DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Sandro Magister: Misje to nie tylko przykład życia. Potrzebne jest głoszenie nauki Chrystusa

Sandro Magister: Misje to nie tylko przykład życia. Potrzebne jest głoszenie nauki Chrystusa
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Watykanista Sandro Magister krytycznie odniósł się do wystąpienia Franciszka na temat misji. Podkreślił, że – zgodnie z nauką Pawła VI – nie wystarczy przykład życia. Potrzebne jest również otwarte i bezpośrednie głoszenie nauki Chrystusa.

 

W przemówieniu Franciszka z 20 maja dla Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych papież przestrzegł przed groźbą mieszania ewangelizacji z prozelityzmem. Podkreślił, że ewangelizacja stanowi świadectwo życia wiarą, a nie poszukiwanie nowych członków dla katolickiego społeczeństwa. Stwierdził, że Kościół wzrasta dzięki sile przyciągania, dzięki świadectwu jego członków, a nie dzięki prozelityzmowi. Powołał się także na dokument Pawła VI „Evangelii Nuntiandi”.

 

Tymczasem jak zauważa Sandro Magister, współczesnym problemem Kościoła nie nadmierna ekspansja misji, lecz ich upadek. Z tego upadku aktywności misjonarskiej zdawali sobie sprawę Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Starali się oni na różne sposoby przeciwstawiać się temu zjawisku.

 

Watykanista zwraca również uwagę na problematyczne odwołaniem się przez Franciszka do encykliki Evangeli nuntiandi autorstwa Pawła VI. Jak zauważa, Paweł VI przyznaje w niej, że świadectwo życia odgrywa kluczową rolę. Jednocześnie jednak podkreśla, że owo ciche dawanie przykładu nie wystarczy. Niezbędna jest również bezpośrednia proklamacja Ewangelii.

 

Sandro Magister zauważa również, że Franciszek nawołuje także do przeczytania ostatnich paragrafów Evangelii nuntiandi. Tymczasem na przykład w paragrafie 80 Paweł VI sprzeciwia się poglądom paraliżującym wysiłek misyjny. Tego typu poglądy wyrażają zaś według watykanisty zwolennicy Franciszka.

 

Paweł VI w encyklice Evangelii nuntiandi podkreśla, że „często zdarza się słyszeć różne tego rodzaju twierdzenia: narzucać prawdę, chociażby wziętą z Ewangelii, wytyczać drogę, chociażby do zbawienia, równa się gwałceniu wolności religijnej. Zresztą — dodają — po cóż głosić Ewangelię, jeśli wszyscy osiągną zbawienie za prawość serca? Wiadomo poza tym — mówią — że świat i historia są pełne nasion słowa; chcieć więc nieść Ewangelię tam, gdzie już ona jest w nasionach, zasianych przez Pana, czyż to nie jest kierowanie się błędnym mniemaniem? Ten, kto w dokumentach Soboru pilnie zgłębia te kwestie, z których bardzo powierzchownie wziętych czerpie się owe rzekome motywy, wyciągnie z nich zupełnie odmienne widzenie rzeczy. Zapewne, błędem jest narzucanie czegoś sumieniu naszych braci. Ale zupełnie czymś innym jest przedstawianie temuż sumieniu prawdy ewangelicznej i zbawienia w Jezusie Chrystusie, jasno je uwzględniając i pozostawiając temuż sumieniu całkowitą możność wyboru i decyzji — wykluczywszy wszelką działalność, która miałaby posmak przymusu albo nieuczciwego czy nie dość właściwego nakłaniania".

 

Sandro Magister powołuje się także na paragraf 78 encykliki Evangeli nuntiandi. Paweł VI podkreślił w nim konieczności głoszenia prawdy, krytykował jej ukrywanie.

 

Trudno nie zgodzić się z Sandro Magistrem. Wszak czym innym jest nawracanie siłą, a czym innym przekonywanie do Prawdy. To ostatnie nie jest sprzeczne ze świadectwem życia, lecz może iść z nim doskonale w parze.

 

Chodzi o pełną realizację wskazania Pana Jezusa „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. 

 

Źródła: magister.blogautore.espresso.repubblica.it / opoka.org.pl / Biblia Tysiąclecia 

mjend

 

 


DATA: 2019-05-23 14:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ależ odwrotnie nie -Misje to nie tylko przykład życia. Potrzebne jest głoszenie nauki Chrystusa-tylko-przykład z życia a jak już przykładem zachęcisz to głoszenie nauki ,można jednocześnie ale nauka bez przykładu? to wałśnie jest teraz w KK i jest źle
5 miesięcy temu / rety
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.