DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Sarmacka wolność i krzyż


Parę lat temu jakiś internauta napisał, że prawdziwy Sarmata musi być Polakiem, katolikiem i monarchistą w dodatku. Na to inny (uwaga: chadzający na co dzień w kontuszu i żupanie) huknął: Co za dureń! W Sarmacji panowała demokracja i tolerancja, a Sarmaci byli różnych wyznań i nacji; skąd te nacjo-monarcho-katolo-brednie?! A kto miał słuszność, łaskawi czytelnicy? No, trzeba rozpatrzyć rzeczy po kolei.

Jacek Kowalski


To prawda, że Złota Wolność wykuwała się jednocześnie z polską tolerancją, czyli w towarzystwie sporów o religię. Rzecz nastąpiła, jak wiemy, za panowania Zygmunta Augusta. Ponoć po raz pierwszy w roku 1551 podczas sejmowej Mszy Świętej – notuje kronika Bielskiego – zuchwali heretycy przy podnoszeniu Ciała Pańskiego (…) przed oczyma królewskimi (…) czapek nie zdyjmując stali, ani klękać chcieli. Wkrótce w imię szlacheckiej wolności, a za królewską aprobatą, doszło do odebrania sądom duchownym prawa sądzenia za kacerstwo. Biskupi nie mogli być zachwyceni. Na jednym z sejmów starł się z nimi hetman Jan Tarnowski, skądinąd katolik. Kronikarz tych lat, Piotr Orzechowski opisał tę dziejową scenę, jedną z tych, których się nie zapomina:

Gdy [hetman] całymi siłami na biskupów następować począł, spytał go w sprzeczce Jędrzej Zebrzydowski, biskup krakowski: „Czymże więc (rzecze), Tarnowski, w Polszcze będę, jeżeli około kacerstwa [w sprawie herezji], biskupem będąc, zaradzać nie będę? Woźnym‑li czy biskupem?” Któremu Tarnowski odpowiedział: „Przyzwoiciej by zapewne było, Jędrzeju Zebrzydowski, tobie w Polszcze być woźnym niż mnie niewolnikiem” [przeł. z łaciny Aleksander Nałycz‑Włyński].

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Źle wychowują rodzice, obiecując kapryśnemu dziecku, cukierek, lalkę, niedźwiadka, zabawkę… i nie wiem co jeszcze, byle tylko było posłuszne. Nie, to nie jest posłuszeństwo, to - handel! Posłuszeństwo polega na spełnieniu rozkazu, dlatego, że w rozkazującym widzi się samego Boga: dziecko w rodzicach, uczeń w nauczycielu, lub w osobie majstra, obywatel we władzy państwowej. Tak, albo od Boga pochodzi wszelka władza, więc i rodzicielska, albo w ogóle nie istnieje!

 
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Kard. Dolan podziękował Joe Bidenowi za stanowczy sprzeciw wobec ataku na Kapitol i zaapelował do prezydenta-elekta o konsekwentne stanowisko w walce z przemocą. „Joe Biden mówi z godną podziwu wrażliwością o ochronie praw osób najbardziej zagrożonych i jednocześnie opowiada się za «karą śmierci dla najsłabszych». Liczymy na to, że sanktuarium, jakim jest łono matki, będzie przez niego bronione przed atakami z równą stanowczością jak nasz Kongres” – powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

 

 

Sposób, w jaki „zniknięto” niemiecką gwiazdę muzyki pop z anteny telewizyjnej, budzi rozbawienie i zażenowanie. Podobna toporna cenzura spotkała także czytelniczkę wydawanego w Polsce lewicowo-liberalnego dziennika, która napisała list do redakcji. Czy czeka nas era niewysublimowanego „poprawiania” medialnej rzeczywistości”? Piotr Relich i Michał Wałach zapraszają na program „Bez żadnego trybu”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.