18 kwietnia 2018

Kardynał i znany analityk – przeciwko polityce Watykanu wobec Chin

(Fot. Happymind/Pixabay.com)

Emerytowany arcybiskup Hongkongu, kardynał Józef Zen i analityk George Weigel krytykują spodziewane porozumienie katolicko-chińskie, jako niekorzystne dla Kościoła. Obydwaj twierdzą, że potrzebna jest zmiana polityki zagranicznej Watykanu.

 

W wypowiedzi z 5 kwietnia dla portalu National Catholic Register kardynał Józef Zen powiedział, że jeśli Stolica Apostolska nie jest w stanie uzyskać od chińskich władz konkretnych korzyści dla Kościoła, to powinna wycofać się z negocjacji. To już kolejny raz, gdy emerytowany arcybiskup Hongkongu sprzeciwia się spodziewanemu porozumieniu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O ile ostatecznie dojdzie do zawarcia umowy, chińskie władze zyskają prawdopodobnie większe uprawnienia w kwestii obsadzania stolic biskupich. Z drugiej strony, uznają dotychczasowy Kościół podziemny.

 

Obecnie bowiem wśród 12 milionów chińskich katolików istnieje podział na wiernych papieżowi oraz posłusznych wobec komunistycznych władz. Sytuacja ta ukształtowała się już w połowie XX stulecia.

 

Jak zauważa dziennikarz katolicki Edward Pentin, pojawiają się też spekulacje, że Watykanowi zależy na doprowadzeniu do papieskiej wizyty w Chinach. Nie wyklucza tego także kardynał Józef Zen. Jak jednak podkreśla hierarcha, taka podróż mogłaby zostać łatwo zmanipulowana przez władze.

 

Z kolei George Weigel nie zgadza się z twierdzeniem, jakoby celem Stolicy Apostolskiej było przyjęcie papieża w Chinach. Ten analityk z Washington’s Ethics and Public Policy Center porównuje obecną postawę Watykanu do Ostpolitik (zbliżenia Watykanu do krajów bloku wschodniego w latach 60. i 70.).

 

Jak powiedział George Weigel w rozmowie z portalem „National Catholic Register”, otwarcie na komunistów umożliwiło penetrowanie Watykanu przez sowiecką agenturę. Historia pokazała, że krok ten okazał się kompletną porażką.

 

Dodał on również, że Włosi pracujący w watykańskim Sekretariacie Stanu już od 30 lat pragną osiągnięcia dyplomatycznego porozumienia z Pekinem. Ewentualne porozumienie w kwestii nominacji biskupów to ważny krok w tym kierunku.

 

Komentator zwraca ponadto uwagę, że ostatnie działania chińskich władz, takie jak ograniczenia wolności rozprowadzania Biblii dowodzą, że komuniści pragną totalnej kontroli nad Kościołem. Co ciekawe, zarówno George Weigel, jak i kardynał Zen twierdzą, że Watykan dąży do odbudowania swej międzynarodowej potęgi dyplomatycznej.

 

Jednak obecnie nie jest on już świecką potęgą, niczym w 1815 roku, gdy uczestniczył jako ważny gracz – zauważa George Weigel z tekście opublikowanym na łamach „Foreign Policy” (15 lutego 2018). Mimo to, złożony głównie z Włochów korpus dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej zdaje się prowadzić ambitną politykę, (tak, jakby Watykan nie został ograbiony z lwiej części swego ziemskiego terytorium).

 

Tymczasem sytuacja katolików w Chińskiej Republice Ludowo-Demokratycznej pozostawia wiele do życzenia. Na przykład 8 kwietnia Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh) i komisja do spraw kościelnych prowincji Henan zakazała wstępu do kościołów osobom poniżej 18. roku życia. Autorzy tłumaczą to koniecznością rozdziału edukacji od religii.

 

„Chiński podział na kościoły zarejestrowane i niezarejestrowane przez władze (często nazywane kościołami domowymi) nie ma już praktycznie znaczenia” – czytamy z kolei w „Światowym Indeksie Prześladowań 2018”, prowadzonym przez organizację Open Doors.

 

Autorzy zestawienia wskazują, że „Kościoły zatwierdzone przez rząd mogą stać się celem prześladowań, jak każda inna wspólnota, kiedy zaczną być postrzegane, jako zagrożenie – gdy na przykład staną się zbyt duże; są zbyt politycznie zaangażowane, poprzez zapraszanie zagranicznych gości lub gdy w jakiś sposób zaczną przeszkadzać lokalnym władzom”.

 

Open Doors pisze również o polityce sinizacji („schińszczania”) Kościoła, realizowanej przez komunistyczne władze. „Niedawne ograniczenia w Internecie i mediach społecznościowych, nowa ustawa o organizacjach pozarządowych oraz nowe przepisy dotyczące religii poważnie ograniczają wolność chińskich chrześcijan” – podają autorzy „Światowego Indeksu Prześladowań 2018”. Dokument powstał na podstawie analizy sytuacji w okresie od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku.

 

 

Źródła: ncregister.com / opendoors.pl / PCh24.pl

Mjend

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 625 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram