DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Sarkozy chce, by EBC wspierał wzrost gospodarczy

Sarkozy chce, by EBC wspierał wzrost gospodarczy
fot. PHOTOPQR/L'ALSACE / FORUM

W ramach kampanii przed zbliżającymi się wyborami we Francji, obecny prezydent Nicolas Sarkozy obiecał, że jeżeli w maju zostanie wybrany na drugą kadencję, będzie wywierał presję na Europejski Bank Centralny, by ten aktywnie wspierał wzrost gospodarczy.


Jest to o tyle dziwna deklaracja, że stoi w sprzeczności z tym, co Sarkozy deklarował wcześniej, że nie będzie kwestionował zagwarantowanej traktatem z Maastricht niezależności EBC. Po listopadowym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Włoch Mario Montim, Sarkozy powiedział publicznie, że nie będzie się więcej wypowiadał na temat działań EBC.

 

W podobnym tonie wypowiedział się również kandydat francuskich socjalistów, prowadzący obecnie w sondażach, Francois Hollande. Komentując ratyfikowany obecnie przez 17 państw unii walutowej pakt wzywający wszystkie kraje do wprowadzenia radykalnych rozwiązań oszczędnościowych, Hollande zaznaczył, że będzie dążył do wprowadzenia poprawek do paktu, by zagwarantować, że wspiera on również wzrost gospodarczy. Dodał też, że będzie optował za zmianą roli EBC, tak by wspierał on także zatrudnienie i wzrost. Sarkozy skrytykował z kolei wypowiedź Hollande o poprawkach do paktu oszczędnościowego. Cóż, dwóch socjalistów, w tym wypadku bezbożnych (bo są i pobożni) „pięknie się różni”, spierając się o to, w jaki sposób pompować w zadłużony system coraz więcej pieniędzy.


Obecny prezydent posunął się jednak dalej i zadeklarował, że będzie dążył do zmiany Traktatu z Maastricht. „Kryzys pokazał nam ograniczenia zasad zawartych w Traktacie z Maastricht" – powiedział. „Wiem, jak trudny to jest temat, ale mamy obowiązek go podjąć" – dodał.

 

Ostatnie sondaże przeprowadzone przez ośrodek badania opinii publicznej CSA pokazuje, że w zaplanowanej na 22 kwietnia, pierwszej turze wyborów Hollande może nieznacznie pokonać Sarkozy’ego, podobnie jak w drugiej, wyznaczonej na 6 maja.

 

Niezależnie od tego, który z nich zwycięży, u kandydatów na włodarzy jednego z najbardziej liczących się w Unii krajów członkowskich dominuje przekonanie, że europejski bank może, a co ważniejsze, powinien popierać wzrost i zatrudnienie poprzez wpompowywanie w gospodarkę większych ilości pieniędzy. Nie ma co zatem liczyć na przewartościowanie szkodliwego myślenia typu :„rząd tworzy miejsca pracy”. Jeżeli coś tworzy, to sztucznie, za co potem przyjdzie nam wszystkim zapłacić. Państwo powinno po prostu nie przeszkadzać obywatelom, przedsiębiorcom i gospodarce, bo oni najlepiej wiedzą, jak zarządzać swymi pieniędzmi, w przeciwieństwie do urzędników, którzy wydają cudze pieniądze i na swoje potrzeby, czyli stosują najgorszy, czwarty z opisanych przez Miltona Friedmana sposobów wydawania pieniędzy. Sposób działania państwa w krótkich słowach celnie scharakteryzował Ronald Reagan: rząd jest jak przewód pokarmowy niemowlaka: „na jednym końcu olbrzymi apetyt, na drugim zero odpowiedzialności”.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: ekonomia24.pl


DATA: 2012-04-19 13:31
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.