DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Sandro Magister: dopuszczenie rozwodników do Komunii nie jest rozwojem doktryny

Sandro Magister: dopuszczenie rozwodników do Komunii nie jest rozwojem doktryny
fot. leonardobc / freeimages.com

„Prefektem Kongregacji Doktryny Wiary dalej jest niemiecki kardynał Gerhard L. Müller. (...) Coraz bardziej oczywiste jest jednak to, że dla papieża Franciszka inny kardynał - Christoph Schönborn - jest nauczycielem doktryny autoryzowanym do wyjaśniania adhortacji posynodalnej” – ocenia znany włoski watykanista, Sandro Magister.

 

Kardynał Gerhard Müller dalej wykonuje zadania prefekta najważniejszej rzymskiej kongregacji, odpowiedzialnej za obronę katolickiej wiary i moralności. 4 maja w Oviedo niemiecki purpurat wygłosił wykład poświęcony rozumieniu adhortacji „Amoris laetitia” w świetle dotychczasowego nauczania Kościoła o rodzinie – czytamy na łamach chiesa.espresso.repubblica.it. „L’Osservatore Romano” całkowicie to wystąpienie zignorowało. Jak sugeruje Sandro Magister, osobą upoważnioną do „interpretacji” papieskiego dokumentu jest jedynie... kard. Christoph Schönborn.

 

Sandro Magister przytacza oficjalną relację z wizyty u papieża Franciszka odbytej 19 maja przez dwóch kardynałów i trzech biskupów, przewodniczących Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM). Na oficjalnej stronie tego gremium przeczytać można papieską odpowiedź na pytanie dotyczące „Amoris Laetitia” „Papież odpowiedział, że sercem adhortacji jest rozdział czwarty: miłość w życiu rodzinnym, oparty na 13 rozdziale Pierwszego Listu Św. Pawła do Koryntian; choć najtrudniejsza jest lektura rozdziału ósmego. Niektórzy – mówił papież ­ w przypadku tego rozdziału wpadli w pułapkę. Ojciec święty jest w pełni świadomy pojawiającej się krytyki, w tym także ze strony kardynałów, którzy nie zdołali zrozumieć ewangelicznego znaczenia jego twierdzeń. Podkreśla, że najlepszym przewodnikiem pomagającym w zrozumieniu tego rozdziału jest prezentacja kardynała Christopha Schönborna OP, arcybiskupa Wiednia (Austria), wielkiego teologa, członka Kongregacji Doktryny Wiary i wysokiej klasy eksperta od doktryny Kościoła” (za oficjalną stroną CELAM).

 

16 kwietnia papież Franciszek ­ w trakcie powrotu z wyspy Lesbos ­ odpowiadając na pytania dziennikarzy wskazał na kard. Schönborna jako właściwego „interpretatora” adhortacji posynodalnej. Nie szczędził wówczas arcybiskupowi Wiednia pochwał, przedstawiając nawet austriackiego duchownego jako byłego „sekretarza” Kongregacji Doktryny Wiary, którym to kard. Schönborn... nigdy nie był. Stanowisko to pełni od roku 2008 jezuita ­ arcybiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer, który zastąpił w tej kongregacji kard. Angelo Amato.

 

„Tak naprawdę dla papieża Franciszka jedyną stosowaną interpretacją Amoris Laetitia jest ta autorstwa Schönborna, przedstawiona 8 kwietnia w watykańskim biurze prasowym, w trakcie oficjalnej prezentacji adhortacji. Ale ta prezentacja musi być ostatecznie odczytywana całościowo. Dotyczy to samego tekstu, jak i zaimprowizowanych uzupełnień ze strony kardynała. To samo dotyczy pytań i odpowiedzi, które padły w trakcie tej konferencji” – pisze Magister.

