DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Sarkozy wraca go gry: "czas zawrzeć nowy traktat europejski". Wizja podziału Europy na trzy strefy

Sarkozy wraca go gry: "czas zawrzeć nowy traktat europejski". Wizja podziału Europy na trzy strefy
fot. BENOIT TESSIER / REUTERS / FORUM

Były francuski prezydent Nicolas Sarkozy, który podczas ostatniego forum ekonomicznego w Petersburgu nawoływał do zniesienia sankcji wobec Rosji, tym razem zaapelował do obecnego prezydenta Francji i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, aby wspólnie dążyć do zawarcia "nowego traktatu europejskiego”.


- Powiedziałem kanclerz, że jeśli chcemy ocalić Europę, musiałaby pojawić się w najbliższych miesiącach francusko-niemiecka inicjatywa z nowym traktatem. Przekazalibyśmy 450 milionom Europejczyków, że wiemy co sądzą o UE i rozumiemy ich stanowisko – deklarował Sarkozy tuż po rozmowach z Merkel.


 - Myślę, że kanclerz jest gotowa na to – stwierdził podczas obiadu za zamkniętymi drzwiami, sugerując, że nowa inicjatywa jest potrzebna jeszcze przed wyborami we Francji i w Niemczech. Sarkozy podkreślił również znaczenie głównych członków UE w projekcie europejskim.  


Były prezydent zaatakował François Hollande, swojego rywala z 2012 r. Mówił, że głównym problemem UE jest brak lidera we Francji, który w odpowiednim stopniu współpracowałby z kanclerz Niemiec. Sarkozy wyjaśnił także, że bez względu na wyniki brytyjskiego referendum, Francja i Niemcy znajdą się pod presją, by bronić tego, co zostało z ich wizji Europy.


Jak na razie Berlin i Paryż mają odmienne spojrzenie w przyszłość. Sarkozy po odrzuceniu projektu konstytucji UE przez Francuzów w referendum z 2005 r. bronił idei „mini-traktatu”. W 2009 r. doszło do podpisania traktatu lizbońskiego.  


Partia Republikańska Sarkozy'ego często atakowała Komisję Europejską w ostatnim czasie, oskarżając ją o „wypychanie Wielkiej Brytanii z UE i wciąganie do niej Turcji”.


Podczas konwencji swojej partii w maju br. Sarkozy zasugerował, że „traktat europejski zestarzał się”. Trudno odnaleźć się w Europie pomiędzy euroentuzjastami i eurofobami – narzekał.


Sarkozy lansował wizję nowej Europy wraz z kanclerz Merkel już w 2011 r. W marcu br. były prezydent Francji udzielił obszernych wywiadów dla francuskiej prasy, w których wyjaśniał, jak miałaby wyglądać „nowa Europa”.

Sarkozy proponuje utworzyć strefę "Schengen 2," której funkcjonowanie nadzorowałyby specjalny prezydent wraz z ministrami spraw wewnętrznych z państw członkowskich. Mieliby oni pełnię władzy nad „Frontexem, czyli siłami kontrolującymi granice UE. Francuski lider tłumaczył za pośrednictwem gazety „Le Monde,” że nowa strefa wymagałaby zawieszenia swobodnego przepływu obywateli z pozostałych państw członkowskich UE.

Mówił także, że warunkiem nowej „wspólnej polityki imigracyjnej” byłaby "harmonizacja" korzyści społecznych dla azylantów, aby uniknąć "turystyki opiekuńczej." Zasugerował zablokowanie zasiłków socjalnych i innych form pomocy społecznej dla pracowników z państw europejskich, które nie będą należeć do Schengen 2 przez okres pięciu lat. Chce także sporządzenia listy "krajów bezpiecznych", z których imigranci mogliby przybywać do Europy.


