DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Sejm upamiętnił abp. Antoniego Baraniaka: pozostał wierny Kościołowi

Sejm upamiętnił abp. Antoniego Baraniaka: pozostał wierny Kościołowi
Kardynał Stefan Wyszyński i arcybiskup Antoni Baraniak. Fot. Urinbecken/Wikimedia Commons GNU

Izba niższa parlamentu upamiętniła abp. Antoniego Baraniaka, sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego, „żołnierza niezłomnego” Kościoła. Uchwała ma związek z 40 rocznicą śmierci duchownego.

 

Uchwała została poddana pod głosowanie. Za jej przyjęciem opowiedziało się 395 posłów, przeciw było 5, od głosu wstrzymało się 4 posłów.

 

W uchwale przypomniano, że arcybiskup Antoni Baraniak przez wiele lat był jednym z najbliższych współpracowników prymasów Polski: kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Duchowny zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 roku.

 

„Z powodu swej bliskiej współpracy z prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim biskup Antoni Baraniak stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego Kościoła w najgorszych dla niego czasach PRL-u i stalinowskich prześladowań” – podkreślono w uchwale.

 

Abp Baraniak był aresztowany wraz z prymasem Wyszyńskim w nocy z 25 na 26 września 1953 roku i osadzony w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. „Komuniści usiłowali za wszelką cenę pozbyć się prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zamierzali wytoczyć prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu proces o działalność kontrrewolucyjną i zdradę państwa. W tym celu chcieli wymusić zeznania obciążające prymasa Stefana Wyszyńskiego na jego najbliższym współpracowniku - biskupie Antonim Baraniaku” – podkreślono w uchwale.

 

Biskup był przesłuchiwany co najmniej 145 razy. „Był torturowany, poniżany, bity, głodzony i przetrzymywany w ciemnicy. Pomimo wielkiego cierpienia, jakie mu zadawano, biskup Antoni Baraniak pozostał wierny prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, wierny Kościołowi. W 1956 roku wyszedł na wolność, po czym aż do śmierci służył Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie” – przypomniał Sejm.

 

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając zasługi wielkiego polskiego patrioty arcybiskupa Antoniego Baraniaka dla Kościoła oraz jego poświęcenie dla Boga i ludzi, składa cześć Jego pamięci” – napisano w uchwale.

 

 

Źródło: tvpparlament.pl

 

MA


Zobacz także wykład abp. Marka Jędraszewskiego: Niezłomny żołnierz Kościoła.

DATA: 2017-09-15 14:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak wogóle można upamiętnienie dobra brać pod głosowanie. Naprawdę to jest szczyt głupoty i przejaw biurokratycznej pychy. Państwo decyduje przez głosowanie w sprawach duchowych i moralnych, jedno uchwala a przeciwne robi. Niby głosi że broni polskie rodziny a codziennie je okrada. Polska kroczy śladami byzantynizmu niemieckiego i francuskiego z czego można wyciągnąć pewne wnioski. Jeśli oni przez to są w takiej sytuacji w jakiej są to my też w podobnej się znajdziemy. Tacy ludzie jak prymas Wszyński, abp Baraniak a nawet abp LeFebvre przerastają swymi osobowościami całą chołotę niby rządzących masoniątek i różnorkich nowoczesnych demokrytów. Uważam że żaden z obecnych "polityków" nie bierze do serca nauki którą bronili ci mężni duszpasterze. Posoborowa mentalność nie dopuszcza autorytarywności stąd właśnie problem z autorytetami. Uchwalać to sobie mogą ile wlezie i nic to nie zmieni ponieważ ich serca i sumienia są pełne politycznego samouwielbienia i pychy.
ponad 1 rok temu / Krzysiek
 
Kto głosował przeciw ?
ponad 1 rok temu / Jack
 
Jestem z niego dumna, bo to mój wujek, najbliższy kuzyn mojej babci (ona z domu też Baraniak). Wydrukowałam sobie jego zdjęcie i codziennie modlę się o jego beatyfikację oraz za jego wstawiennictwem o łaski dla mojej rodziny i dla mnie. Myślę, że mamy świętego w rodzinie...
ponad 1 rok temu / Beata J.
 
Moj Bohater
ponad 1 rok temu / yendreck
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "54664"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.