DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Sejm zakaże aborcji eugenicznej? Projekt „Zatrzymaj aborcję” na nowej ścieżce legislacyjnej

Sejm zakaże aborcji eugenicznej? Projekt „Zatrzymaj aborcję” na nowej ścieżce legislacyjnej
Kpalion [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zadecydowała o nadaniu numeru druku obywatelskiemu projektowi ustawy zmierzającej do likwidacji tzw. aborcji eugenicznej. Oznacza to, że posłowie będą zmuszeni do zajęcia się sprawą raz jeszcze. Pierwsze (ponowne) czytanie w sejmie nowej kadencji musi się odbyć najpóźniej w maju 2020 roku.

 

Projekt inicjatywy obywatelskiej „Zatrzymaj aborcję” został wniesiony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej 30 listopada 2017 roku, ale sejm minionej kadencji po wysłuchaniu pierwszego czytania nie zajął się dalszym procedowaniem ustawy i skierował ją do prac w komisjach. Projekt „przeleżał” w nich do końca kadencji. Ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej mówi jasno, że jeśli projekt inicjatywy nie zostanie doprowadzony do uchwalenia lub odrzucenia w bieżącej kadencji, powinien zostać rozpatrzony przez sejm następnej kadencji.

 

„Projekt ustawy, w stosunku, do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji bez potrzeby ponownego wniesienia projektu ustawy. W takim wypadku Marszałek Sejmu zarządza ponowne drukowanie projektu ustawy oraz jego doręczenie posłom” – czytamy w art. 4 ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej.

 

Wniesiony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję” obywatelski projekt ustawy otrzymał nr 36 druku sejmowego. Jest to formalny początek prac legislacyjnych nad tym projektem w nowej kadencji. Art. 13 ustawy poświęconej projektom obywatelskim mówi, że „pierwsze czytanie odbywa się nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia sejmu”. Oznacza to, że projekt „Zatrzymaj aborcję” musi przejść przez (ponowne) pierwsze czytanie do 12 maja 2020.

 

Marszałek Sejmu ma jednak w praktyce wolną rękę w decyzji, która komisja sejmowa ma rozpocząć pracę nad projektem ustawy. Może to być dotychczasowa komisja polityki społecznej i rodziny, ale także inna komisja lub specjalnie powołana komisja nadzwyczajna.

 

Celem inicjatywy obywatelskiej „Zatrzymaj aborcję” jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłanki eugenicznej, pozwalającej na aborcję dzieci, u których stwierdzono podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pod projektem podpisało się 850 tys. Polaków.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-11-25 07:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zatrzymajmy aborcję. To nie człowiek jest Bogiem i nie do człowieka należy decyzja o życiu i śmierci. Za zły wybór prędzej czy później zaplacimy. Każde dziecko chce być kochane także chore. Na sprawę popatrzmy z perspektywy dziecka, nie wlasnych wygód i planów. Traktujmy dziecko poczęte tak jak sami chcielibyśmy być potraktowani.
5 miesięcy temu / 3112
 
z których moich słów wynika ze jestem za aborcja? ,chyba jest odpowiedzialnie pomyśleć nad pomocą bo do tej pory walczy się o nienarodzonych tylko do momentu narodzin
9 miesięcy temu / do @Ewa
 
Człowiek ma wolną wolę. Otrzymał ją od Boga. Tego, który jednoznacznie pokazuje co jest dobre a co złe. A jednocześnie Bóg dopuszcza grzech człowieka. A przecież, gdyby chciał inaczej - mógłby nas takimi stworzyć, byśmy nie grzeszyli. I my, stworzeni na jego obraz nie powinniśmy ustawą na siłę zakazać ludziom, by nie występowali przeciw V przykazaniu. W ogóle - to dlaczego tylko akurat piątemu? Może zbierzmy podpisy i uchwałą zakażmy występowania przeciwko całemu dekalogowi..? I - jak już byśmy uchwalili, to nikt już nie zgrzeszy...? Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo. I przez wzgląd na Jego relację z nami uważam, że oczekuje byśmy nawracali tych, którzy zgubili się na drodze do Niego.
9 miesięcy temu / M
 
Jest obecnie mnóstwo osób pragnących, a nie mogących mieć dzieci. Można je oddać do adopcji. Z Twoich słów wynika, że jesteś za aborcją, a więc za mordowaniem i to najbardziej bezbronnych. Zastanów się nad sobą, kobieto.
9 miesięcy temu / @Ewa
 
Gdyby PiS był wierzący w Boga Trójjedynego? Tam Unia Wolności jest bożkiem. Ten jeden przykład krwi na rękach pis wystarczy.
9 miesięcy temu / Anonim Jan
 
Spokojnie, Herod Roku 2016 czuwa nad sprawą. Nie pozwoli abyśmy się cofnęli w "europejskości". Oby tylko przewodniczący KEP nie wyrwał się przedwcześnie z wyrazami wdzięczności i nadziei, bo to zagrywka PiSuaru mająca zneutralizować jego głos rozczarowania. Szkoda że nie potępienia.
9 miesięcy temu / Rzymianin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.