DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Łukasz Karpiel

Scena dla Wyklętych


Byłem pierwszy – może z pełną uczciwością powiedzieć Tomasz A. Żak, reżyser spektaklu zatytułowanego Wyklęci. Inscenizacja ta w istocie jest pierwszą próbą podjęcia przez teatr tematu antykomunistycznego podziemia. Próbą – podkreślmy – bardzo udaną!

 

Spektakl Wyklęci tarnowskiego Teatru Nie Teraz nawiązuje i rozwija treść, którą już na początku XXI wieku reżyser Tomasz A. Żak chciał przekazać widzom w inscenizacji zatytułowanej Na etapie. Był na tym polu bezsprzecznie pierwszy. Spektakl Na etapie bowiem powstał kilka lat wcześniej, zanim dramatyczne losy zamordowanej przez komunistów bohaterskiej łączniczki Danuty Siedzikówny „Inki” mogła cała Polska zobaczyć w Scenie Faktu Teatru Telewizji. Dlatego w przypadku ewentualnych wątpliwości, czy nie warto było Wyklętych poświęcić postaciom mniej znanym niż „Inka”, należy koniecznie wziąć pod uwagę ten właśnie czasowy kontekst. Tym bardziej, że jest ona tylko jedną z kilku postaci, których losy śledzimy w spektaklu.

Jego fabułę tworzą przewijające się przed oczami widza kolejne obrazy zarysowujące pewne kontinuum czasowe oraz przyczynowo‑skutkowe. Większość z tych obrazów to narysowane grubą kreską sztychy, kryjące jednak nierzadko wiele subtelności i odcieni. Warto zagłębić się w ich odczytanie. Wnioski mogą okazać się tyleż zaskakujące, co frapujące. Przykłady? Ot, choćby, jaką treścią można wypełnić monolog funkcjonariuszki komunistycznej policji politycznej? Groźbami, próbą szantażu, przekleństwami? Tak, tym też. Jednak uważny widz odnajdzie w nim i fragment przemówienia Bronisława Komorowskiego…

 

Aktorzy prowadzeni pewną ręką Tomasza A. Żaka posługują się bowiem tekstami pochodzącymi ze sfer, zdawałoby się, bardzo odległych zarówno w wymiarze czasowym, jak i przestrzennym. Czegóż tam nie odnajdziemy! Są dziewiętnastowieczne polskie pieśni patriotyczne i religijne, są fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego Wyzwolenie, jest mickiewiczowska Wielka Improwizacja, są urywki wyroku wydanego na „Inkę”. Wielość i różnorodność tekstów składających się na przekaz Wyklętych nadają spektaklowi wymiar prawdziwie ponadczasowy. Ukazane w nim problemy moralne wciąż są i z pewnością nadal będą aktualne. Wierność i zdrada, bohaterstwo i tchórzostwo, dobro i zło wciąż się wszak zmagają, także na naszych oczach i w naszym życiu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 
 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.

 

Komisja Europejska nie ustaje w próbach wprowadzenia ideologii gender do unijnego prawa. Na wypadek niepowodzenia planu ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, zapowiedziała podjęcie działań w celu przyjęcia nowego wiążącego prawa opierającego się na tych samych genderowych założeniach, co Konwencja


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.