DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Sejmowa komisja przyjęła poprawki PiS do prezydenckiej ustawy o KRS. Obrady były burzliwe

Sejmowa komisja przyjęła poprawki PiS do prezydenckiej ustawy o KRS. Obrady były burzliwe
Fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

O godzinie 23:20 zakończyło się wtorkowe posiedzenie Sejmowa Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka obradującej nad prezydenckimi projektami ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Posłowie przegłosowali większość poprawek złożonych przez Prawo i Sprawiedliwość oraz odrzucili poprawki złożone przez opozycję.

 

Zgodnie z najważniejszą poprawką złożoną przez Prawo i Sprawiedliwość do prezydenckiego projektu ustawy o KRS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. „Właściwa komisja sejmowa ustala listę kandydatów wybierając, spośród kandydatów (...) 15 kandydatów na członków Rady, z zastrzeżeniem, że na liście uwzględnia się co najmniej jednego kandydata wskazanego przez każdy klub poselski” - głosi poprawka.

 

„Sejm wybiera członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję (...) większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby, głosując na listę kandydatów (...)” – stanowi kolejna poprawka. W przypadku braku rozstrzygnięć w tym trybie, „Sejm wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów”, głosując na wcześniej zgłoszoną listę.

 

Z kolei zmiany zaproponowane przez PiS do prezydenckiego projektu ustawy o SN dotyczą: określenia liczby stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym na co najmniej 120 oraz utworzenia osobnego budżetu dla Izby Dyscyplinarnej w SN.

 

Posiedzenie sejmowej komisji od samego początku odbywało się w napiętej atmosferze. Opozycja zarzucała partii rządzącej „zamach na demokrację” i „upolitycznienie sądów”. M.in. z tych powodów wnioskowano o odroczenie obrad, a następnie o odrzucenie prezydenckiego projektu ustawy. Oba wnioski nie uzyskały poparcia większości członków komisji.

 

Przerwa w obradach potrwa do środy, do godziny 9:00. Wcześniej komisja przyjęła projekt nowelizacji ustawy o KRS, uwzględniając w nim siedem poprawek PiS.

 

Drugie czytanie projektów o SN i KRS zaplanowano w Sejmie na 6 grudnia. - Jest wola szybkiego procedowania i przyjęcia tych ustaw jak najszybciej – powiedział Stanisław Piotrowicz (PiS), szef Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

 

Premier Beata Szydło wyrażała nadzieję, że będą one mogły być przegłosowane jeszcze przed Świętami. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nie wyobraża sobie, by przyjęte przez parlament ustawy zawierały rozwiązania, które poprzednio zawetował.

 

Źródło: tvn24.pl, polsatnews.pl

TK

 

 

 


DATA: 2017-11-29 08:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.