DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Sejm ułatwił procedurę orzekania o śmierci mózgu. Wbrew argumentom świata nauki

Sejm ułatwił procedurę orzekania o śmierci mózgu. Wbrew argumentom świata nauki

Wbrew panującym na świece tendencjom i coraz poważniejszym wątpliwościom medycznym na temat sposobu stwierdzenia tzw. śmierci mózgowej, Sejm ułatwił procedurę umożliwiającą pobranie narządów do transplantacji. W Polsce teraz wystarczy już tylko dwuosobowa komisja lekarska.

 

Swoje zastrzeżenia do uchwalonych przez Sejm zmian w orzekaniu o śmierci mózgu, umożliwiającej pobranie narządów do transplantacji, zgłosił Instytut Ordo Iuris. Sprawa zawisła na forum sejmowej Komisji Zdrowia, ale posłowie zdecydowali, wbrew sugestiom, ułatwić procedurę.

 

Tymczasem już samo upoważnienie Ministra Zdrowia do określenia w formie obwieszczenia sposobów i kryteriów stwierdzenia śmierci mózgu oraz nieodwracalnego zatrzymania krążenia poprzedzającego pobranie narządów budzi wątpliwości prawne. Już wcześniej w tej sprawie interweniowała prof. Irena Lipowicz jeszcze jako Rzecznik Praw Obywatelskich, a także – w roku ubiegłym – sprawę podnosił Rzecznik Praw Pacjenta. Wszyscy wskazywali na niekonstytucyjność takiego rozwiązania.

 

Kolejną kwestią podnoszoną przez Instytut jest zmiana procedury stwierdzania śmierci mózgu. „Trudno znaleźć uzasadnienie dla zmniejszenia składu komisji z 3 lekarzy posiadających specjalizację, w tym co najmniej jednego specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz jednego specjalisty w dziedzinie neurologii lub neurochirurgii do 2 lekarzy specjalistów posiadających II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty, w tym jeden specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, a drugi w dziedzinie neurologii, neurologii dziecięcej lub neurochirurgii” – ocenił Ordo Iuris.

 

Jak wskazał Instytut, na Uniwersytecie Harvarda, gdzie wypracowano kryteria tzw. śmierci mózgu, coraz częściej podnosi się wątpliwości natury medycznej (nie etycznej), co do zasadności stosowania tych kryteriów. „Co więcej, w rozwiązaniach normatywnych szeregu państw (m.in. w Niemczech) istnieje wymóg, aby lekarze stwierdzający śmierć mózgu posiadali kwalifikacje w postaci kilkuletniego doświadczenia w obchodzeniu się z uszkodzeniami ludzkiego mózgu, a w niektórych (m.in. w Australii) przewiduje się dwie serie badań przeprowadzanych przez dwóch różnych lekarzy” – zaznaczyli eksperci.

 

Zdaniem Ordo Iuris, w tej sytuacji „redukcja składu komisji orzekającej w oparciu o podważane w literaturze specjalistycznej kryteria, wydaje się być dalece wątpliwa i rodzi uzasadnione obawy co do tego, czy przyjęte przepisy w wystarczający sposób zapewniają poszanowanie praw pacjenta”. Zdaniem ekspertów, należy również żywić obawę, czy „dokonane przez Sejm ograniczenie poziomu gwarancji praw pacjenta nie będzie generowało konfliktów w sferze deontologii zawodu lekarza, jak i potencjalnych konsekwencji prawnych”.

 

Źródło: Ordo Iuris

MA
POLECAMY!!! 

Izabella Monika Stępkowska Śmierć dla celów transplantacji? Książkę znajdziesz w Księgarni Kontrewolucji
 

 

„Polonia Christiana” – Są wśród nas dawcy mimo woli. Więcej informacji znadziesz TUTAJ

DATA: 2017-02-27 16:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tadzik Demokracja to herezja władza pochodzi od ludu.Pobiera się organy chwilę po śmierci.Wprowadzili eutanazje tylnimi drzwiami."Śmierć mózgowa"nie istnieje.Człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
min do gosc. Nie rozumiem narzekań na obecny rząd a przy tym obrażanie ludzi demokratycznie wybranych.Prawdą jest, że organy pobiera się od ludzi ŻYWYCH a nie od nieboszczyków. Śmierć mózgowa nie istnieje. Jeśli nie chcemy zgodzić się na eutanazję w celu pobrania organów w przypadku gdy sami nie będziemy mogli o tym decydować wystarczy zastrzec ten fakt w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.
ponad 2 lata temu / Tadzik
 
Tertulian Prof.Talar już wielokrotnie uratował i wybudził ze śpiączki osoby, które już miały byc przeznaczone na "części".Stąd wrogość głównie transplantologów odnośnie jego osoby.
ponad 2 lata temu / takaprawda
 
Zostaje już tylko zastrzec sobie w rejestrze brak zgody na pobranie narządów.
ponad 2 lata temu / www
 
Polecam posłuchać wykłady Prof. Jana Talara. Jest ich kilka. On mówi wprost o tym, że śmierć mózgowa nie istnieje. Jest za to uciszany, wyrzucany z pracy i szkalowany.
ponad 2 lata temu / Tertulian
 
Na kogo zmienić i jak?Nie ma szans by zmienić na lepszych w demokratycznych wyborach.
ponad 2 lata temu / do gosc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.