DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Sekretarz stanu USA z ważną wizytą w Kuwejcie, Jerozolimie i Libanie. Chodzi o Iran

Sekretarz stanu USA z ważną wizytą w Kuwejcie, Jerozolimie i Libanie. Chodzi o Iran
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Amerykański Departament Stanu poinformował, że we wtorek szef amerykańskiej dyplomacji rozpoczyna kilkudniową wizytę na Bliskim Wschodzie. Mike Pompeo uda się do Libanu, Kuwejtu i Izraela (Jerozolima). Poruszy kwestie przeciwstawienia się Iranowi. Prawdopodobnie poprze też Benjamina Netanjahu przez kwietniowymi wyborami.

 

W stolicy Libanu – Bejrucie – Mike Pomepo spotka się czołowymi przedstawicielami Libanu. Politycy omówią „wyzwania polityczne, bezpieczeństwa, gospodarcze i humanitarne stojące przed Libanem”. Wizyta Sekretarza Stanu ma – wg informacji Departamentu Stanu – „podkreślić poparcie USA dla Libańczyków i legalnych instytucji państwowych w Libanie”.

 

Z kolei w Jerozolimie amerykański Sekretarz Stanu omówi z przedstawicielami Izraela sprawy „zaangażowania się w kluczowe kwestie regionalne, w tym przeciwdziałania złemu wpływowi reżimu irańskiego”. Zamierza też potwierdzić stałe zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Izraela. Rozmowy mają dotyczyć również zaangażowania władz USA w walkę z antysemityzmem. 

 

W mieście uznawanym przez USA za stolicę Izraela Mike Pompeo spotka się z przedstawicielami Izraela, Cypru i Grecji. Omówi z nimi sprawy związane z budową gazociągu służącego do dostarczania gazu do państw Europy.  Jest to istotna informacja z punktu widzenia państw biorących udział w projekcie Trójmorza.

 

Z kolei w Kuwejcie amerykański Sekretarz Stanu poruszy sprawy walki z terroryzmem, wspólnej obrony, cyberbezpieczeństwa, edukacji i umacniania więzów handlowych. 

Mike Pompeo spotka się również z przywódcami Kuwejtu w celu omówienia ważnych kwestii regionalnych, takich jak wojna w Jemenie i Syrii. Amerykański Sekratarz Stanu podkreślił kluczowe znaczenie działań służących odparciu Iranu.

 

Podczas wizyty w stolicy Libanu Mike Pompeo skoncentruje się na zwalczaniu ruchu Hezbollah. Amerykańskie władze uznają go za sprzyjającą Iranowi grupę terrorystyczną. Budzi to zdziwienie, gdyż „Partia Allaha” ma swego przedstawiciela w rządzie libańskiego premiera Saada Haririego – amerykańskiego sprzymierzeńca.

 

Mike Pompeo planuje także zaoferować mediację Stanów Zjednoczonych w kwestii rozwiązania sporu libańsko-izraelskiego sporu o granicę morską. Może to bowiem przyspieszyć eksplorację złóż gazu i ropy na Morzu Śródziemnym, a także umożliwić budowę gazociągu EastMed.

 

Wizyta amerykańskiego Sekretarza Stanu w Bejrucie służy pokazaniu amerykańskiego zaangażowania w Libanie.  

 

Zdaniem Randy Slim z Middle East Institute Stany Zjednoczone będą nadal starać się wspierać frakcje konkurencyjne wobec libańskiego Hezbollahu. Można się też spodziewać sankcji wobec organizacji i instytucji powiązanych z islamską organizacją.

 

Walka z uznawanymi za destabilizujące wpływami Iranu to priorytet administracji Donalda Trumpa w polityce bliskowschodniej. Budowaniu koalicji w tej sprawie służyła styczniowa podróż Mike’a Pompeo po Bliskim Wschodzie, a także lutowy szczyt bliskowschodni w Warszawie. 

Prawdopodobnie Mike Pompeo udzieli wsparcia premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu. Ten ostatni mierzy się z zarzutami korupcyjnymi. Tymczasem 9 kwietnia 2019 roku w Izraelu odbędą się wybory.

 

Szef amerykańskiej dyplomacji nie zamierza zatem spotykać się z konkurentami izraelskiego szefa rządu – byłym szefem sztabu wojskowego Bennym Gantzem i byłym ministrem finansów Yairem Lapidem. Politycy ci utworzyli centrowy sojusz polityczny wymierzony przeciwko urzędującemu Premierowi Izraela. 

 

Sam Benjamin Netanjahu w ostatnim tygodniu marca pojedzie do stolicy Stanów Zjednoczonych. Weźmie tam udział w konferencji wpływowej organizacji lobbingowej – Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC). Zapewne spotka się również z Donaldem Trumpem.

 

Źródła: state.gov / naharnet.com   


DATA: 2019-03-19 12:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.