DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Sekularyzacja Irlandii przyspiesza. Z konstytucji zniknie zakaz bluźnierstw

Sekularyzacja Irlandii przyspiesza. Z konstytucji zniknie zakaz bluźnierstw
fot. REUTERS/Clodagh Kilcoyne/FORUM

Sekularyzacja Irlandii postępuje w niezwykle szybkim tempie. Wyniki referendum w sprawie usunięcia zapisu zakazującego bluźnierstwa z konstytucji wskazują, że irlandzcy wyborcy opowiedzieli się za zmianą, o którą zabiegali od lat ateiści. Co więcej, irlandzcy biskupi nie bronili przepisu.

 

Według ogłoszonych w sobotę wieczór wyników 64,85 procent wyborców poparło dekryminalizację bluźnierstw. Odmienne zdanie wyraziło 35,15 procent. 

 

Bluźnierstwo było w Irlandii karane od stuleci. We fragmencie konstytucji z 1937 roku czytamy, że „publikacja lub wypowiedź o bluźnierczej, wywrotowej lub nieprzyzwoitej materii jest przestępstwem, które podlega karze zgodnie z prawem”.  Sprawę odpowiedzialności karnej precyzowała ustawa z 2009 roku. Wskutek piątkowego referendum obydwa akty prawne zostaną  zmodyfikowane. 

 

Referendum, które odbyło się w piątek dotyczyło usunięcia bluźnierstwa z listy przestępstw. Nie spotkało się to z krytyką ze strony przywódców katolickich.

 

W oświadczeniu wydanym na zakończenie jesiennego spotkania episkopatu, duchowni stwierdzili, że ​​odniesienie do bluźnierstwa w konstytucji jest „w dużej mierze przestarzałe i może budzić obawy ze względu na sposób, w jaki tego typu przepisy zostały są wykorzystywane w celu usprawiedliwienia przemocy i ucisku skierowanego przeciwko mniejszościom w innych częściach świata.”

 

„Ludzkie prawo wspólnot religijnych do przyczyniania się do życia publicznego, w tym do debaty publicznej na tematy ważne dla wszystkich, bez poddawania się atakom i ośmieszaniu, musi być uznane i szanowane” - dodali.

Biskupi stwierdzili, że „tkanka społeczna jest wzbogacona przez promowanie wolności religijnej i wolności sumienia dla wszystkich.” Wyrazili także solidarność z chrześcijanami i innymi ludźmi na całym świecie, którzy doświadczyli prześladowań i łamania praw człowieka z powodu swojej wiary lub przekonań.

 

W 2009 r. wprowadzono w Irlandii ustawę o zniesławieniu, która przewiduje karę grzywny w wysokości 25 tys. euro. Definiuje ona bluźnierstwo jako „coś, co jest rażąco obelżywe lub obraźliwe w odniesieniu do kwestii uznawanych za święte przez jakąkolwiek religię, wywołując w ten sposób oburzenie wśród znacznej liczby wyznawców tej religii”.

Irlandzki minister sprawiedliwości Charlie Flanagan, który wysunął wniosek w sprawie referendum, powiedział, że zmiana konstytucji w tym zakresie „potwierdzi status nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa”.

 

- Wierzę, że nadejdzie czas, aby potwierdzić naszą wiarę w bardziej integracyjne społeczeństwo, w którym komunikacja pomiędzy osobami o różnych systemach wierzeń może odbywać się na równych zasadach z tolerancją i szacunkiem jako zasadami przewodnimi – zaznaczył.

W 2015 roku policja - zgodnie z ustawą z 2009 r. - prowadziła dochodzenie w sprawie bluźnierczych sformułowań komika Stephena Fry’a. Określił on Boga mianem „całkowicie złego, kapryśnego i ohydnego.” Śledztwo zarzucono, gdyż uznano, że jego wypowiedzi nie uraziły wystarczającej liczby osób.

 

Dr Ali Selim z Islamskiego Centrum Kultury w Dublinie był jednym z obrońców prawa, przekonując, że funkcjonuje ono „w celu uporządkowania naszych relacji w sprawach wrażliwych”.