 

W trakcie prezentacji adhortacji kard. Schönborn twierdził, że problem duszpasterstwa osób żyjących w kolejnym związku był podnoszony przez poprzednich papieży, a „papież Jan Paweł ani Benedykt nie zakwestionowali wyraźnie” dopuszczania takich osób do sakramentów, co ­ jak podkreślił austriacki purpurat ­ „było już wtedy wieloletnią praktyką”. Dyskutując z dziennikarzami kard. Christoph Schönborn stwierdził nawet, że zezwolenie na taką praktykę było „dorozumiane” w adhortacji „Familiaris Consortio”, a teraz papież Franciszek „mówi o tym otwarcie, wyraźnie”. Austriak przedstawił to jako przykład „organicznego rozwoju doktryny”.

 

Tymczasem ­ jak zauważa Magister ­ wbrew zapewnieniom kard. Schönborna Jan Paweł II (ani też Benedykt XVI) nie dopuścił rozwodników żyjących w kolejnym związku do Komunii świętej, tak explicite jak i w sposób „dorozumiany”. Istniał tylko jeden, ściśle określony wyjątek: osób, które „dla ważnych powodów — jak na przykład wychowanie dzieci — nie mogąc uczynić zadość obowiązkowi rozstania się, postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom”.

 

„By się o tym upewnić, wystarczy przeczytać cały punkt 84. adhortacji Familiaris Consortio, a nie wybierać sobie z niego poszczególne zdania, które Schönborn wykorzystał w celu uzasadnienia innowacji Amoris Leatitia” ­ czytamy.

 

Źródło: chiesa.espresso.repubblica.it

MR, mat
DATA: 2016-06-06 16:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli są tacy "rozwodnicy", którzy pragną korzystać z sakramentów - to należy się tylko cieszyć, a nie utrudniać im życia. Obawiam się wszak, że bardzo niewielu "rozwodników" w ogóle chodzi do kościoła... W ten sposób karani są ci, którzy wbrew skomplikowanej sytuacji, pragną podtrzymywać swoja więź z Chrystusem Eucharystycznym.
ponad 4 lata temu / Joan
 
Do Pandau - posłuchaj wykładu Ks. Grzegorza Śniadocha pt: Kościół walczący w służbie Chrystusa Króla, oraz wykładów Ks. Pawła Murzińskiego pt: Spotkanie - Ks. Paweł Murziński Sursum Corda 22-04-2016 (są 2 części)i drugi wykład: Apokalipsa w świetle Ewangelii i Dziejów Apostolskich.
ponad 4 lata temu / Rubio
 
Już nie wytrzymuję tego modernizmu w kościele.Co pisał św. Paweł w liście do Galatów?"A dziś kościół zaczyna głosić jakąś inną ewangelię.Myślę, że Pan Jezus nie będzie tego tolerował.
ponad 4 lata temu / pandau
 
Ten "ściśle określony wyjątek" dopuszczający rozwodników w nowych związkach do Komunii nie jest wcale taki ścisły. Punkt 84 familiaris consortio mówi że wyjątkiem jest "jak na przykład" wychowanie dzieci. Ale samo to sformułowanie akurat pozwala na interpretację rozszerzającą, gdyż wychowanie dzieci jest podane jako tylko jeden z przykładów usprawiedliwiających życie razem w jednym domu rozwodników w drugich związkach (pod warunkiem wstrzemęźliwości).I takimi kolejnymi "wyjątkami", czyli ważnymi powodami usprawiedliwiajacymi wspólne zycie niesakramentalnych jest np. długi staż w niesakramentalnym zwiazku (inaczej mówiąc dowartościowano długi okres cudzołożenia), choroba, starość, a nawet wspólny dom cywilnych partnerów (i brak możliwości wyprowadzenia się jednego z nich do innego mieszkania). Zatem wyjątek wprowadzony przez familiaris consortio ma stale tendencję rozszerzającą i wcale nie ogranicza się do wychowania dzieci. To wprost mówią duszpsterze niesakramental
ponad 4 lata temu / rst
 
Robienie rumoru, gołoborzy doktryny, wprowadzanie niepewności i wycinanie wolności wyznawania Wiary Apostolskiej jest przewidywalne. Należy nieco tylko nadrobić zaniedbania w lekturze dokumentów Stolicy Apostolskiej przestrzegającej przed takim stanem rzeczy.
ponad 4 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.