DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Sejm przyjął kontrowersyjną ustawę o zgromadzeniach. Teraz trafi do Senatu

Sejm przyjął kontrowersyjną ustawę o zgromadzeniach. Teraz trafi do Senatu
FOT. FILIP KLIMASZEWSKI/FORUM

Posłowie większością głosów uchwalili nową ustawę o zgromadzeniach. Została ona negatywnie oceniona przez opozycję i przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Wszystkie poprawki, jakie zgłosił PiS, zostały odrzucone. Teraz tzw. zgromadzenie spontaniczne będzie mógł rozwiązać funkcjonariusz policji.

 

285 posłów głosowało za nową ustawą o zgromadzeniach, 146 oddało głos przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Posłowie koalicji rządzącej odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Członek klubu PiS Jacek Sasin stwierdził, iż odrzucenie poprawek naraża wprowadzane przepisy na zarzut niekonstytucyjności.

 

Nowa ustawa została przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które w jej treści uwzględniło m. in. wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzającego, iż niektóre zapisy obecnej ustawy są niezgodne z konstytucją. Jednym z nich było liczbowe kryterium definiowania zgromadzenia, na które musiało składać się przynajmniej 15 osób.

 

Autorzy ustawy zaproponowali podział zgromadzeń publicznych na dwie kategorie – marszów i zgromadzeń stacjonarnych. Te pierwsze, podlegające władzom gminnym, będą musiały być zgłaszane najpóźniej 6 dni, a najwcześniej 30 dni przed wydarzeniem. Te drugie zaś będzie można zwołać w odpowiedzi na „nagłe i niespodziewane wydarzenie”, najpóźniej 12 godzin, a najwcześniej 30 dni przed ich terminem.

 

Marsz będzie mógł być rozwiązany przez przedstawiciela gminy, w przypadku gdy „zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach”, zaś do rozwiązania z tych samych powodów zgromadzenia stacjonarnego wystarczy decyzja pojedynczego funkcjonariusza policji.

 

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował obecne brzmienie ustawy, mówiące o tzw. zgromadzeniach równoległych, wedle którego nie wolno organizować więcej niż jednego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie. MAC zaproponowało, aby w przypadku podobnej kolizji organizatorzy byli wezwani na rozprawę administracyjną w celu ustalenia zmiany terminu bądź miejsca. Dopiero w przypadku braku porozumienia miałaby decydować data zgłoszenia zgromadzenia.

 

Organizator ma mieć możliwość odwołania się od decyzji władz w sprawie marszów. Najpierw do wojewody, którego decyzje będzie mógł następnie zaskarżyć do sądu administracyjnego.

 

 

Źródło: wPolityce.pl

FO

 


DATA: 2015-07-24 18:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Autorytety" zawsze jojczyły, że w Polsce nie ma społeczeństwa obywatelskiego, a kiedy obywatele chcą się organizować (jak im btw pozwala Konstytucja), to się im zamyka usta.
ponad 4 lata temu / Venatrix
 
tak samo jak ty, za komuny urban gadał o demonstracjach solidarności
ponad 4 lata temu / do Dd
 
Bardzo słusznie, dosyć tej anarchii.
ponad 4 lata temu / Dd
 
Na zielonej wyspie szczęśliwości ludzie w jakim celu mają się gromadzić i maszerować ?
ponad 4 lata temu / cynik
 
Chcą zakazać protestów przeciwko imigrantom.
ponad 4 lata temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.