DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Sarmacka wolność i krzyż


Parę lat temu jakiś internauta napisał, że prawdziwy Sarmata musi być Polakiem, katolikiem i monarchistą w dodatku. Na to inny (uwaga: chadzający na co dzień w kontuszu i żupanie) huknął: Co za dureń! W Sarmacji panowała demokracja i tolerancja, a Sarmaci byli różnych wyznań i nacji; skąd te nacjo-monarcho-katolo-brednie?! A kto miał słuszność, łaskawi czytelnicy? No, trzeba rozpatrzyć rzeczy po kolei.

Jacek Kowalski


To prawda, że Złota Wolność wykuwała się jednocześnie z polską tolerancją, czyli w towarzystwie sporów o religię. Rzecz nastąpiła, jak wiemy, za panowania Zygmunta Augusta. Ponoć po raz pierwszy w roku 1551 podczas sejmowej Mszy Świętej – notuje kronika Bielskiego – zuchwali heretycy przy podnoszeniu Ciała Pańskiego (…) przed oczyma królewskimi (…) czapek nie zdyjmując stali, ani klękać chcieli. Wkrótce w imię szlacheckiej wolności, a za królewską aprobatą, doszło do odebrania sądom duchownym prawa sądzenia za kacerstwo. Biskupi nie mogli być zachwyceni. Na jednym z sejmów starł się z nimi hetman Jan Tarnowski, skądinąd katolik. Kronikarz tych lat, Piotr Orzechowski opisał tę dziejową scenę, jedną z tych, których się nie zapomina:

Gdy [hetman] całymi siłami na biskupów następować począł, spytał go w sprzeczce Jędrzej Zebrzydowski, biskup krakowski: „Czymże więc (rzecze), Tarnowski, w Polszcze będę, jeżeli około kacerstwa [w sprawie herezji], biskupem będąc, zaradzać nie będę? Woźnym‑li czy biskupem?” Któremu Tarnowski odpowiedział: „Przyzwoiciej by zapewne było, Jędrzeju Zebrzydowski, tobie w Polszcze być woźnym niż mnie niewolnikiem” [przeł. z łaciny Aleksander Nałycz‑Włyński].

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Faszyści, wszędzie faszyści” – tak mniej więcej lewacki Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych widzi i opisuje Marsz dla Życia i Rodziny, który odbył się w minioną niedzielę w Białymstoku. W relacji zamieszczonej na społecznościowym profilu tej organizacji „faszyzm nacjonalizmem rasizm pogania”, jednak nie sposób doczytać się ani dopatrzeć, które konkretnie hasła uczestników tak oburzyły obrońców „politycznej poprawności”.

 
 

Nad Sekwaną narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

 

Wobec coraz większych napięć między Stanami  Zjednoczonymi i Iranem iracki kardynał Louis Raphaël Sako zaapelował do Waszyngtonu i Teheranu o dialog i ostrzegł przed skutkami „dalszej katastrofalnej wojny” na Bliskim Wschodzie. W liście przekazanym ambasadom obu krajów w Bagdadzie chaldejsko-katolicki patriarcha prosi ich przywódców politycznych o „wykazanie się mądrością” i poszukiwanie pokoju, poinformowała 21 maja rzymska agencja prasowa AsiaNews.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Marka Sz., wolontariusza Fundacji Pro – Prawo do Życia. Mężczyzna był oskarżony o rzekomą kradzież telefonu komórkowego jednej z feministek w trakcie ujęcia jej na gorącym uczynku usuwania banerów antyaborcyjnych. Tym samym sąd przyznał rację prawnikom Instytutu Ordo Iuris, którzy bronili pomówionego mężczyzny.

 

W niedzielnym wywiadzie udzielonym Fox News Channel prezydent Donald Trump powiedział, że to, iż demokratyczny kandydat na prezydenta Pete Buttigieg jest „zamężnym gejem” oraz że pojawia się publicznie ze swoim „mężem”, jest „absolutnie w porządku”. Dodał: „Myślę, że to świetnie” i „myślę, że to dobrze”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.