DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Sejm uczcił 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Opozycja zażądała głosowania

Sejm uczcił 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Opozycja zażądała głosowania
Fot. Marek Maruszak / Forum

Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Uchwała miała być przyjęta przez aklamację, ale opozycja miała opory przed przyjęciem kolejnego patronatu na przyszły rok oraz chciała głosowania, by uszanować indywidualne przekonania parlamentarzystów.

 

Za podjęciem uchwały głosowało 349 posłów, 30 było przeciw, 24 wstrzymało się od głosu. Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) zarzuciła, że projekt uchwały nie został dobrze przygotowany i podkreślała, że jest to już bodaj siódmy patronat 2017 roku. Z kolei Jerzy Meysztowicz (.N) zaapelował, by uchwały w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej nie przyjmować przez aklamację.

 

Jak zaznaczył, rocznica koronacji powinna być obchodzona wyjątkowo i uroczyście, ale „pamiętajmy też i jesteśmy z tego dumni, że Polska przez wieki była ojczyzną ludzi o różnych wyznaniach i wzorem tolerancji”. - Nowoczesna zawsze opowiadała się za jasnym i przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa. W związku z tym uważamy, że nie powinniśmy przyjmować tej uchwały w formie aklamacji i pozostawić decyzję w głosowaniu każdemu według jego przekonań i światopoglądu – dodał.

 

Z klei Robert Winnicki (niez.) zaproponował, by w przyszłym roku wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej umieścić na terenie Sejmu. Zaś Anna Siarkowska (Kukiz‘15) pytała o to jak treść uchwały ma się do odrzucenia kilka miesięcy temu obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego aborcji.

 

W przyjętej przez Sejm uchwale przypomniano, że 8 września 2017 roku przypada 300. rocznica koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski koronami papieża Klemensa XI.

 

„Po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego - l kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz, składając śluby w katedrze lwowskiej, polecił Rzeczpospolitą opiece i obronie Matki Bożej, którą obrał na Królową Polski. Trzeba było czekać do roku 1717, aby dopełniło się królewskie ślubowanie. Decyzją Stolicy Apostolskiej pozwolono na koronację Madonny - jako pierwszej spoza Rzymu - papieskimi diademami i używanie tytułu Królowej Korony Polskiej” – podkreślono w uchwale.

 

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym, ustanawia rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej” – zaznaczono.

 

W uchwale podkreślono też, że „wizerunek Bogurodzicy na Jasnej Górze - otaczany czcią od ponad 600 lat - jest jednym z najważniejszych religijnych i materialnych skarbów narodowych”. A Jasna Góra, jako duchowa stolica Polski, stanowi główny ośrodek tego kultu i pielgrzymowania na ziemi polskiej.

 


Źródło: wpolityce.pl

MA


DATA: 2016-12-16 08:49
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przypominam wam ignoranci, że to obrona Jasnej Góry stanowiła zwrotny moment podczas Potopu Szwedzkiego. Biblioteka jasnogórska posiada niezwykłe dzieła księgi mające po kilkaset lat. Czy wam to się podoba czy nie to miejsce ważne dla dziesiątek milionów Polaków i ja osobiście cieszę się że takie coś ma miejsce. Przynajmniej akventujemy przywiązanie dontradycji i wiary co może pokazać że mamy swoją tożsamość w przeciwieństwie do tzw. Zachodu.
ponad 4 lata temu / do \'nowoczesnych\'
 
"Wraca Średniowiecze". To dobrze. Elementy wywrotowe będą mogły być wyrzucone po za nawias i nie tylko ...
ponad 4 lata temu / Leo
 
Prawa liberalne na zachodzie doprowadziły do opanowania krajów zachodu przez system totalitarny zwany islamem. Nie chcecie cywilizacji łacińskiej, będziecie mieć islam lub system izraelski. Pretensje w przyszłości zgłaszać do siebie.
ponad 4 lata temu / oto
 
@erika: w średniowieczu kobiety mogły być nawet płatnerzami, panować (np. królowa Jadwiga) a w XIX wieku z trudem, nie w każdym kraju, mogły studiować. Po średniowieczu zostały uniwersytety i nauka. Może jednak warto wrócić do tamtych czasów?
ponad 4 lata temu / Solidarny
 
Bogu niech beda dzieki za milosc i czesc naszego, dzielnego i wiernego narodu dla Krolowej Polski. Nikt nie ma takiego plaszcza blogoslawienstw i takiego plaszcza ochrony, jak ma Matka Boza Czestostochowska, co z Jasnej Gory swieci.
ponad 4 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
I pokazuje się prawda: Polacy zawsze mieli tolerancję dla innych. A dzisiaj? Czy w Polsce mieszkają Polacy? Nie warto przywoływać nazwisk posłów ale tu mamy przykład: @Pirato, @Gośćj23 - czy Wy wpisujecie się w tradycję Polską? Odpowiedź jest krótka ... :(
ponad 4 lata temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.