DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Schizma nie zacznie się w Polsce

Schizma nie zacznie się w Polsce
REUTERS / FORUM

Artykułem w „Rzeczpospolitej” Dominik Zdort rozpoczął nowy etap niszowej do tej pory w Polsce dyskusji nad stanem Kościoła za pontyfikatu papieża Franciszka. Dotychczas publicyści zajmujący się Kościołem starannie unikali tego tematu. Zdort uderza mocno – wróży schizmę, która ma rozpocząć się nad Wisłą.  


Artykuł Zdorta otwiera nie tylko bardzo mocny tytuł („Schizma zacznie się w Polsce”), ale także wytłuszczony przez redakcję fragment tekstu: „Jedno Franciszkowi na pewno można zarzucić: jego mowa nie jest taka jak Chrystusowe tak-tak, nie-nie”. „Rzeczpospolita”, jak ma to w zwyczaju, zestawia bezkompromisowy tekst swojego publicysty z artykułem księdza Kazimierza Sowy – pozostającego, jak nietrudno odgadnąć, entuzjastycznym zwolennikiem kształtu trwającego pontyfikatu, a także wypowiedzią o. Zięby, pod wiele znaczącym tytułem „Papież nie musi być intelektualistą”.


Najciekawszym spośród tych materiałów jest oczywiście artykuł Zdorta. Zarzuca on Franciszkowi, który 13 marca świętował będzie drugą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu, że zaprzecza nauczaniu Jana Pawła II. Pojawiły się także znane już z zagranicznych mediów oraz tradycjonalistycznych blogów uwagi względem stylu papieża z Argentyny – „nierozważnych wypowiedzi”, sugerowania wielkiej reformy Kościoła oraz odpowiedzialność za zamieszanie na ostatnim synodzie biskupów. Autor cytuje także (niestety bez podania źródła) dwie wypowiedzi biskupów zatroskanych o losy Chrystusowej Owczarni, które jako pierwsze publikowane były na PCh24.pl – dramatyczne słowa arcybiskupa Lengi oraz biskupa Schneidera.


Wśród uwag Zdorta za najciekawszą uznać należy jednak stawianą przezeń prognozę. Według publicysty „Rzeczpospolitej” „jeśli Franciszek będzie się upierał przy zmianach, ruch oporu może narastać i paradoksalnie bardzo silny może być w Polsce, gdzie papiestwo było dotąd – ze względu na przywiązanie do Jana Pawła II – darzone wielkim szacunkiem. Program rewolucji Franciszka – tak jak go można obecnie odczytywać – wprost zaprzecza nauczaniu polskiego papieża. A to może oznaczać, że schizma zacznie się nad Wisłą”.


Z wieloma tezami Zdorta nie sposób się nie zgodzić, ale teza o schizmie rozpoczętej w Polsce wydaje się dosyć karkołomna. Prawdą jest, że w naszym kraju przywiązanie do papiestwa jest wciąż ogromne. To szlachetna postawa, za którą niewątpliwie należy dziękować Duchowi Świętemu. Polski Kościół – reprezentowany na synodzie przez arcybiskupa Gądeckiego – potrafił również ostro zaprotestować przeciw heretyckim pomysłom biskupów z innych krajów. Swój pogląd na zmianę Magisterium przedstawił również w stanowczych słowach arcybiskup Henryk Hoser. Nie świadczy to jednak o nadwiślańskich przygotowaniach do schizmy – wręcz przeciwnie, to oznaka przywiązania polskich kapłanów do Rzymu i jego odwiecznej nauki.


Jeśli bowiem rzeczywiście w którymś kraju ma dojść do schizmy, to raczej nad Renem, a nie nad Wisłą. De facto schizma już tam trwa. To bowiem niemieccy biskupi stoją dziś w kontrze do Magisterium, a to po takich osobach można spodziewać się organizowania rozłamu w łonie Kościoła. To przewodniczący tamtejszego episkopatu ogłosił swoistą deklarację niepodległości stwierdzając kilka dni temu, że niemiecki episkopat „nie jest filią Rzymu”. To niemiecki kardynał – Walter Kasper – rozpoczął „dyskusję” nad nauczaniem Pana Jezusa o małżeństwie i homoseksualizmie, która nadała ton synodalnemu zgromadzeniu biskupów w październiku 2014 r. To wreszcie kardynał Reinhard Marx rozpowiada wszem i wobec, że katolik powinien czytać Lutra i zapowiada świętowanie pięćsetlecia reformacji. Czyż trzeba więcej by przypuszczać, że heretycka schizma znów może rozpocząć się w Niemczech?


