DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Scalfari znów prowokuje, kolejne dementi Watykanu

Scalfari znów prowokuje, kolejne dementi Watykanu
Fot. Church Militant

Eugenio Scalfari po raz kolejny  wywołał ogromne zamieszanie przypisując papieżowi Franciszkowi słowa niezgodne z wiarą katolicką. Tym razem chodzi o rzekome zaprzeczenie boskości Pana Jezusa.

 

Wiekowy redaktor lewicowego dziennika włoskiego „La Repubblica” napisał, że „papież Franciszek wyobraża sobie Chrystusa jako Jezusa z Nazaretu – człowieka, a nie Boga wcielonego”.

 

W reakcji na rewelacje Scalfariego Watykan oświadczył, że – tak jak miało to już miejsce niejednokrotnie w przeszłości – włoski dziennikarz nie przytoczył wiernie słów papieża.

 

„Jak już wspomniano przy innych okazjach, słowa, które dr Eugenio Scalfari przypisuje w cudzysłowie Ojcu Świętemu jako wypowiedziane podczas rozmów z nim, nie mogą być uważane za wierną relację tego, co rzeczywiście zostało powiedziane, ale stanowią osobistą i swobodną interpretację tego, co usłyszał. To wydaje się całkowicie oczywiste po tym, co napisano dzisiaj na temat boskości Jezusa Chrystusa ” – powiedział w środę Matteo Bruni, szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

 

Scalfari dla poparcia własnej tezy o wyłącznie ludzkiej naturze Pana Jezusa wspomniał przykłady z Pisma Świętego, takie jak modlitwa Chrystusa, czy też Jego agonia w ogrodzie Getsemani.  

 

Publicysta napisał, że kiedy podjął te kwestie w rozmowie z papieżem Franciszkiem, ten miał mu powiedzieć: „Są one wyraźnym dowodem na to, że Jezus z Nazaretu, kiedy stał się człowiekiem, nawet jeśli był człowiekiem wyjątkowej cnoty, to nie był Bogiem”.

 

Portal Catholic Herald przytacza przykłady niektórych wypowiedzi, w których Franciszek mówi o boskości Chrystusa, m.in. homilię z 24 grudnia 2013 roku.

 

Eugenio Scalfari już niejednokrotnie przypisywał Franciszkowi heretyckie stwierdzenia, na przykład rzekome zaprzeczenie istnieniu piekła (2015 i 2018 rok).

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

RoM

 

 

 


DATA: 2019-10-10 12:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Janek, żeby się wypowiadać w kwestiach teologicznych, to trzeba znać materię sprawy, jak zresztą w każdej dziedznie, więc nie mąć w głowie tym, którzy jak Ty, nie wiedzą.Jezus był w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem. Jednocześnie. Nie głoś herezji.
4 miesiące temu / panda
 
Skąd wytrzasnąłeś takie brednie że Pan Jezus przestał być Bogiem na czas człowieczeństwa? A niby czemu? Nie wierzysz we wszechmoc Bożą? Dla Boga to żaden problem przyjąć ciało człowieka i jednocześnie nadal być Bogiem.
4 miesiące temu / @Janek
 
@Janek, myślisz, że umiejętność czynienia cudów leży w ludzkiej naturze? czyli, że tak jak w Egipcie czarownicy faraona naśladowali cuda, które Mojżesz wykonywał - uważasz, że ci czarownicy czynili te cuda mocą ludzką?
4 miesiące temu / kwiatek77
 
Ważne jest określenie "kiedy" otóż kiedy Jezus stał się człowiekiem, to na ten okres czasu nie był Bogiem, co jest o tyle zrozumiałe, że jadł, pił i wydalał tak jak każdy człowiek. Odczuwał głód, pragnienie, strach, cierpiał tak samo jak inni ludzie. Jedyna różnica była taka, że nigdy nie zgrzeszył no i potrafił robić cuda i mógł obdarzyć tą właściwością swoich apostołów.
4 miesiące temu / Janek
 
Sądzę, że Scalfari nie "przekręca" słów Franciszka. Sądzę, że trwa testowanie, ile zniosą katolicy, jak bardzo pozwolą sobą manipulować. Trwa rewolucja duchowa, degeneracja tego, co święte w Kościele, przejmowanie wspólnoty Kościoła, bo Kościoła przecież przejąć nie można ze względu na jego boską naturę...
4 miesiące temu / "Milczeć, gdy
 
Po co papież w ogóle rozmawia z lewakiem?
4 miesiące temu / proste pytanie
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.