DZIŚ JEST:   16   CZERWCA   2019 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Benona, biskupa
Bł. Marii Teresy Scherer
 
 
 
 

Sejm: „Nie” dla aborcji eugenicznej

Sejm: „Nie” dla aborcji eugenicznej
Fot. A. Zachwieja/pro-life.pl

Już w najbliższy wtorek lub w środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu „Ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”. Obecny stan prawny dopuszcza zabicie dziecka w trzech przypadkach opisanych w art. 4a ust. 1 "Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży". Projektodawcy proponują uchylenie ewidentnie niedopuszczalnego moralnie przypadku aborcji eugenicznej (art. 4a ust. 1 pkt 2).

 

W uzasadnieniu do projektu „Ustawy...” czytamy: „W minionej kadencji Sejmu rozpatrywany był obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży i niektórych innych ustaw – druk sejmowy 4222. Wnioskodawcy, którzy zgromadzili bez mała sześćset tysięcy podpisów pod tą inicjatywą postulowali wówczas wprowadzenie do polskiego prawa pełnej ochrony życia przed narodzeniem, a więc wykreślenie trzech przypadków dopuszczalnej aborcji, jakie przewiduje obecny art. 4a ust. 1 omawianej ustawy”.

 

Projektodawcy przypominają, że w drugim czytaniu obywatelski wniosek został odrzucony niewielką ilością głosów i ówcześni wnioskodawcy na podstawie licznych rozmów z parlamentarzystami ustalili, że z trzech przypadków, gdy aborcja jest dopuszczalna najmniej kontrowersyjny jest ten, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 – tzw. aborcja eugeniczna. „W tym zakresie wielu parlamentarzystów, którzy ostatecznie zdecydowali się nie uczestniczyć w głosowaniu, wstrzymać się od głosu, a nawet głosować za odrzuceniem projektu mówiło, iż zgodnie z ich sumieniem przerywania ciąży w takiej sytuacji nie można uznać za moralnie dopuszczalne” – czytamy w dokumencie.

 

Wnioskodawcy projektu obywatelskiego postanowili wobec tego zaproponować parlamentowi ustawę wyłączającą z polskiego porządku prawnego tylko ten przypadek. „Ponieważ w poprzedniej kadencji okazało się, że środowiska walczące o takie rozwiązania z łatwością gromadzą przewidziany ustawą limit stu tysięcy głosów niezbędny dla wniesienia inicjatywy obywatelskiej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym dowiedziawszy się o tych planach Klub Solidarnej Polski postanowił złożyć przygotowany przez środowiska obrońców życia projekt, jako poselski. Tak dla środowisk obrońców życia, jak i dla bardzo wielu posłów, ważne dla rozstrzygania tego typu problemów są normy prawa naturalnego i nauczanie Kościoła. Jasnym jest tu jednoznaczny stosunek do kwestii obrony życia, która stanowiła bardzo istotny element pontyfikatu naszego wielkiego rodaka, błogosławionego Jana Pawła II" – czytamy w uzasadnieniu.

 

Posłowie przedkładając obecny projekt chcą przypomnieć, że Jan Paweł II w praktycznych działaniach zalecał: „jeśli nie byłoby możliwe odrzucenie lub całkowite zniesienie ustawy o przerywaniu ciąży, parlamentarzysta, którego osobisty absolutny sprzeciw wobec przerywania ciąży byłby jasny i znany wszystkim, postąpiłby słusznie, udzielając swego poparcia propozycjom, których celem jest ograniczenie szkodliwości takiej ustawy i zmierzających w ten sposób do zmniejszenia jej negatywnych skutków na płaszczyźnie kultury i moralności publicznej. Tak postępując bowiem, nie współdziała się w sposób niedozwolony w uchwalaniu niesprawiedliwego prawa, ale raczej podejmuje się słuszną i godziwą próbę ograniczenia jego szkodliwych aspektów (Ewangelium Vitae, pkt. 73)”.

 

Jak przypominają wnioskodawcy, przedłożona parlamentowi kilkanaście miesięcy temu propozycja ustanowienia pełnej ochrony życia nie znalazła wystarczającego poparcia. Stąd pojawiła się propozycja częściowa, i jak przekonują posłowie, wydaje się, że w obecnym Sejmie takie poparcie ma szansę uzyskać.

 

pam


DATA: 2012-09-22 01:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ostatnie zdanie... Oby....
ponad 6 lat temu / RJCHK
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "6037"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.