DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Senat podjął decyzję. Członkowie WRON będą pozbawieni stopni wojskowych

Senat podjął decyzję. Członkowie WRON będą pozbawieni stopni wojskowych
Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. FOT.Adam Chelstowski/FORUM

Senat przyjął bez poprawek tzw. ustawę degradacyjną o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Regulacje obejmą m.in. generałów Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka.

 

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, ustawa pozwala na pozbawienie stopnia wojskowego osób, które w imię totalitarnej ideologii komunistycznej kierowały armię przeciwko własnemu narodowi, używały wojska do ograniczania lub pozbawiania jednostek podstawowych praw oraz dokonywały prześladowań ze względu na pochodzenie i przekonania religijne. 

 

– Jest to akt sprawiedliwości, na który czekaliśmy wszyscy bardzo długo. Możemy powiedzieć, że - jak się wtedy mówiło - wrona orła nie pokona i rzeczywiście orzeł zwycięży – mówił minister Mariusz Błaszczak. Według zapisów ustawy, stopnie wojskowe stracą m.in. członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Ustawa obejmie zatem zmarłych, komunistycznych generałów: Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka.

 

MON podkreśla, że zgodnie z przepisami pozbawia się stopnia wojskowego osoby, które w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu m.in. pełniąc funkcje służbowe lub zajmując stanowiska dowódcze, kierowali działaniami mającymi na celu zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1943–1956 lub uczestnicząc w tym okresie w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego dokonywali drastycznych czynów.

 

Ustawa obejmuje także osoby, które wydawały rozkazy użycia broni palnej wobec ludności cywilnej, a także byli sędziami lub prokuratorami w organach Wojskowej Służby Sprawiedliwości i wydawali wyroki wobec żołnierzy i osób cywilnych ze względu na ich działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski.

„Ustawa przewiduje, że postanowienie w sprawie pozbawienia stopnia będzie wydawał Minister Obrony Narodowej za zgodą Prezydenta. Postępowanie dotyczące odebrania stopni będzie inicjowane z urzędu lub na wniosek Premiera, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych lub Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z inicjatywą będą mogły wystąpić także stowarzyszenia zrzeszające kombatantów, weteranów lub żołnierzy” – czytamy na stronie mon.gov.pl.

 

 

Źródło: MON

WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-03-08 17:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W końcu w mediach i na kartach książek zbrodniarze nie będą tytułowani tak samo jak zasłużeni dowódcy i generałowie. Szkoda, że tak późno, p. Jaruzelski i p. Kiszczak nie doczekali. Do wwm zdziwienie budzi taki wpis.
ponad 2 lata temu / extera
 
Idzie nowe- co zrobią z Kuklinskim- ?
ponad 2 lata temu / Wanda
 
Brawo Senat!
ponad 2 lata temu / Alll
 
Niektórych zadziwia sprawiedliwość, kiedy kara degradacji ma dopaść zmarłych. Jednak takie działanie ma swoją ugruntowaną tradycję - w 897 w Rzymie w celu pośmiertnego odwetu na papieżu Formozusie, wydobyto jego zwłoki z grobu, osądzono, zbezczeszczono i utopiono w Tybrze. W końcu i ta zdobycz cywilizacji zachodniej dotarła na polskie ziemie.
ponad 2 lata temu / wwm
 
Generała Hermaszewskiego szkoda.
ponad 2 lata temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.