DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Sejm uczcił pamięć Tadeusza Mazowieckiego. Część posłów ostentacyjnie wyszła z sali plenarnej

Sejm uczcił pamięć Tadeusza Mazowieckiego. Część posłów ostentacyjnie wyszła z sali plenarnej
Fot.Krystian Maj/FORUM

Na wniosek Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, Sejm podjął uchwałę związaną z 90. rocznicą urodzin pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Postać polityka budzi na tyle duże kontrowersje, że część posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Kukiz’15 opuściło salę plenarną. Nie wszyscy obecni na sali posłowie byli zgodni ws. uchwały. 39 z nich zagłosowało przeciwko upamiętnieniu polityka Unii Wolności, który w latach 50-tych XX wieku niezwykle krytycznie wypowiadał się nt. Żołnierzy Wyklętych i rządu Rzeczypospolitej na uchodźctwie.


„Doceniając wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, kawalera Orderu Orła Białego, męża stanu, patrioty i architektura polskiej wolności Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa cześć jego pamięci” – czytamy w tekście uchwały przygotowanym przez polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. W dokumencie podkreślano ważną rolę Mazowieckiego w obradach „Okrągłego Stołu”, a także fakt, iż pełnił rolę pierwszego, niekomunistycznego premiera w powojennej Polsce. „Jego rząd przeprowadził kluczowe reformy gospodarcze i ustrojowe będące fundamentem rozwoju Polski jako państwa demokratycznego” – napisano w uchwale.


Argumentacja zwolenników Tadeusza Mazowieckiego i jego polityki nie była wystarczająco przekonująca dla części posłów Prawa i Sprawiedliwości, klubu Kukiz’15, a także posłów niezrzeszonych i reprezentujących koła parlamentarne. Sprzeciwiający się treści uchwały politycy partii rządzącej, a także zwolennicy Pawła Kukiza opuścili salę plenarną jeszcze w trakcie przedstawiania sprawozdania komisji o poselskim projekcie uchwały upamiętniającej postać byłego premiera. Posłowie swą dezaprobatę dla treści uchwały, a zarazem niepełnego życiorysu Mazowieckiego wyrazili nie tylko poprzez ostentacyjne opuszczenie sali, ale także poprzez głosowanie przeciwko oraz wstrzymywanie się od głosu.


Ostatecznie wniosek został poparty przez 343 posłów. Przeciwnych było 39, od głosu wstrzymało się 10, natomiast aż 45 posłów w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.


Warto przypomnieć, że Tadeusz Mazowiecki w latach 50-tych XX wieku był m.in. zdecydowanym krytykiem postawy Żołnierzy Wyklętych, których nazywał „bandą podziemia”. W swej publikacji „Wróg pozostał ten sam”, Mazowiecki porównał wówczas walczących z totalitaryzmem partyzantów do hitlerowców i uznał ich za sojuszników „wczorajszych oprawców z Dachau, Oświęcimia, Mathausen.”


Zdecydowany sprzeciw wobec uchwały sejmowej wyraził poseł niezrzeszony Robert Winnicki, który w liście do przewodniczącego Nowoczesnej Ryszarda Petru przypomniał słowa samego Mazowieckiego, który pisał: „Byłoby jakąś ahistoryczną, sentymentalną ckliwością nie widzieć tego, że każda wielka przemiana dziejowa pociąga za sobą ofiary także w ludziach. Każda rewolucja społeczna przeciwstawia sobie tych, którzy bronią dotychczasowego porządku rzeczy, i tych, którzy walczą o nowy; przeciwstawia bezlitośnie. Jej prawa są twarde.”


„Uważam, że najwłaściwszym krokiem w tej sytuacji byłoby wycofanie obecnego projektu uchwały i ponowne jej zgłoszenie na kolejnym posiedzeniu Sejmu, już w wersji uzupełnionej. Nie godzi się przecież, by biografia polityczna postaci, którą chcecie Państwo uczcić była niekompletna, okrojona, czy, nie daj Boże, ocenzurowana” – napisał w liście do szefa Nowoczesnej poseł Robert Winnicki.

 

 

Źródło: wprost.pl, facebook.com

WMa

DATA: 2017-04-21 18:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mazowiecki to szkodnik i cichy lajdak ...i czcic go??? ja chyba nie kojarze...skad takie zmiany w sejmie: czczenie Mazowieckiego, ustawa o obowiazkowych szczepieniach, choc w calej europie szczepi sie ten kto chce, teraz slizganie sie, aby zatwierdzic holokaust na polskim narodzie, zniszczenie polskiego rolnictwa, zniszczenia Polski czyli wprowadzic w Polsce GMO, kiedy kraje europy odmawiaja, zatwirdzenie tppi...kto tam siedzi w tym sejmie???? komuch komuchowi komuchem, won z Polski
ponad 1 rok temu / co sie dzieje z tym sejmem?????
 
Taki jest ethos ludzi bez adresu a na stanowiskach. Rewolucja lat sześćdziesiątych zniszczyła katolickie i polskie myślenie.
ponad 1 rok temu / Leo
 
PiS to zakały w sejmie. Tyle samo warci, co Mazowiecki. Na taczki z nimi i won!
ponad 1 rok temu / Zakała
 
Leszek Żebrowski zna bardzo dużo ciekawych informacji o panu T.Mazowieckim.Warto poszukać filmów z jego wykładów.
ponad 1 rok temu / jut
 
Czy wrocławskie WK, w których Mazowiecki publikował były w rzeczywistości prasą katolicką? Czy PAX, w którym działał był organizacją rzeczywiście katolicką? Czy pamiętamy, kogo poeta Kazimierz Wierzyński określaŁ mianem katolików w stanie łaski UB-eckiej? Czy pamiętamy słowa publikowane przez Mazowieckiego o żołnierzach wyklętych? Czy pan Pilecki był dla niego człowiekiem honoru, jak koledzy Jaruzelski i Kiszczak? Czy pamiętamy, że Mazowiecki spędził dwie kadencje w komunistycznym sejmie jako poseŁ delegowany (nie był wybrany)? Czy to w czym uczestniczyŁ przed, przy i po okragłym meblu należy rozpatrywać w kategoriach zdrady narodowej? Czy nie miał świadomości co robi? Jakim bogom i któremu krajowi służył? Czy tak wygląda wzorzec Polaka i człowieka honoru? Nie oszukujmy się, prawda o Mazowieckim jest brutalna.
ponad 1 rok temu / Paragraf
 
A co na to radio m ?
ponad 1 rok temu / JEDYNY
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.