Można zrozumieć rozważania Zdorta jeśli przypuszcza, że papież pójdzie za głosem niemieckich biskupów. Tego jednak dziś jeszcze nie wiemy. Owszem, w światowych mediach pojawiło się wiele głosów, opartych głównie na watykańskich plotkach, mówiących o wspieraniu przez papieża tez kardynała Kaspera. Nie zapomnijmy jednak o otwartej, zmasowanej i bezprecedensowej jak na dzisiejsze czasy kontrze konserwatywnych kardynałów i biskupów. Nie wiemy więc co wydarzy się na synodzie i – przyznajmy że to godne ubolewanie – rzeczywiście wcale nie jest oczywistym po której stronie opowie się papież.


Możliwe są dwie drogi. Pierwszą z nich jest opcja twardego obstawania Namiestnika Chrystusowego przy niezmiennym nauczaniu wynikającym wprost z kart Ewangelii. Ten scenariusz przyniesie kryzys łączności z Rzymem w wielu miejscach Europy – w Niemczech zaś, przy takim wariancie przyszłość wydaje się już rozpisana. „Nie jesteśmy filią Rzymu” stać może się tym samym hasłem, którym stało się luterskie „Tu stoję, inaczej nie mogę”.


Drugi scenariusz to wizja katastroficzna, jeszcze do niedawna nie mająca prawa nawet na chwilę zagościć w umysłach współczesnych katolików. Za pośrednictwem portalu PCh24.pl takie wypadki z odległej historii instytucji, na której czele stoi dziś papież z Argentyny, przypominał prof. Roberto de Mattei. Gdyby bowiem kiedykolwiek doszło do popadnięcia w herezję przez następcę Piotra, to nie kapłani wierni Chrystusowi (w wizji Zdorta polscy biskupi) będą schizmatykami.


Papież Franciszek do dziś nie przemówił otwarcie w kwestiach, w których toczy się najgorętszy obecnie spór wśród kardynałów. Watykan wie zapewne o pełnym troski liście katolików do Ojca Świętego, w którym proszą go o zabranie głosu w obronie Chrystusowego nauczania. Apel podpisało prawie 120 tysięcy osób z całego świata. Dziś wiele wskazuje na to, że treść (nawet niebezpośredniej) odpowiedzi na tą synowską prośbę, da nam odpowiedź na pytanie, gdzie rzeczywiście zacznie się schizma.


Na pewno nie w Polsce.
Krystian Kratiuk  


DATA: 2015-03-06 09:00
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na pewno po takich Mszach raz w miesiącu przybywa ludzi młodych i starszych, zagubionych. Warto się zdecydować na jedną w miesiącu Mszę o uzdrowienie. Naprawdę warto. Zachęcam Proboszczów, zwłaszcza w tych parafiach, gdzie mało ludzi uczęszcza w Mszach św. Przybędzie wam ludzi. I będą rozwijać się w wierze. Jestem osobą uzdrowioną Mocą Boga. ,,..Nie przychodzą do lekarza ludzie zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają.." Nie ma się czego bać. Zło nie przechodzi na drugiego człowieka. Nikt się nie zarazi. Najpierw Jezus, jak zawsze, uzdrawia duszę a potem ciało.
ponad 5 lat temu / Lucyna
 
Coś się tutaj nazbiegało w komentarzach charyzmatyków... Rzut oka na liturgie tych Mszy św. "o uzdrowienie" daje pewne pojęcie o ich stosunku do Kościoła Świętego.
ponad 5 lat temu / atomowy_chomik
 
Popieram P. Lucynę! Każda Msza św. uzdrawia - oczywiście, ale Msza św. o uzdrowienie jest szczególna! Nie tylko Msza - jak zawsze, ale też dodatkowo: wystawienie i modlitwa przez Najśw. Sakramentem, potem Ksiądz modli się nad każdym indywidualnie, bo tak kazał Chrystus! Księża nie tylko mają "na chybcika" przez 45 minut odprawiać Msze św. ale Bóg kazał im błogosławić, błogosławić i błogosławić. A tego normalnie niestety nie czynią.
ponad 5 lat temu / traper
 
Byli gorsi papieże niż Franciszek. I Kościół dalej istnieje i będzie istniał do końca świata. A schizma już się zaczęła - w Niemczech
ponad 5 lat temu / sfinx
 
autor chyba nie zrozumiał artykułu z Rz. W tym wypadku byłby to sprzeciw przeciwko papieżowi, który złamał katechizm KK. Schizma to sprzeciwienie sie papieżowi, ale w tym wypadku to byłaby obrona Kościoła a papież przez swoje nauczanie sam by się \'zdetronizował\'. Natomiast jeżeli papież w końcu zreflektuje się i obroni katechizm to do prawdziwej schizmy dojdzie w niemczech
ponad 5 lat temu / w
 
Każda Msza jest Mszą uzdrawiającą, obojętne w niedzielę czy w tygodniu. Chrystus jest obecny w każdej Mszy Świętej i to dla mnie jest najistotniejsze ,a zła to ja rzeczywiście ja się boję.
ponad 5 lat temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.