12 grudnia 2020

Sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego: Komunii świętej do ust można czasowo zakazać

(Fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wysłał w ubiegłym miesiącu pismo do katolika z diecezji Knoxville w Stanach Zjednoczonych. Diecezjanin zaskarżył decyzję lokalnego biskupa, który czasowo zakazał udzielania Komunii świętej do ust powołując się na względy sanitarne. Sekretarz odrzucił skargę, uznając, że biskup działał w dopuszczalnych ramach.

 

W wielu diecezjach na całym świecie biskupi wydawali w tym roku zakazy udzielania Komunii świętej do ust. W Polsce tej – właściwej przecież – formy udzielania Ciała Chrystusa nigdy nie zakazano, choć część hierarchów zaleciła przyjmowanie Pana do ręki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W diecezji Knoxville, którą kieruje bp Richard F. Stika, Komunii do ust jednak zakazano całkowicie. Biskup uzasadnił to względami epidemiologicznymi. Przeciwko tej decyzji wystąpił jeden z katolików, pisząc skargę do Stolicy Apostolskiej. W ubiegłym miesiącu na skargę odpowiedział sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp Arthur Roche. Kongregacją kieruje kard. Robert Sarah, ale na piśmie nie ma jego podpisu.

 

Sekretarz powołał się przy tym na list, jaki ogłosiła w sierpniu tego jego Kongregacja, sygnowany już osobiście przez kard. Saraha. W liście napisano, że w trudnych czasach – takich jak wojny czy pandemie – biskupi oraz poszczególne Konferencje Episkopatu mogą wydawać różne normy prowizoryczne, którym należne jest posłuszeństwo; takie tymczasowe rozwiązania tracą wszakże podstawę, gdy sytuacja wraca do normalności. Abp Roche w swoim liście do katolika z Knoxville napisał, że zasady te dotyczą także zawieszenia możliwości przyjmowania Komunii świętej do ust. Hierarcha napisał wprost, że „dykasteria tym samym potwierdza decyzję biskupa Stika i odrzuca skargę”.

 

To zmiana względem poprzedniego stanowiska Kongregacji. W roku 2009 dykasteria, podczas tak zwanej epidemii świńskiej grypy, zajmowała się analogiczną sprawą. Wówczas przywołała instrukcję Redemptionis sacramentum, w której podkreśla się, iż katolicy zawsze mają możliwość przyjęcia Komunii do ust.

 

Bp Stika przywrócił możliwość przyjmowania Komunii do ust pod koniec listopada.

Decyzję sekretarza Kongregacji skomentował na Twitterze bp Thomas Tobin, ordynariusz Providence.

 

„Watykan uznał, że biskup może zakazać przyjmowania Komunii świętej do ust na czas pandemii. Zastanawiam się, czy to samo orzeczenie pozwoliłoby też biskupowi zakazać Komunii na rękę, jeżeli uznałby, że jest to konieczne/pomocne? (swoją drogę, nie zrobiłbym ani jednego, ani drugiego)” – napisał na Twitterze.

 

Źródła: catholicnewsagency.com, Twitter

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(19)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram