DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Senat dyskutuje nad ustawą o pomocy zagranicznych służb polskim funkcjonariuszom

Senat dyskutuje nad ustawą o pomocy zagranicznych służb polskim funkcjonariuszom
fot. Katarzyna Czerwińska / senat.gov.pl

Senatorowie z PO i PiS zgłosili poprawki do ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy we wspólnych operacjach i działaniach ratowniczych w Polsce. Celem poprawek ma być doprecyzowanie ustawy.

 

Ustawa ma wprowadzić do polskiego systemu prawnego unijne regulacje. Jak podtrzymują jej zwolennicy usprawni ona współpracę służb podczas klęsk żywiołowych, katastrof czy imprez masowych.

 

Ustawę skrytykowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Bogdan Pęk wyraził obawy, że takie regulacje mogą prowadzić do skuteczniejszego tłumienia demonstracji przeciwko władzy. – Chodzi raczej o likwidowanie oporu społecznego, który byłby niezgodny z chęcią aktualnej władzy – powiedział.

 

Na zarzuty odpowiadał wiceszef MSW, Piotr Stachańczyk. Odpierał oskarżenia o to, że ustawa została napisana by łatwiej walczyć z oporem społecznym. – Mieliśmy potężne demonstracje czy walki z policją chociażby na ulicach Aten i w Hiszpanii. Żadnemu rządowi w głowie nie postało, aby sięgać po tego typu pomoc, więc nie wiem, dlaczego państwo zakładacie, że rząd polski ma jakiekolwiek inne pomysły – powiedział.

 

Stachańczyk wyjaśnił też, że zagraniczni funkcjonariusze na terenie Polski będą mieli prawo do noszenia mundurów i broni, ale będą też zobowiązania do posłuszeństwa wobec polskiego dowódcy.

 

Senatorowie PiS zgłosili w środę dwie poprawki do ustawy. Pierwsza zakłada ograniczenie prawa zagranicznych funkcjonariuszy – gdy nie ma przy nich polskiego dowódcy – wyłącznie do noszenia munduru. Według oceny Pęka, celem poprawki jest jednoznaczne wskazanie, że wszystkie wspólne operacje mogą się odbywać wyłącznie pod polskim dowództwem. Druga poprawka precyzuje, że zagraniczne wsparcie nie może dotyczyć legalnie zorganizowanych demonstracji.

 

Ustawą zajmowały się dwie senackie komisje. Pierwsza zarekomendowała odrzucenie ustawy. Z kolei druga proponuje jej przyjęcie wraz z poprawkami precyzującymi użycie broni przez funkcjonariuszy obcych służb.

 

Czytaj więcej: "Porządek (za)panuje w Warszawie"Źródło: wpolityce.pl

ged
DATA: 2014-01-30 09:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

tylko odrzucenie tej zdradzieckiej ustawy w całości uratuje resztki honoru Senatu;
ponad 6 lat temu / jaro
 
Ta ustawa powinna się nazywać targowicką skoro władza zaprasza funkcjonariuszy państw ościennych do działań na terenie Polski.
ponad 6 lat temu / Idzi
 
SKANDAL!!!
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.