DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Sandro Magister: Jaka jest największa różnica między Benedyktem XVI a Franciszkiem?

Sandro Magister: Jaka jest największa różnica między Benedyktem XVI a Franciszkiem?
Fot. Mazur / thepapalvisit.org.uk / flickr

Jaka jest największa różnica między pontyfikatem Franciszka a tym jego poprzednika, Benedykta XVI? Według włoskiego watykanisty Sandro Magistra idzie o priorytety. Podczas gdy papież Ratzinger stawiał sobie za główny cel uobecnianie Boga w świecie i prowadzenie ludzi ku Niemu, obecny Ojciec Święty skupia się raczej na człowieku.

 

Dla Benedykta XVI najważniejszym zadaniem było przybliżanie ludziom Boga, pisze na swoim blogu watykanista Sandro Magister. Jako priorytet wskazywał to zresztą sam papież Ratzinger.

 

„W naszej epoce, kiedy na wielkich obszarach ziemi występuje zagrożenie, że wiara zgaśnie jak niepodsycany ogień, najważniejszym z priorytetów jest uobecniać Boga w tym świecie i otwierać ludziom drogę do Boga. Nie do jakiegokolwiek boga, ale do tego Boga, który przemówił na Synaju; do tego Boga, którego oblicze rozpoznajemy w miłości aż do końca (por. J 13, 1) — w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Prawdziwym problemem w tym momencie naszych dziejów jest to, że Bóg znika z horyzontu ludzi, a kiedy gaśnie pochodzące od Boga światło, ludzkość traci orientację, czego niszczące skutki stają się coraz bardziej widoczne. Trzeba prowadzić ludzi do Boga, do Boga, który mówi w Biblii — to jest najwyższy i podstawowy priorytet Kościoła oraz Następcy Piotra w tych czasach" - pisał w liście do biskupów z marca 2009 roku.

 

W przypadku papieża Franciszka jest inaczej, sądzi Magister. Widać to dobrze w ostatniej encyklice, Fratelli tutti, która skupia się na człowieku, a Pana Jezusa przedstawia również w głównie ziemskich kategoriach, na co zwrócił ze zdziwieniem uwagę włoski filozof, Salvatore Natoli. Podobnie rzecz ma się z wielką papieską inicjatywą, Globalnym Paktem Edukacyjnym, która ma, jak uważa Magister, wyłącznie świecki charakter. Dominują w niej pojęcia nowego humanizmu, planety jako wspólnego domu, braterstwa, akceptacji. Tym samym torem idą dwie kolejne globalistyczne inicjatywy watykańskie, Ekonomia Franciszka oraz Rada na rzecz Inkluzywnego Kapitalizmu.

 

„Co z Bogiem? Krytykom papieża Bergoglio można zawsze odpowiedzieć - tak, jak on sam napisał - twierdzeniem, że cała tradycyjna doktryna o Trójcy Świętej oraz doktryna chrystologiczna są u niego z góry przyjęte i stąd nie muszą być koniecznie powtarzane dosłownie i w całości”, wskazuje Magister.

 

„Benedykt XVI jednak wolał uczynić inaczej. Także jako emerytowany papież w swoich Notach, jakie zaproponował urzędującemu papieżowi w okresie poprzedzającym szczyt o nadużyciach seksualnych w luty 2019 roku, mocno stwierdził, że trzeba dawać Bogu pierwsze miejsce, a nie Go nie doceniać”, pisze.

 

„W Notach Joseph Ratzinger po raz kolejny wskazał na zapomnienie o Bogu jako na ostateczną przyczyną obecnego kryzysu Kościoła, tak w sferze seksualnej, jak w innych”, podsumowuje Magister.

 

Źródło: magister.blogautore.repubblica.it

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-12-29 08:36
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po to dał nam Pan dwóch papieży jednocześnie żebyśmy ważnych postaw umieli dochować i drugich równie ważnych nie zaniedbywać. Bójmy się Boga Pana naszego Jezusa Chrystusa poprzez szacunek dla Jego Imienia.
14 dni temu / wladekadam
 
Jest coraz wieksza grupa teologow i wiernych ktorzy uwazaja, ze wszyscy papieze od Jana XXIII, to rodzaj nieboszczyka ktory coraz bardziej brzydko pachnie.
18 dni temu / Marek
 
Ostatnim katolickim papieżem, który złożył Przysięgę koronacyjną papieży i pozostał jej wierny był Pius XII.
27 dni temu / katolik
 
Różnica, taka, że papież Benedykt stawiał Boga na pierwszym miejscu, Franciszek, stawia, na pierwszym miejscu człowieka, ekologię, zrównoważony rozwój itp. zapomina o P. Jezusie. Jeśli nawet Go cytuje, to skrzętnie ukrywa, kto to powiedział. Przecież muzułmanom i nacji ze wzgórz Golan, byłoby to solą w oku. A jak wiemy, JEŻELI BOG JEST NA PIERWSZYM MIEJSCU, to WSZYSTKO INNE JEST NA WŁAŚCIWYM MIEJSCU.
28 dni temu / taki 1
 
A jaka jest RÓŻNICA między Papieżami KOścioła Rzymsko-Katolickiego a papieżami posoborowymi poczynając od Jana XXIII,.. Modernisty Benedykta XVI., J.P.II i p. Franciszka głoszącego hasła MASONÓW ?
29 dni temu / iskierka
 
Tłumaczenie Franciszka jest na poziomie takiego tłumaczenia Piotra Jezusowi po zmartwychwstaniu: przecież już ci mówiłem, że cię kocham, ile razy mam powtarzać...?
29 dni temu / W
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.