DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 44  >   TEMAT NUMERU: SCHIZMA HYBRYDOWA

Sławomir Skiba

Schizma hybrydowa

Schizma hybrydowa
EIDON/MAXPPP / FORUM

Słowo schizma – jak podaje Podręczna encyklopedia kościelna z roku 1912 – oznacza rozdarcie bądź rozszczepienie polegające na świadomym wyłamaniu się spod posłuszeństwa papieżowi jako głowie Kościoła lub na oderwaniu się od Kościoła. Może ona stanowić samo tylko zerwanie więzów posłuszeństwa bądź też wiązać się z herezją poprzez odrzucenie kilku lub choćby jednego tylko artykułu wiary. Pierwsza odmiana, choć możliwa w teorii, jak podaje przywołany artykuł, w naszych czasach nie istnieje, gdyż nie ma schizmy, za którą nie szłoby naruszenie czystości wiary.


Przymiotnik „hybrydowa” od rzeczownika „hybryda”, czyli – jak wyjaśnia Słownik języka polskiego połączenie w jedną całość różnych części, składników, wykluczających się, gdy funkcjonują oddzielnie, pojawił się niedawno w nowym kontekście na określenie wojny toczącej się we wschodniej Ukrainie. Wojna hybrydowa to typ działań łączący w sobie elementy wojny konwencjonalnej i nieregularnej oraz innych elementów destrukcyjnych (jak, na przykład, sztucznie wywołane powstanie). Toczy się na wielu polach – również propagandowym, a dzięki działaniom politycznym pozwala agresorowi na uniknięcie odpowiedzialności za agresję.


Określenie schizma hybrydowa, choć łączy w sobie dwa terminy z wydawałoby się diametralnie różnych sfer cywilizacyjnych, trafnie oddaje charakter i celowość dokonującego się na naszych oczach procesu destrukcji Kościoła. Postulaty niektórych hierarchów w sprawie zmiany podejścia Kościoła do kwestii nierozerwalności małżeństwa oraz homoseksualizmu, a co za tym idzie – uderzenie w sakramenty pokuty, Eucharystii i małżeństwa, z pewnością prowadzą do zerwania związków z Kościołem katolickim. A ponieważ nie chodzi już tylko o posłuszeństwo papieżowi i Kościołowi, ale też o zakwestionowanie doktryny w paru artykułach, pasterze broniący tradycyjnego nauczania mówią wręcz o herezji dysydentów.


Sposób działania owych dysydentów wewnątrz Kościoła przypomina przewrotność działań agresora w wojnie hybrydowej. Dotychczas nie chcą oni bowiem oficjalnie zakwestionować nauczania Kościoła, udając, że działają w ramach dopuszczalnej dyscypliną dyskusji. Nie składają żadnych deklaracji rozstania z Kościołem i jego doktryną. Domagają się za to reform wewnątrz wspólnoty wiernych, powołując się na wolę ludu wyrażoną w ankietach. Nie zaniedbują przy tym wielorakich działań propagandowych i manipulacji dla osiągnięcia celu. Ich strategia zakłada przebudowę (czytaj destrukcję) Kościoła Powszechnego. Mamy zatem do czynienia z akcją zaplanowaną i wieloaspektową – zupełnie jak w wojnie hybrydowej.Sławomir Skiba


O czym jeszcze możesz przeczytać w najnowszym numerze magazynu "Polonia Christiana"? Kliknij tutaj, by się dowiedzieć! Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Maciej Pawlicki w artykule „Druga fala histerii” opublikowanym na łamach prorządowego tygodnika „Sieci” podaje w wątpliwość tezę o zbliżającej się drugiej fali epidemii koronawirusa oraz pandemii jako takiej. Co więcej, wskazuje odpowiedzialnych za wprowadzenie niewspółmiernych, drastycznych ograniczeń prowadzących do katastrofy gospodarczej i osobistych tragedii wielu osób. Sprawę komentują w „Przeglądzie Prasy” Jacek Ożóg i Piotr Relich.

 
 

Aktywiści LGBT obrali sobie na nowe cele ataku, a są nimi pomniki św. Jana Pawła II. W nocy z wtorku na środę tęczowa flaga zawisła na pomniku Papieża Polaka w Dębicy oraz na pomniku przed jednym z warszawskich kościołów.

 

„Wzrasta odsetek poważnych zaburzeń psychicznych w związku z pandemią COVID-19. W Wielkiej Brytanii oczekuje się, że zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną może wzrosnąć w najbliższym czasie aż o 20 proc.”, wynika z raportu brytyjskiej służby zdrowia NHS.

 

Warszawski ratusz zakazał Marszu Zwycięstwa Rzeczypospolitej, organizowanego od trzech lat w Święto Wojska Polskiego przez środowiska narodowe. Oficjalnym powodem zakazania manifestacji ma być brak zgody sanepidu z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa.

 

Na warszawskiej Pradze Południe doszło do kolejnego ataku działaczy LGBT na furgonetkę Fundacji Pro – Prawo do życia. Na miejscu szybko pojawiła się policja.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.