DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

„Sarenka” w szponach NKWD

„Sarenka” w szponach NKWD

„Warunki sanitarne w wagonach okropne, głód, ścisk, brak wody, choroby dokuczały nam coraz bardziej. Lizałam oszronioną ścianę, szczęśliwa, że przy niej leżę. Zimno było tu okropnie. Położyłam się na płaszczu. Mieliśmy tylko to, w czym nas aresztowano (…). Słabłam coraz bardziej, czułam to i bardzo bałam się śmierci. Mój Boże, jak ja wówczas pragnęłam żyć” – możemy przeczytać w książce „281 dni w szponach NKWD” Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps. „Sarenka”. Publikację swoim patronatem objął portal PCh24.pl

 

Danuta Szyksznian-Ossowska urodziła się 7 czerwca 1925 r. w Krakowie. Dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie. Już na początku sowieckiej okupacji zaangażowała się w konspiracyjną organizację młodzieżową. W trakcie okupacji Wilna przez Litwinów uczestniczyła w strajku przeciwko zwalnianiu ze szkół polskiej kadry pedagogicznej. W grudniu 1939 r. została zaprzysiężona jako łączniczka o pseudonimie „Szarotka”. Po zajęciu Wileńszczyzny przez Niemców została łączniczką Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej w grupie „Kozy”. Mając 19 lat jako łączniczka dowódcy II Batalionu Armii Krajowej, kapitana Bolesława Zagórnego „Jana”, brała udział w operacji „Ostra Brama”, mającej na celu wyzwolenie Wilna z rąk niemieckiego okupanta. W przeciwieństwo do większości żołnierzy AK Okręgu Wileńskiego uniknęła aresztowania przez NKWD w lipcu 1944 r. Rozpoczęła działalność w podziemiu antykomunistycznym, angażując się w dywersyjny oddział rotmistrza Zygmunta Augustowskiego ps. „Hubert”. W wigilię Bożego Narodzenia 1944 r. została aresztowana przez NKGB i skazana zaocznie na dziesięć lat łagrów. „Wychodzimy z domu w asyście czterech żołnierzy z karabinami w samo południe i tak idziemy przez całe miasto, śmiech mnie ogarnął w pewnej chwili, gdy pomyślałam, że ja, drobna, młoda dziewczyna jestem aż tak groźna dla takiego mocarstwa jak ZSRR. Taki pochód zwracał uwagę ludzi idących licznie w tym czasie do kościoła (…). Ludzie zatrzymywali się i kreślili znak krzyża nad moją głową” – wspomina po latach Danuta Szyksznian-Ossowska. Wówczas rozpoczęło się trudne i brutalne śledztwo oraz przewożenie jej z więzienia do więzienia. „Sarenka” wytrzymywała wszystkie upokorzenia z godnością, choć zrozumiałe jest, jak niewyobrażalnie było jej ciężko. Przesłuchiwania miały bolesny charakter: „- Gawari bladź partyzanckaja [Mów, k… partyzancka!] – kontakty, nazwiska, dowódca… itd., itd. Zaprzeczałam, chociaż wiedziałam, że to nie przelewki. Co było dalej, nie pamiętam, zemdlałam (…). Nie wyglądałam zbyt pięknie (…). Twarz opuchnięcia, rozcięta warga, zakrwawiona. Czułam mdły smak krwi, która spływała mi z nosa i wargi. Wszystko mnie bolało. Usiadłam na podłodze, pokonana, zalękniona i bardzo zmęczona”.

 

W marcu 1945 r. „Sarenkę” zesłano do łagru Jełszanka koło Saratowa. „Wyżywienie było słabe: 40 dkg chleba jeden raz dziennie, źle wypieczonego, kruszącego się lub gliniastego. Na obiad dawano zupę bałandę – woda plus łupiny z ziemniaków, plus głowy i wnętrzności z ryb, czasem – trochę kaszy jaglanej – jedna łyżka, no i pół litra gorzkiej kawy zbożowej, na dwa dni. Musiało to wystarczyć na picie, mycie i pranie. Wody na terenie obozu nie było”. Szybko trafiła do tak zwanego obozowego szpitala, ponieważ zachorowała na tyfus brzuszny. Ze względu na beznadziejny stan zdrowia – przy wzroście 164 cm ważyła 30 kg – została zwolniona we wrześniu 1945 r. i powróciła na Wileńszczyznę. Wreszcie związała się z ziemią szczecińską.

 

Wspomnienia Danuty Szyksznian-Ossowskiej robią wrażenie nawet na zaznajomionych z tematyką reżimu komunistycznego. „Sarenka” w sposób niezwykle obrazowy wspomina swoje przeżycia, dołączając do nich patriotyczne wiersze, które towarzyszyły jej podczas brutalnych śledztw, pobytu w więzieniu na Łukiszkach czy w sowieckim łagrze. Dzięki Bogu przeżyła. W swojej książce opowiada o tych, którzy takiego szczęścia nie mieli, o których nie mówią szkolne podręczniki, literatura fachowa czy też wspomnienia. Dzięki tej publikacji prawda o wydarzeniach z Wileńszczyzny ma prawo przetrwać, a także jest hołdem dla całego niezłomnego i bohaterskiego pokolenia, do którego Danuta Szyksznian-Ossowska należy.

 

 

Kajetan Rajski

 

281 dni w szponach NKWD, Danuta Szyksznian-Ossowska, Wydawnictwo Pro Patria, s. 190. Książka wydana w ramach akcji kulturalno-edukacyjnej „Burza 2014”.


DATA: 2014-04-07 15:31
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.