Były prezydent, zamierzający ponownie startować w wyborach we Francji, skrytykował porozumienie UE z Turcją, której 75 milionów obywateli będzie miało prawo wjazdu do strefy Schengen przez okres do 90 dni z paszportami biometrycznymi od końca czerwca, jeśli Ankara przeprowadzi do tego czasu wszelkie niezbędne reformy (antykorupcyjne, antyterrorystyczne itp.).


Komisja Europejska przygotowała specjalny raport dot. postępów Turcji, który stwierdził w ostatnich miesiącach "zwiększoną mobilność w strefie Schengen przestępców i terrorystów, będących obywatelami Turcji lub którzy są cudzoziemcami, zamieszkującymi Turcję." Sarkozy określił umowę jako "nieodpowiedzialną w obecnym klimacie bezpieczeństwa".


Były prezydent nie chce jednak całkiem izolować Ankary. Wg rosyjskich mediów, wizja Sarkozy’ego – przedstawiona na łamach francuskiego tygodnika „Le Point” - de facto opiera się na podziale Europy na trzy strefy. Pierwsza  miałaby obejmować państwa, mające wspólną walutę, które w ocenie Sarkozy'ego powinny dążyć do ściślejszej integracji. Drugą strefę europejską powinny tworzyć "mniejsze kraje", które nie integrowałaby się aż tak bardzo jak pierwsza strefa. Trzecią – chociaż docelowo nie ostatnią – strefę tworzyłyby zarówno Rosja, jak i Turcja jako bliscy sojusznicy UE.  


Zgodnie z koncepcją Sarkozy'ego, tak „rozszerzona nowa Europa” miałaby większe szanse, by poradzić sobie z wieloma problemami, przed którymi stoi obecnie. Ponadto dokonując podziału Europy na trzy strefy, rozwiązano by problem członkostwa Turcji w UE i kwestię relacji z Rosją.


„Le Point” zasugerował, że Sarkozy jest zwolennikiem budowania bliższych relacji z Moskwą. Co ciekawe, Sarkozy dawniej często powtarzał, że Turcja nie jest narodem europejskim, a zatem nie powinna przystąpić do UE. Widzi on jednak ogromne korzyści ekonomiczne i polityczne współpracy z Ankarą.


Co do Rosji, wiadomo, że Sarkozy pała do niej szczególnym sentymentem, twierdząc, że Rosja jest w istocie "cywilizacją europejską" i w związku z tym UE powinna mieć bliskie stosunki z jej „wielkim sąsiadem na wschodzie".


Były francuski prezydent wyraził rozczarowanie „obecnym stanem rzeczy między Francją a Rosją.” Zarzucił Hollande, że jest uprzedzony wobec Moskwy.


Sarkozy pełnił funkcję prezydenta Francji od 2007 do 2012. Po opuszczeniu stanowiska, zapowiedział odejście z życia publicznego. Jednak jesienią 2014 roku postanowił wrócić do polityki i zamierza kandydować na prezydenta w przyszłych wyborach.Źródło: euractiv.com., telegraph.co.uk., lepoint.fr., AS

DATA: 2016-06-23 08:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

i dobrze, że to powiedział; dał tym samym mocny argument, za tym, żeby z tego Eurokołchozu wiać jak najszybciej; nigdy nie był Polsce i Polakom przychylny (Eurokołchoz), a ten wg projektu onego, to byłby gwoździem do trumny (jeszcze w miarę wolnej) Polski;
ponad 3 lata temu / JARO
 
Żyd znowu się pcha do władzy.
ponad 3 lata temu / Robokopo
 
W takiej "Nowej-UE" nie widzę miejsca dla Polski. Plus jest taki, że "Stara-UE" w ten sposób podzieli się na "Unię-Zgredów" (Niemcy, Francja, Beneluks, Hiszpania, Portugalia, Włochy) i Międzymorze. W tym drugim klubie Polska może mieć silną pozycję.
ponad 3 lata temu / Marcin Wawrzyniak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.