DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Sarmata w Opatowie


Ach, jakże by tu było pięknie, gdyby nie te wszystkie barokowe ozdóbki, obrazy i ołtarze, które nie pozwalają nam podziwiać czystej, średniowiecznej architektury – jakże często słyszę podobne słowa, stojąc pomiędzy turystami w kolejnej, sarmackiej świątyni. Zbyt często…

Nie ma czegoś takiego jak „czysta, średniowieczna architektura”, „czysty gotyk” albo „czysty romanizm”. Są zaledwie nasze (mylne!) wyobrażenia o czystym gotyku, romanizmie i tak dalej. Ponadto, bogactwem polskich świątyń nie jest jakaś wyimaginowana „czystość stylistyczna”, ale widoma ciągłość historii i wciąż przez nas nieprzetrawiony, by tak rzec, ładunek duchowej spuścizny. Zamknięte w murach kościołów jak w ogromnym relikwiarzu. Może i dlatego, że nasze świątynie mierzone w skali europejskiej nie są zbyt wielkie. Ale za to o wiele bezpośredniej obcujemy w nich z pamiątkami dziejów. Tak, że aż dreszcz przechodzi po plecach.

Polski „trójkąt bermudzki”
Jednym z takich miejsc jest opatowska kolegiata św. Marcina. Opatów to niewielkie, dość senne, powiatowe miasto w krainie zawartej pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, Pińczowem, Radomiem i Sandomierzem. Tu czas zatrzymał się kilkaset lat temu. Skromna współczesność trwa na tle wielkich pamiątek pierwszej Rzeczypospolitej z lat, gdy ziemia ta kwitła, bo krzyżowały się na niej szlaki handlowe wiodące z Rusi ku Zachodowi, Wielkopolsce i Pomorzu. Dlatego, gdy tędy wędrujemy, co chwila zza horyzontu wynurzają się kolejne niespodzianki...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 
 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Tragiczna śmierć chrześcijan na Sri Lance, którzy zginęli w zamachach dokonanych w Wielką Noc, to potwierdzenie dramatycznych słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał” – mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Rafał Cyfka (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.

 

Na Sri Lance w mieście Dehiwala, na południe od największego miasta Kolombo doszło do kolejnej, siódmej eksplozji, w której zginęły co najmniej dwie osób. Z kolei ósma eksplozja miała miejsce na przedmieściach największego miasta - Kolombo. Według najnowszych informacji w wybuchach zginęło ponad 180 osób, a 500 zostało rannych. Według miejscowej policji wśród ofiar znajduje się co najmniej 35 obcokrajowców.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.