DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Sarkozy i Hollande walczą o wyborców Marine Le Pen

Sarkozy i Hollande walczą o wyborców Marine Le Pen
fot. JACKY NAEGELEN / Reuters / FORUM

Sukces Marine Le Pen, która w pierwszej turze wyborów prezydenckich uzyskała 17,9 proc. głosów sprawił, że Front Narodowy pretenduje do miana trzeciej siły politycznej Francji.


Dotychczas partia Le Pen była ignorowana przez francuski establishment i środki przekazu, umyślnie demonizowana i określana nie inaczej, jak  mianem “skrajnej, ekstremalnej prawicy”. Teraz okazuje się, że bez poparcia wyborców kandydatki tej “niebezpiecznej i antyrepublikańskiej“ partii, żaden z dwóch kandydatów na prezydenta Francji nie będzie mógł wybrać wyborów.


Nicolas Sarkozy już w poprzedniej elekcji w roku 2007 potrafił zyskać poparcie wyborców FN i to dzięki nim został prezydentem. Chce powtórzyć ten manewr, który będzie tym razem znacznie trudniejszy, gdyż część z tych wyborców, którzy głosowali na niego pięć lat temu, jest zawiedziona jego polityką i  niezrealizowaniem obietnic wyborczych. Według ostatnich sondaży 60 proc. wyborców Marine Le Pen twierdzi, że odda głos na kandydata UMP. Sarkozy musiałby zdobyć ich  znacznie więcej i zrobi wszystko, by do tego doprowadzić. Zapewnia wprawdzie, że nie dojdzie do żadnych negocjacji z FN, ale doradca Marine Le Pen, prof. Bruno Gollnisch powiedział we wtorek, że szefowa prawicowego ugrupowania nie podjęła jeszcze decyzji czy zaapeluje do  swoich wyborców, by głosowali na Sarkozyego. Przewodnicząca FN ma się  wypowiedzieć na ten temat 1 maja.


Sarkozy już w dzień po pierwszej turze wyborów, przedstawił przewodnie idee i hasła swoich wystąpień, które – jak twierdzi – nie zmienią się już do 6 maja, dnia wyborów. Na spotkaniu z aktywistami UMP w Saint-Cyr-sur-Loire koło Tours,  kierując się przede wszystkim do wyborców Frontu Narodowego, mówił: - Dobrze widzę, że na lewej stronie, przymyka się oczy, patrzy sie na tych Francuzów ze współczuciem, nie rozumie się tego głosowania, nie chce się go dostrzegać (…) Ja temu mówię “nie”. Jeżeli nic nie zmienimy, jeżeli nie zgodzimy sie na nowe reguły, ryzykujemy powrót na tragiczną ścieżkę lat 30-tych –przestrzegał Sarkozy. W czasie godzinnego wystąpienia poruszył tematy ważne dla wyborców Frontu Narodowego, takie jak – kontrola imigracji, zwiększenie bezpieczeństwa wewnętrznego, takie zmiany w Unii, by przestała ona być “dziurawym sitem wystawionym na wszystkie wiatry”, preferowanie pracy w miejsce zapomóg i opieki społecznej. Wszystko wskazuje na to, że w czasie dwutygodniowej kampanii, prezydent pójdzie znacznie dalej w swoich deklaracjach.


Poparcia wyborców Marine Le Pen potrzebuje do zwycięstwa również faworyt, socjalista François Hollande, bo głosy całej  lewicy zapewniają mu tylko 46 proc. poparcie. Aqulino Morelle, zastępca dyrektora jego kampanii i autor przemówień stwierdził, że “nie można pozostawić Sarkozy’emu całego elektoratu skrajnej prawicy, ponieważ są w nim wyborcy zawiedzeni lewicą”. Jego zdaniem jest to “elektorat francuskiej wsi i przedmieść, Francji, która najbardziej cierpi skutki globalizacji”. Dlatego François Hollande już od początku swojej kampanii brał go pod uwagę, ale teraz musi  “zwrócić się do niego w sposób jeszcze bardziej jasny, przekształcając złość tych ludzi w nadzieję”.


François Hollande w wywiadzie udzielonym socjalistycznemu dziennikowi “Liberation”  deklarował – Elektorat Le Pen, którego część pochodzi z lewicy, powinien odnaleźć się po stronie postępu, równości, zmiany, równego podziału efektów wspólnego wysiłku, sprawiedliwości, ponieważ jest on przeciw przywilejom, przeciw globalizacji finansowej, przeciw zawodnej Europie. Moim zadaniem jest przekonać tych ludzi, że lewica ich broni – stwierdził socjalista.Franciszek L.Ćwik


DATA: 2012-04-25 17:02
AUTOR: FRANCISZEK L. ĆWIK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy Sarkozy będzie bardziej w prawicową stronę skręcał teraz to sprawa ciekawa jest. Brać pod uwagę musi przecież, za Le Pen głosów dostała dużo i jej wyborcy pomóc mogą mu.
ponad 7 lat temu / joda
 
Jakikolwiek będzie wyników wyborów, Francję czekają ciężkie czasy...
ponad 7 lat temu / Obserwator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.