21 września 2018

Uzbekistan uzależnia się od islamskiego finansowania. Tak chce wzmocnić gospodarkę

(Siedziba parlamentu w Taszkencie By upyernoz from Haverford, USA (Oliy Majlis (Parliament of Uzbekistan)) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Islamski Bank Rozwoju przyznał Uzbekistanowi 1,3 mld dolarów na projekty infrastrukturalne i społeczne. Dla tego biednego kraju jednorazowo przyznana przez Islamski Bank Rozwoju kwota stanowi ok. 2,5 proc. całego rocznego PKB. To jednak oznacza, że Uzbekistan silniej wiąże się z islamskim biznesem.

 

Islamski Bank Rozwoju przyznał temu krajowi 1,3 miliarda dolarów kredytu na lata 2018-2021. Umowa kredytowa przewiduje dostarczenie Uzbekistanowi funduszy na sumę 1,3 miliarda dolarów. Bank zamierza wspierać tę środkowoazjatycką republikę w rozwoju projektów z zakresu gospodarki i innowacji. Jednocześnie 475 milionów zostanie wydanych na energię, transport i rozwój miast, 300 milionów na mieszkalnictwo i infrastrukturę na obszarach wiejskich, 300 milionów na finansowanie handlu, 140 milionów na rozwój społeczny i 85 milionów na prywatne projekty biznesowe.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bolączką azjatyckich republik islamskich, powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego, jest niski poziom rozwoju gospodarczego, skutkujący emigracjami liczonymi w setkach tysięcy osób. Napływ dewiz od rodzin pracujących za granicą pozwala utrzymać się w rodzimym kraju, ale nie wystarcza na prywatne inwestycje, które zapewnią trwały rozwój i stabilność ekonomiczną. W budżecie państwa na nowe inwestycje także brakuje pieniędzy. Po powstaniu nowych państw w posowieckim obszarze wpływów do Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu i Tadżykistanu zaczęły napływać pieniądze z krajów arabskich, ale przeznaczane były w znacznej części na budowę nowych meczetów, które wyrastały nawet w niewielkich miejscowościach. Dzisiaj obszarem Azji Centralnej coraz mocniej interesują się firmy i instytucje finansowe działające w bogatych krajach muzułmańskich.

 

Wobec niespełna 50 mld dolarów rocznego PKB pomoc w wysokości 1,3 mld dolarów to dla Uzbekistanu kwota bardzo duża. Ten liczący 30 mln obywateli kraj wytwarza bowiem produkt krajowy na poziomie europejskiej Słowenii… z populacją 2 mln osób.

 

Mocniejsze związanie się Uzbekistanu z islamską instytucją finansową to cicha deklaracja kierunku aktywności politycznej obecnej władzy z prezydentem Szawkatem Miromonowiczem Mirziojewem na czele. Po śmierci wieloletniego prezydenta Isloma Abduganiewicza Karimowa, który dzierżył stery państwa od upadku ZSRS aż do śmierci (lata 1991 – 2016), Mirziojew zmienił znacznie priorytety polityki zagranicznej. Udało mu się m.in. ocieplić relacje z sąsiednim Kirgistanem, z którym Karimow toczył spór o przebieg granicy uzbecko – kirgiskiej.

 

Jan Bereza

Źródła: ANSAR.ru, Kursiv.kz, AI Fergana

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 667 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram