DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2018 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

UB zleciło otrucie kard. Hlonda? Jest wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie

UB zleciło otrucie kard. Hlonda? Jest wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie
Kard. August Hlond

Ks. Bogusław Kozioł złożył do IPN wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci kard. Augusta Hlonda. Wicepostulator procesu beatyfikacyjnego prymasa Polski podkreśla, że okoliczności śmierci hierarchy nadal pozostają niejasne. Dodaje, że kard. Hlond mógł zostać otruty na polecenie Urzędu Bezpieczeństwa.

 

– Praktycznie już podczas pogrzebu kard. Hlonda pojawiła się pogłoska, że mógł on zostać otruty na zlecenie Urzędu Bezpieczeństwa. Były ku temu poważne przesłanki. Jeszcze za życia Kardynała w czasie jego powojennych objazdów parafii w na północy Polski, Służba Bezpieczeństwa pozorowała wypadki z jego udziałem. Na szczęście nieskutecznie – wyjaśnia ks. Bogusław Kozioł, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda.

 

Kapłan przypomina również o budzących poważne wątpliwość okolicznościach śmierci kard. Hlonda. Oficjalną przyczyną było, wg dokumentacji medycznej, zapalenie płuc, będące powikłaniem po ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego.  – Kard. Hlond pytał lekarzy na łożu śmierci: „co panowie podacie jako powód mej śmierci?”. Tak, jakby zdawał sobie sprawę z ukrywanych faktów – tłumaczy.

 

Ks. Kozioł odwołuje się też do przeprowadzonej w ostatnim czasie kwerendy w archiwach IPN. Mówi, że istnieją dokumenty agentów i współpracowników UB, którzy informowali swoich przełożonych o rzekomym otruciu kard. Hlonda. Kapłan przywołuje również wspomnienia ks. Józefa Zatora Przytockiego, który podczas jednego z przesłuchań miał usłyszeć od oficera UB: „Po śledztwie tutaj zdechniesz. My sobie damy radę ze wszystkimi. Myśmy pomogli zdechnąć Hlondowi”. Ks. Bogusław Kozioł mówi, że jeśli IPN pozytywnie rozpatrzy złożony wniosek, przyszłe śledztwo być może pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące przyczyny śmierci kard. Hlonda. 

 

Obecnie proces beatyfikacyjny kard. Augusta Hlonda znajduje się na tzw. „etapie rzymskim”. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych złożono dokumentację zebraną w toku trwającego procesu. 9 marca 2017 r. odbyła się dyskusja komisji teologów, która pozytywnie zaopiniowała heroiczność cnót i życia prymasa. Natomiast 15 maja br. w Rzymie zbierze się z kolei komisja kardynałów i biskupów. 

 

– Jeśli wyda ona, w co gorąco wierzymy, również pozytywną opinię, będzie to przedostatni krok w procesie beatyfikacyjnym. Ostatnim będzie podpisanie przez papieża dekretu o heroiczności cnót. Wówczas proces formalnie zostanie zakończony, a Kardynałowi będzie przysługiwał tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Do beatyfikacji potrzebny będzie jeszcze cud, o który się modlimy – wyjaśnia kapłan. 

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-05-11 12:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Kard. Hlond pytał lekarzy na łożu śmierci: ?co panowie podacie jako powód mej śmierci??. To zeznanie. To nic innego jak wskazane na przyczyny swej śmierci. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że jest to sprawa służb stalinowskich zainstalowanych nam przez okupanta rosyjskiego.
3 miesiące temu / Agamemnon
 
@ Jacek. I co to ma do rzeczy? Czynić zarzut że sługa Boży był sceptyczny wobec objawień nie uznanych przez Kościół? Kardynał Hlond był wyjątkową postacią, wielkiego formatu i pobożności. Polecam w tym zakresie wspomnienia biskupa WP Gawliny, opisujące m.in. starania kardynała Hlonda o los polskich uchodźców wojennych czy poparcie sprawy polskiej u papieża Piusa XII. Trzech braci kardynała było kapłanami a ostatni czwarty lekarzem.Z takiej rodziny wyszedł.
3 miesiące temu / Adinocka
 
Kard. Hlond - wielka postać w życiu Narodu i Kościoła.
3 miesiące temu / piotr
 
Nie chciał Intronizacji Chrystusa
3 miesiące temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.