DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Sejm przyjął ustawę powołującą od stycznia przyszłego roku Wojska Obrony Terytorialnej

Sejm przyjął ustawę powołującą od stycznia przyszłego roku Wojska Obrony Terytorialnej

Ponad 50 tysięcy żołnierzy służyć ma już za trzy lata w nowej formacji powołanej środową decyzją Sejmu. Wojska Obrony Terytorialnej będą – po lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych – piątym rodzajem polskich sił zbrojnych.

 

Utworzenie WOT to efekt przyjętej właśnie przez posłów nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony kraju.


Sejm nie zgodził się na poprawki opozycji. Nowoczesna chciała odrzucić nowelę w całości, PO i PSL dążyły m. in. do podporządkowania nowej formacji dowódcy generalnemu. Chciały też zagwarantować apolityczność WOT oraz niemożność użycia jej przeciwko obywatelom Polski. Z kolei parlamentarzyści Kukiz ’15 zamierzali poszerzyć katalog zadań obrony terytorialnej.


WOT służyć ma do „działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych oraz antydezinformacyjnych w obronie bezpieczeństwa cywilnego oraz dziedzictwa kulturowego narodu polskiego”. Z czasem ma osiągnąć zdolność do działań zbrojnych we współpracy z wojskami operacyjnymi.

Ustanowiony w wyniku nowelizacji nowy rodzaj czynnej służby wojskowej – terytorialna – będzie pełniony rotacyjnie. Każdy żołnierz pojawi się w jednostce minimum na jeden weekend w ciągu miesiąca.   

Żołnierze-nowicjusze przejdą kilkunastodniowe szkolenie podstawowe, po którym złożą przysięgę. Mogą zaciągnąć się na okres od roku do sześciu lat, z możliwością prolongaty służby. Pierwszeństwo wstąpienia do WOT przysługuje członkom organizacji paramilitarnych i absolwentom klas wojskowych.

Czas służby żołnierza w WOT wynosiłby od 12 miesięcy do 6 lat (dwa pełne okresy szkoleniowe), z możliwością przedłużenia o kolejny okres.

 

Źródło: tvpparlament.pl/PAP

RoM


DATA: 2016-11-16 17:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Są ludzie, którzy zwracają uwagę, ze program szkolenia nastawiony jest na atak, nie obronę. Czy to prawda?
ponad 3 lata temu / gocha
 
Tak więc panie i panowie z opozycji mają świadomość, że nic nie zrobili, po za tym, że sobie pogadali. Teraz przyszedł Antoni Macierewicz i...prace ruszyły z kopyta. I ta świadomość, że się nie umiało, a inni potrafią - boli. Dlatego też ukuto pojęcie "Armia Macierewicza", by przyspawać tej inicjatywie gębę polityka, który przez jakąś część społeczeństwa jest nie do strawienia. Jest to jednak strzał poza tarczę, bo Macierewicz kiedyś odejdzie, ale "jego" armia zostanie. Własnymi rękami budujcie pomnik człowiekowi, którego z całego serca nienawidzicie. Brawo! Dobry tekst na www.pamflet.pl
ponad 3 lata temu / Antek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.