DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Sarmacka wolność i krzyż


Parę lat temu jakiś internauta napisał, że prawdziwy Sarmata musi być Polakiem, katolikiem i monarchistą w dodatku. Na to inny (uwaga: chadzający na co dzień w kontuszu i żupanie) huknął: Co za dureń! W Sarmacji panowała demokracja i tolerancja, a Sarmaci byli różnych wyznań i nacji; skąd te nacjo-monarcho-katolo-brednie?! A kto miał słuszność, łaskawi czytelnicy? No, trzeba rozpatrzyć rzeczy po kolei.

Jacek Kowalski


To prawda, że Złota Wolność wykuwała się jednocześnie z polską tolerancją, czyli w towarzystwie sporów o religię. Rzecz nastąpiła, jak wiemy, za panowania Zygmunta Augusta. Ponoć po raz pierwszy w roku 1551 podczas sejmowej Mszy Świętej – notuje kronika Bielskiego – zuchwali heretycy przy podnoszeniu Ciała Pańskiego (…) przed oczyma królewskimi (…) czapek nie zdyjmując stali, ani klękać chcieli. Wkrótce w imię szlacheckiej wolności, a za królewską aprobatą, doszło do odebrania sądom duchownym prawa sądzenia za kacerstwo. Biskupi nie mogli być zachwyceni. Na jednym z sejmów starł się z nimi hetman Jan Tarnowski, skądinąd katolik. Kronikarz tych lat, Piotr Orzechowski opisał tę dziejową scenę, jedną z tych, których się nie zapomina:

Gdy [hetman] całymi siłami na biskupów następować począł, spytał go w sprzeczce Jędrzej Zebrzydowski, biskup krakowski: „Czymże więc (rzecze), Tarnowski, w Polszcze będę, jeżeli około kacerstwa [w sprawie herezji], biskupem będąc, zaradzać nie będę? Woźnym‑li czy biskupem?” Któremu Tarnowski odpowiedział: „Przyzwoiciej by zapewne było, Jędrzeju Zebrzydowski, tobie w Polszcze być woźnym niż mnie niewolnikiem” [przeł. z łaciny Aleksander Nałycz‑Włyński].

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 
 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.