DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Sejmowi liberałowie nie chcą Święta Chrztu Polski! Absurdalne skojarzenia z… ONR

Sejmowi liberałowie nie chcą Święta Chrztu Polski! Absurdalne skojarzenia z… ONR
Jan Matejko [Public domain], via Wikimedia Commons
#CHRZEST POLSKI    #ŚWIĘTO    #POLSKA    #SEJM    #USTAWA    #PARLAMENT    #ONR    #MIESZKO

Projekt ustawy dotyczącej ustanowienia Święta Chrztu Polski został przez Sejm RP odesłany do Komisji. W dyskusji poprzedzającej głosowanie nie brakowało absurdów. Posłowie mówili nie tylko o cywilizacji zachodniej, ale też o… „wzmożeniu brunatnych sił w Polsce”.

 

Sejm debatował nad wniesionym przez posłów projektem ustawy o ustanowieniu 14 kwietnia Świętem Chrztu Polskiego. Jak wskazywali projektodawcy, Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego narodu i państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Do projektu zostały zgłoszone dwie poprawki, zakładające zmianę daty na 15 kwietnia. W związku z zaproponowanymi zmianami projekt wróci teraz do Komisji Kultury i Środków Przekazu – informuje sejm.gov.pl.

 

Przebieg dyskusji, jaka odbyła się na forum sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zrelacjonował na sali plenarnej poseł Dariusz Piontkowski. Jak mówił, Polska upatruje w akcie przyjęcia Chrztu początek własnej państwowości, a tę samą optykę prezentuje wiele innych krajów.

 

Przeciwnicy ustanowienia nowego święta twierdzili z kolei, że Rzeczpospolita to państwo świeckie, niezwiązane z katolicką tradycją. Jednak większości posłów taka świecka retoryka kojarzyła się z czasami PRL-u, gdy komuniści w opozycji do Kościoła katolickiego organizowali uroczystości millenium polskiej państwowości, zamiast obchodów Chrztu Polski, dzięki któremu zjednoczenie ziem polskich stało się możliwe.

 

Platforma Obywatelska i Nowoczesna wskazały też, że zaproponowana w projekcie data 14 kwietnia nawiązuje do… rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego, uznawanego przez środowiska postępowe za organizacją kseonofobiczną i antysemicką. Wobec tego – według posłów liberalnej opozycji – projekt miałby tak naprawdę stanowić gloryfikacją ONR. – Polska będzie płonęła od rac i rozbrzmiewała bojowymi okrzykami nacjonalistów. To będzie święto polskich podziałów, święto wrogów unii europejskiej – stwierdził poseł PO Wojciech Król.

 

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer nie pozostała w tyle. Oskarżyła Kościół katolicki o spisek i domagała się rozdziału Kościoła od państwa. – Mam poczucie, że od dłuższego czasu trwa takie rozpościeranie parasolu ochronnego nad brunatnymi siłami w Polsce – powiedziała.

 

Reprezentant wnioskodawców, poseł Jan Klawiter z Prawicy Rzeczyspolitej, wyjaśniał, że w projekcie – jeśli idzie o datę święta – nie ma żadnej sprzeczności z ustaleniami historyków. Zaznaczył, że można zgodzić się też na ustanowienie święta 15 kwietnia, oby tylko dążyć do jedności wśród Polaków i wzmocnienia ich świadomości tożsamościowej. Jak wskazał, data Chrztu Polski jest fundamentalna w historii Polski i „trzeba ją pokazać w kalendarzu”.

 

 

Źródło: sejm.gov.pl

NP

 

 


DATA: 2018-09-14 08:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakie "brunatne" siły się wzmogły? To siły czerwone!
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
w tamtych czasach Chrzest Polski był aktem politycznym podobnym do dzisiejszego wstąpienia do Unii
ponad 1 rok temu / klik
 
Dla mnie jest waźna rocznica chrztu Polski a głypich liberałów mam w głębokim powaźaniu dosadnie byłoby nie ładnie.
ponad 1 rok temu / Patriota
 
najwiecej Z ONR zginęło z rąk brunatnych niemców pozytecznych idiotów nie sieją?
ponad 1 rok temu / pop-lawski
 
Rok 966 jest oficjalną datą Chrztu Polski. Ale jaki to był chrzest? Prawdopodobnie Mieszko I i jego dwór byli ochrzczeni w obrządku cyrylo-metodiańskim (słowiańskim). Ok. roku 875 (a więc ok. 90 lat wcześniej) na Śląsk i do Małopolski wprowadzony został obrządek cyrylo-metodiański z Moraw. Pierwszymi biskupami tego obrządku w Krakowie mieli być Prochor i Prokulf. Obrządek rozprzestrzenił się, dotarł też do Wielkopolski. Miał nawet swoich świętych (św. Andrzej Świerad i św. Stanisław Szczepanowski, biskup), czczonych dziś w Kościele katolickim. Dotrwał do XII wieku, ale przegrał z obrządkiem łacińskim. Aktywnie i stanowczo walczył z cyrylo-metodianami łaciński biskup Św. Wojciech. W ostatniej fazie łacinnicy zwalczali cyrylo-metodian jako "fałszywych chrześcijan" lub "heretyków", dochodziło nawet do starć zbrojnych. Tak więc na ziemiach polskich chrześcijaństwo kwitło w najlepsze już zanim Mieszko I oficjalnie je wprowadził jako religię państwową.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Tekst napisano, ale uzasadnienia wyboru daty nie znalazłam.
ponad 1 rok temu / Monika
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.