DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Sarmata w Opatowie


Ach, jakże by tu było pięknie, gdyby nie te wszystkie barokowe ozdóbki, obrazy i ołtarze, które nie pozwalają nam podziwiać czystej, średniowiecznej architektury – jakże często słyszę podobne słowa, stojąc pomiędzy turystami w kolejnej, sarmackiej świątyni. Zbyt często…

Nie ma czegoś takiego jak „czysta, średniowieczna architektura”, „czysty gotyk” albo „czysty romanizm”. Są zaledwie nasze (mylne!) wyobrażenia o czystym gotyku, romanizmie i tak dalej. Ponadto, bogactwem polskich świątyń nie jest jakaś wyimaginowana „czystość stylistyczna”, ale widoma ciągłość historii i wciąż przez nas nieprzetrawiony, by tak rzec, ładunek duchowej spuścizny. Zamknięte w murach kościołów jak w ogromnym relikwiarzu. Może i dlatego, że nasze świątynie mierzone w skali europejskiej nie są zbyt wielkie. Ale za to o wiele bezpośredniej obcujemy w nich z pamiątkami dziejów. Tak, że aż dreszcz przechodzi po plecach.

Polski „trójkąt bermudzki”
Jednym z takich miejsc jest opatowska kolegiata św. Marcina. Opatów to niewielkie, dość senne, powiatowe miasto w krainie zawartej pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, Pińczowem, Radomiem i Sandomierzem. Tu czas zatrzymał się kilkaset lat temu. Skromna współczesność trwa na tle wielkich pamiątek pierwszej Rzeczypospolitej z lat, gdy ziemia ta kwitła, bo krzyżowały się na niej szlaki handlowe wiodące z Rusi ku Zachodowi, Wielkopolsce i Pomorzu. Dlatego, gdy tędy wędrujemy, co chwila zza horyzontu wynurzają się kolejne niespodzianki...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Zakończona w Warszawie konferencja bliskowschodnia wywołała komentarze zagranicznych mediów. Część z nich krytykuje postawę Donalda Trumpa. Pojawiła się także krytyka służalczej postawy polskich władz.

 

Pod płaszczykiem „dobra pacjenta” dwie lewicowe partie z Holandii forsują pomysł prowadzący do zmniejszenia liczby osób starszych. Za fałszywym współczuciem kryje się chęć ograniczenia wydatków na służbę zdrowia – podaje serwis „Adoptuj kościół w Holandii”.

 

Grafika w postkomunistycznym tygodniku „Polityka” sugeruje, że Kościół jest dla Polski ciężarem. A jak jest naprawdę? W programie „Między Newsami” odpowiada redaktor Michał Wałach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.