 
A co z propagowaniem banderyzmu?
ponad 3 lata temu / abc
 
Przy okazji mogli dodać banderyzm i wszelkie przejawy antypolonizmu.
ponad 3 lata temu / Anu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.