DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Schyłek żeńskich klasztorów w Stanach Zjednoczonych?

Schyłek żeńskich klasztorów w Stanach Zjednoczonych?
Fot. Pixabay/blitzmaerker

Redaktor naczelny „The Catholic Herald” pisze o zamieraniu życia zakonnego w Stanach Zjednoczonych. Dane, na które powołuje się ksiądz Alexander Lucie-Smith, brzmią dramatycznie.

 

Autor tekstu zamieszczonego w poniedziałek na łamach portalu catholicherald.co.uk, jest doktorem teologii moralnej. Przytacza prognozę opublikowaną na stronie internetowej archidiecezji filadelfijskiej. Przeczytać tam można, iż liczba zakonnic posługujących w Stanach Zjednoczonych od ponad 180 tysięcy w 1965 roku, spadła do 2016 r. do zaledwie 47 tysięcy. Około 77 procent zakonnic liczy sobie ponad 70 lat.

 

W ciągu następnych kilku dekad prawdopodobnie zniknie kilkaset żeńskich instytutów zakonnych – brzmi dramatyczna prognoza National Religious Retirement Office.

 

„Ten raport dotyczy tylko zakonnic w samej Ameryce, więc sytuacja na terenie Afryki i Azji jest bez wątpienia inna, ale można się domyślać, że w Europie będą bardzo podobne tendencje. (…) Kiedy byłem młody, mniszki były w średnim wieku; teraz sam jestem w średnim wieku i wszystkie siostry wydają się być w domach spokojnej starości, nie ma w ogóle młodych” – ocenia ksiądz Lucie-Smith.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

RoM

 


DATA: 2018-10-23 07:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zaczęło się po Soborze!
11 miesięcy temu / Zbigniew
 
U nas do tego nie dojdzie. Po rekolekcjach Bp Rysia i różnego rodzaju kursach tanecznych, teatralnych, dziennikarskich kucharskich, zielarskich siostry sobie poradzą. Otwierają się także nowe możliwości jak donoszą media w zakresie otwarcia kościoła na kapłaństwo kobiet i kariery w urzędach watykańskich.
11 miesięcy temu / iskierka
 
Za oknem jesień, a w Kościele wiosna w pełni. I pełna zgoda z tym co napisał LW.
11 miesięcy temu / robespier
 
@lw pełna zgoda! Na zgniłym fundamencie nic się nie zbuduje.
11 miesięcy temu / Ioannes
 
Są w necie zdjęcia młodych zakonnic w USA. Ale One są be bo są tradycyjne i to w habitach!
11 miesięcy temu / Kasandra
 
Powiem tak przewrotnie, ciesze się, że spada ilość zakonnic w USA. Proszę pomyśleć, taka młoda dziewczyna, która chce wstąpić do zakonu, pełna dobrej wiary, na wyższym stopniu rozwoju duchowego, pragnąca dążyć do świętości dostaje się pod kuratelę Konferencji Kierownictwa Zakonów Żeńskich (LCWR), siedziby wszelkiej zgnilizny moralnej wśród amerykańskich zakonnic, awangardy rewolucji seksualnej i wszelakiej. Co z takiej dziewczyny zostanie? Wrak moralny albo psychiczny, w zależności od tego, czy popłynie z prądem czy pod prąd. Trzeba pamiętać, że LCWR zrzesza większość zgromadzeń żeńskich w USA. Upadek żeńskich zakonów jest właśnie owocem działalności tych stetryczałych feministek, nawet nie noszących już habitów i w ogóle nie przejawiających żadnych oznak, ani zewnętrznych ani wewnętrznych, powołania do służby Bożej. Niech upadnie, co ma upaść. A to co zostanie, niech będzie zaczynem, z którego żeńskie życie zakonne się odrodzi.
11 miesięcy temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.