DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2019 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

Sejmowi liberałowie nie chcą Święta Chrztu Polski! Absurdalne skojarzenia z… ONR

Sejmowi liberałowie nie chcą Święta Chrztu Polski! Absurdalne skojarzenia z… ONR
Jan Matejko [Public domain], via Wikimedia Commons
#CHRZEST POLSKI    #ŚWIĘTO    #POLSKA    #SEJM    #USTAWA    #PARLAMENT    #ONR    #MIESZKO

Projekt ustawy dotyczącej ustanowienia Święta Chrztu Polski został przez Sejm RP odesłany do Komisji. W dyskusji poprzedzającej głosowanie nie brakowało absurdów. Posłowie mówili nie tylko o cywilizacji zachodniej, ale też o… „wzmożeniu brunatnych sił w Polsce”.

 

Sejm debatował nad wniesionym przez posłów projektem ustawy o ustanowieniu 14 kwietnia Świętem Chrztu Polskiego. Jak wskazywali projektodawcy, Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego narodu i państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Do projektu zostały zgłoszone dwie poprawki, zakładające zmianę daty na 15 kwietnia. W związku z zaproponowanymi zmianami projekt wróci teraz do Komisji Kultury i Środków Przekazu – informuje sejm.gov.pl.

 

Przebieg dyskusji, jaka odbyła się na forum sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zrelacjonował na sali plenarnej poseł Dariusz Piontkowski. Jak mówił, Polska upatruje w akcie przyjęcia Chrztu początek własnej państwowości, a tę samą optykę prezentuje wiele innych krajów.

 

Przeciwnicy ustanowienia nowego święta twierdzili z kolei, że Rzeczpospolita to państwo świeckie, niezwiązane z katolicką tradycją. Jednak większości posłów taka świecka retoryka kojarzyła się z czasami PRL-u, gdy komuniści w opozycji do Kościoła katolickiego organizowali uroczystości millenium polskiej państwowości, zamiast obchodów Chrztu Polski, dzięki któremu zjednoczenie ziem polskich stało się możliwe.

 

Platforma Obywatelska i Nowoczesna wskazały też, że zaproponowana w projekcie data 14 kwietnia nawiązuje do… rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego, uznawanego przez środowiska postępowe za organizacją kseonofobiczną i antysemicką. Wobec tego – według posłów liberalnej opozycji – projekt miałby tak naprawdę stanowić gloryfikacją ONR. – Polska będzie płonęła od rac i rozbrzmiewała bojowymi okrzykami nacjonalistów. To będzie święto polskich podziałów, święto wrogów unii europejskiej – stwierdził poseł PO Wojciech Król.

 

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer nie pozostała w tyle. Oskarżyła Kościół katolicki o spisek i domagała się rozdziału Kościoła od państwa. – Mam poczucie, że od dłuższego czasu trwa takie rozpościeranie parasolu ochronnego nad brunatnymi siłami w Polsce – powiedziała.

 

Reprezentant wnioskodawców, poseł Jan Klawiter z Prawicy Rzeczyspolitej, wyjaśniał, że w projekcie – jeśli idzie o datę święta – nie ma żadnej sprzeczności z ustaleniami historyków. Zaznaczył, że można zgodzić się też na ustanowienie święta 15 kwietnia, oby tylko dążyć do jedności wśród Polaków i wzmocnienia ich świadomości tożsamościowej. Jak wskazał, data Chrztu Polski jest fundamentalna w historii Polski i „trzeba ją pokazać w kalendarzu”.

 

 

Źródło: sejm.gov.pl

NP

 

 


DATA: 2018-09-14 08:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakie "brunatne" siły się wzmogły? To siły czerwone!
9 miesięcy temu / Zbigniew
 
w tamtych czasach Chrzest Polski był aktem politycznym podobnym do dzisiejszego wstąpienia do Unii
9 miesięcy temu / klik
 
Dla mnie jest waźna rocznica chrztu Polski a głypich liberałów mam w głębokim powaźaniu dosadnie byłoby nie ładnie.
9 miesięcy temu / Patriota
 
najwiecej Z ONR zginęło z rąk brunatnych niemców pozytecznych idiotów nie sieją?
9 miesięcy temu / pop-lawski
 
Rok 966 jest oficjalną datą Chrztu Polski. Ale jaki to był chrzest? Prawdopodobnie Mieszko I i jego dwór byli ochrzczeni w obrządku cyrylo-metodiańskim (słowiańskim). Ok. roku 875 (a więc ok. 90 lat wcześniej) na Śląsk i do Małopolski wprowadzony został obrządek cyrylo-metodiański z Moraw. Pierwszymi biskupami tego obrządku w Krakowie mieli być Prochor i Prokulf. Obrządek rozprzestrzenił się, dotarł też do Wielkopolski. Miał nawet swoich świętych (św. Andrzej Świerad i św. Stanisław Szczepanowski, biskup), czczonych dziś w Kościele katolickim. Dotrwał do XII wieku, ale przegrał z obrządkiem łacińskim. Aktywnie i stanowczo walczył z cyrylo-metodianami łaciński biskup Św. Wojciech. W ostatniej fazie łacinnicy zwalczali cyrylo-metodian jako "fałszywych chrześcijan" lub "heretyków", dochodziło nawet do starć zbrojnych. Tak więc na ziemiach polskich chrześcijaństwo kwitło w najlepsze już zanim Mieszko I oficjalnie je wprowadził jako religię państwową.
9 miesięcy temu / TZ.
 
Tekst napisano, ale uzasadnienia wyboru daty nie znalazłam.
9 miesięcy temu / Monika
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "62829"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.