- Religia jest dla mnie czymś bardzo ważnym, ale dla kogoś, kto nie jest wierzący, religia jest niczym - mówił. - W porządku. Możesz wierzyć w sposób, w jaki chcesz, ponieważ prawo tego kraju ci to gwarantuje. Ale to co dla ciebie jest nieistotne, dla mnie jest ważne. Dlatego potrzebujemy przepisów dot. tego, w jaki sposób traktowane są sprawy religijne, które ty i ja powinniśmy przestrzegać - uzasadniał swoje stanowisko.

 

Preambuła konstytucji irlandzkiej wciąż rozpoczyna się słowami „w imię Najświętszej Trójcy” i uznaje „wszystkie zobowiązania wobec naszego Boskiego Pana, Jezusa Chrystusa, który podtrzymywał naszych ojców przez stulecia.”

 

XX-wieczna Irlandia była silnie katolickim społeczeństwem, które w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat uległo niezwykle szybkiej sekularyzacji. To efekt procesu znanego jako „marsz przez instytucje” przeprowadzonego przez marksistów i zdeprawowanych duchownych, którzy dopuszczali skandalicznych nadużyć seksualnych. W ostatnich latach liczba powołań kapłańskich gwałtownie spadła. Według spisu z 2016 r., 78 procent Irlandczyków wciąż uznaje się za katolików. Prawie co dziesiąty twierdzi, że nie wyznaje żadnej religii.

 

Wskutek zaangażowania środków finansowych korporacji międzynarodowych i tzw. organizacji pozarządowych propagujących homoagendę, w maju tego roku mieszkańcy kraju opowiedzieli się za zniesieniem ósmej poprawki do Konstytucji Irlandii, chroniącej życie nienarodzonego dziecka w takim stopniu jak życie matki.

 

Irlandia to także jedyny kraj, w którym w 2015 r. na drodze powszechnego głosowania wprowadzono homomałżeństwa. Zmianę poparło 62 proc. społeczeństwa.

 

Źródła: cruxnow.com / bbc.com 

AS


DATA: 2018-10-31 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jako tępak nie jesteś w stanie przyjąć do wiadomości (już nie mówię o zrozumieniu) że NIE MA różnicy między obrażaniem członka rodziny, a obrażaniem członka rodziny. Bo Pan Bóg to nasz Ojciec (zresztą twój też, bo On jest pierwotną przyczyną twego życia tutaj - nie żyłbyś gdyby ci nie dał duszy), a święci to nasi bracia/siostry. I jakie ma znaczenie materializm? Czyli gdybyś kochał swą matkę a ona by umarła, to NAGLE przestałbyś ją kochać bo przestała istnieć materialnie i nie miałbyś nic przeciwko by powiedzieć o niej wulgarnie? Ja wiem że jako cham chciałbyś bezpodstawnie napisać coś wulgarnego o mojej matce. Tylko że między innymi tym się różnimy od ciebie, że my NIC ZŁEGO o twojej matce nie piszemy. A że piszę źle o tobie, robię to na podstawie faktów które logicznie wynikają z twoich wypocin na tym forum. Ty też mógłbyś tak robić, gdybyś potrafił odróżniać prawdę od fałszu, a tego nie potrafisz, bo nienawiść do katolików zaślepia cię na fakty :)
8 miesięcy temu / do ollek
 
@antylewus Czy Ty nie widzisz różnicy między obrażaniem członka rodziny a uczuć do czegoś, czego nie ma materialnie? @do antylewus Ja o Twojej matce też słów kilka mógłbym napisać, więc ,parafrazując Twoje słowa, "oczywiście,że nie byłbyś(...).Taki typ".
8 miesięcy temu / ollek
 
W Polsce też można bluźnić do woli
8 miesięcy temu / echhh
 
Oczywiście że nie byłyby. Ten typ tak ma :)
8 miesięcy temu / do antylewus
 
@ollek - znaczy się jakbym przykładowo zbluzgał lub np nawyzywał Twoją matkę od od kobiet lekkich obyczajów to rozumiem, że Twoje uczucia nie byłyby urażone?
8 miesięcy temu / antylewus
 
To że ty jako skrajny egoista nie potrafisz sobie wyobrazić czegoś takiego jak określenie uczuć do kogokolwiek i opisania w jaki sposób zostały one urażone, nie znaczy że wierzący nie potrafią :)
8 miesięcy temu / do ollek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.