DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jerzy Wolak

Sen o wieku złotym


Wysoko w Wogezach, niemal osiemset metrów ponad rozległą równiną Alzacji wznosi się majestatyczna bryła zamku, którego dzieje niby w soczewce skupiają burzliwą historię francusko-niemieckiego pogranicza. Haut-Kœnigsbourg – gniazdo Hohenstaufów, potem Habsburgów, Szwedom solą w oku tkwiące, przez Francuzów przez wieki lekceważone, by hohenzollernowskiemu kajzerowi posłużyć za element przemyślanej polityki historycznej – zachwyca i skłania do głębokiej refleksji.
 

Odwrotnie niż sądzi mój Znakomity Redakcyjny Kolega Jacek Kowalski uważam, że kamienne ławy w ściennych wnękach pod ciętymi w kamieniu oknami służyły przede wszystkim nie do prowadzenia rozmów o dwornej miłości, lecz do czytania – to wszak wieki średnie, a zwłaszcza ich jesień, rozbudziły w Europejczyku nieopisany głód lektury, a takie architektoniczne udogodnienia miały mu służyć do przyjemniejszej konsumpcji tekstu – czy to zbożnego traktatu, czy eposu jakiego arcyheroicznego, czy (a jakże!) romansidła duszoszczipatielnego. Osobiście zasiadając w takich wnękach (chwała tym zabytkom, gdzie nie wszystko zagrodzone jest grubym pluszowym sznurem i poddane skrupulatnemu monitoringowi surowej pani w granatowym mundurku, której w zasadzie brakuje tylko owczarka alzackiego u boku i pejcza; chwała tym zabytkom, gdzie można całym swym jestestwem, organoleptycznie smakować Historię) nieodmiennie miewam skojarzenia literackie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Sportowa organizacja „Let All Play” domaga się zakazu używania symboli homoseksualnych na koszulkach i obiektach piłkarskich. „Wymaganie od profesjonalnych graczy piłki nożnej noszenia symboli LGBT narusza zasady FIFA i IFAB, które zakazują promowania symboli politycznych, osobistych lub religijnych” - napisano w raporcie.

 
 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.