DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego: neutralność religijna to nie nasza tradycja

Sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego: neutralność religijna to nie nasza tradycja

Sędzia Sądu Najwyższego USA, Antonin Scalia powiedział w minioną sobotę, że idea neutralności religijnej nie jest zakorzeniona w tradycji konstytucyjnej USA i że Bóg jest łaskawy dla Stanów Zjednoczonych właśnie dlatego, iż Amerykanie honorują go w sferze publicznej.


Scalia wygłosił przemówienie w katolickiej szkole średniej na przedmieściach Nowego Orleanu, w Metairie w stanie Luizjana. Ten najdłużej sprawujący funkcję w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości sędzia, mianowany do SN  jeszcze za czasów prezydenta Ronalda Reagana w 1986 roku, podkreślił, że "nie ma miejsca" w tradycji konstytucyjnej USA dla idei, iż państwo musi być neutralne światopoglądowe. - Powiem Wam prawdę: nie ma miejsca na to w naszej tradycji konstytucyjnej – przekonywał. Dodał, że nie ma "nic złego" w tym, iż „prezydenci albo inne osoby publiczne powołują się na Boga w swoich przemówieniach.” - Bóg jest łaskawy dla Ameryki, ponieważ Amerykanie go honorują – przekonywał.


Scalia wspominał, że w Rzymie słuchał przemówienia prezydenta George’a Busha po atakach na World Trade Center. Przebywał tam wraz z innymi sędziami na konferencji. Następnego dnia rano, po przemowie, w której Bush powołał się na Boga i poprosił o jego błogosławieństwo, wielu sędziów z innych państw podeszło do niego i powiedziało mu, że chcieliby, aby także ich prezydenci i premierzy odwoływali się w swoich wystąpieniach publicznych do Boga.


- Bóg jest bardzo dobry dla nas. To my wygraliśmy rewolucję, która była nadzwyczajna. Bitwa o Midway była nadzwyczajna. Myślę, że jednym z powodów, dla którego Bóg jest łaskawy dla nas jest to, że go uhonorowaliśmy, oddaliśmy mu cześć. W przeciwieństwie do innych krajów, które boją się nawet przywołać Jego Imię, my oddajmy Mu cześć w przemówieniach prezydenckich, w proklamacji Dziękczynienia i na wiele innych sposobów – mówił Scalia. - Nie ma w tym nic złego – dodał.Źródło: hyosted.up.org., AP, AS.


 


DATA: 2016-01-05 15:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gratulacje voxclamantis, doprowadziłeś kogoś nie posiadającego zdolności logicznego rozumowania do wyobrażenia że Jezus nie był logiczny :)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@voxclamantis: nie brnij dalej bo Twój adwersarz ma kłopoty z elementarną logiką i posunie się do każdego absurdu, żeby tylko jego było na wierzchu. Niektórzy tak mają :-D Wracając do meritum notatki: jakoś kojarzy mi się z hasłem "Gott mit uns".
ponad 2 lata temu / Stormer
 
voxclamantis, pisałem o tych faryzeuszach, o których mówił Jezus w Mt23,2-7: "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi" ___ Czyli co, twierdzisz że Jezus uważał WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU faryzeuszów za obłudnych? A może twierdzisz że Jezus nie mówił logicznie? :)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany: chwileczkę, w takim razie z twojej dalszej eksplikacji wynika, że Boga w przestrzeni publicznej honorowali wyłącznie obłudni faryzesze. Czyli Nikodem z Szawłem nie honorowali Boga w przestrzeni publicznej nie będąc obłudnikami. Cóż, to tylko logika. No, albo rzeczywiście nazwałeś wszystkich faryzeuszy obłudnymi, a teraz próbujesz wybrnąć. Z tymi faryzeuszami jest tak samo, jak dziś z duchownymi: wszyscy mają honorować Pana Boga, natomiast tylko ich część honoruje go szczerze i w przestrzeni publicznej. O drugiej części nie powiem, bo nie jest to w mojej kompetencji.
ponad 2 lata temu / voxclamantis
 
Tak, masoneria szkocka wierzy w Boga..tyle że deistycznego.
ponad 2 lata temu / Santiago
 
Ameryka jest w kleszczach kliki nienasyconych bankierów. Wielu dobrych Amerykanów ucierpi bo oni prowadzą USA do upadku. Ameryki ,która była kiedyś wzorem dla innych narodów już nie ma Barak jest tylko marionetką.
ponad 2 lata temu / Naleczxxx
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.