DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Sandro Magister o zmniejszających się wpływach Sekretariatu Stanu

Sandro Magister o zmniejszających się wpływach Sekretariatu Stanu
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Jak zauważa Sandro Magister, magazyn „L’Osservatore Romano” i Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydawały się niewzruszonymi bastionami. Nadzorował je watykański Sekretariat Stanu i nic nie wskazywało, by mogło dojść do zmiany tego stanu rzeczy. Jednak jak się okazało w ostatnich miesiącach obydwa te organy znalazły się pod kuratelą Dykasterii do spraw Komunikacji. Świadczy to o utracie sił watykańskiego Sekretariatu Stanu.

 

31 grudnia Amerykanin Greg Burke zrezygnował z funkcji dyrektora, a Hiszpanka Paloma Garcia Ovejero z funkcji wicedyrektora watykańskiego Biura Prasowego. Tymczasowym szefem tej instytucji został Alessandro Gisotti. Do tej pory piastował on funkcję koordynatora mediów społecznościowych w Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.

 

Według Sandro Magistra zmiana ta świadczy o odsuwaniu od wpływów Sekretariatu Stanu. Co ciekawe, jak zauważa watykanista, podczas największych zmian w Biurze Prasowym, Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin przebywał z dala od Rzymu.

 

Do rewolucji doszło także w uznawanym zazwyczaj za półoficjalny organ Watykanu magazynie L'Osservatore Romano. 18 grudnia usunięto Giovanniego Marię Viana, dyrektora L'Osservatore Romano. Zastąpił go Andrea Monda. 

 

Jak twierdzi Sandro Magister, podczas 11 lat zarządzania były już naczelny L'Osservatore Romano Giovanni Maria Vian nadał dziennikowi oryginalny profil. Na pierwszych 3 stronach znajdowała się obiektywna panorama wydarzeń międzynarodowych. Obejmowała ona także kraje pomijane przez media głównego nurtu. Pozostałe strony poświęcano sztuce chrześcijańskiej, kulturze oraz wizytom papieża. Pismo charakteryzowało się również przejrzystą szatą graficzną.

 

Jednak były naczelny L’Osservatore Romano nie wkradł się w łaski papieża Franciszka. W efekcie tytuł nie był traktowany jako wyrażający oficjalne stanowisko papieża. Według watykanisty nie pasował on do pontyfikatu Franciszka.

 

Wygląda na to, że w ten pontyfikat dobrze wpisuje się natomiast nowy szef L'Osservatore Romano, Andrea Monda. 20 grudnia w edytorialu stwierdził, że zmierza zwiększyć głos Kościoła peryferii. Jest to typowy termin aktualnego papieża.

 

Analiza Sandro Magistra budzi niepokój o losy watykańskich mediów. Istnieją obawy, że utracą one swój dotychczasowy standard. Oczywiście zbyt wcześnie, aby wyrokować. Z pewnością jednak warto się sprawie uważnie przyglądać.

 

Na znaczenie środków masowego przekazu zwraca uwagę Katechizm Kościoła Katolickiego. Zgodnie z nim „we współczesnym społeczeństwie środki społecznego przekazu odgrywają wyjątkowo ważną rolę w informowaniu, rozwoju kultury i kształceniu. Rola ta wzrasta w związku z postępem technicznym, bogactwem i rozmaitością przekazywanych wiadomości, wpływem wywieranym na opinię publiczną”. 

 

Źródło: magister.blogautore.espresso.repubblica.it

mjend


DATA: 2019-01-07 21:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.