DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Sandro Magister: Chiny niszczą wolność Hongkongu, Watykan milczy. Dlaczego?

Sandro Magister: Chiny niszczą wolność Hongkongu, Watykan milczy. Dlaczego?
Fot. REUTERS / Thomas Peter / FORUM

Wiele krajów świata protestuje w obliczu odebrania przez Pekin autonomii Hongkongowi. Jak ostrzega kard. Joseph Zen, wolność religijna w tym mieście zostanie najprawdopodobniej zdławiona. Watykan jednak nie protestuje. Wprost przeciwnie; w watykańskich i chińskich mediach lansowany jest obraz kwitnącej współpracy.

 

O aktualnych relacjach Stolicy Apostolskiej i Pekinu pisze na swoim blogu włoski watykanista, Sandro Magister. Dziennikarz podkreśla, że podczas gdy w Chinach cały czas trwają represje chrześcijan, a wolność traci Hongkong, Watykan w ogóle nie protestuje.

 

„Jeden po drugim demokratyczne rządy na całym świecie stają w obronie znikającej wolności obywateli Hongkongu, likwidowanej przez rząd w Pekinie. Nie robią tego jednak urzędnicy watykańscy ani papież” - pisze Magister.

 

„Mieliby tymczasem po temu doskonałą okazję, tym więcej, że kanały komunikacyjne między Rzymem a Chinami są otwarte i drożne jak nigdy wcześniej” - dodaje.

 

Watykanista zauważa, że Pekin traktuje zagranicznych dziennikarzy niekiedy z wielką brutalnością; przykładowo w marcu tego roku bez żadnych zapowiedzi wyrzucił z kraju 13 dziennikarzy z największych amerykańskich gazet, takich jak „The New York Times”, „The Wall Street Journal” i „The Washington Post”.

 

Inaczej z mediami watykańskimi. Te mają dużo lepszy dostęp do Chin. W czasie epidemii koronawirusa poranna Msza święta papieża Franciszka w Domu św. Marty, jak podała agencja „Fides”, „każdego dnia docierała do domów niezliczonych chińskich katolików”. Słowa papieża w chińskim tłumaczeniu docierały też cały czas do Chińczyków za pośrednictwem aplikacji WeChat z miliardem aktywnych użytkowników.

 

Z aplikacją, wnikliwie obserwowaną przez chińskie służby, jest też związana nowa edycja prestiżowego magazynu rzymskich jezuitów, „La Civiltà Cattolica”, kierowana przez ks. Antonio Spadaro SJ i uchodząca dziś za odzwierciedlającą poglądy papieża.

 

Pismo ma od niedawna chińską edycję. Chińska strona internetowa „La Civiltà Cattolica” wystartowała 20 kwietnia. Z tej okazji specjalne oświadczenie gratulacyjne opublikował kardynał sekretarz stanu, Pietro Parolin, po stronie watykańskiej główny architekt zawartego w 2018 roku porozumienia między Pekinem a Stolicą Apostolską.

 

Jak podkreśla Magister, wstępu na te łamy nie mają kard. Joseph Zen, emerytowany biskup Hongkongu, czy birmański kard. Charles Maung Bo, znani z obnażania kłamstw komunistycznego reżimu.

 

Co ciekawe, zauważa watykanista, chiński dziennik „The Global Times” kontrolowany przez Partię Komunistyczną, opublikował niedawno artykuł skrajnie krytyczny wobec sekretarza stanu USA, Mike’a Pompeo. Dziennik nazwał go „zdrajcą chrześcijaństwa” i wezwał do interwencji… samego papieża.

 

„Represje wolności religijnej w Chinach wciąż są bardzo surowe, a aresztowań kluczowych zwolenników demokracji w Hongkongu, w tym chrześcijan, nie sposób zliczyć. Wszystko to dzieje się jednak przy milczeniu urzędników watykańskich i papieża Franciszka, który, jak się zdaje, zajmuje się innymi kwestiami” - pisze Magister.

 

„W jednominutowym przesłaniu wideo, które papież opublikował w marcu wzywając do modlitwy za Kościół w Chinach – mówił po hiszpańsku, a poniżej pojawiło się tłumaczenie mandaryńskie – znalazł czas na to, by ostrzec chińskich katolików przed „angażowaniem się w prozelityzm”, tak, jakby była to ich główna przywara” - wskazuje włoski watykanista.

 

W mediach relacje chińsko-watykańskie zdominowane są w ostatnich miesiącach przez działalność charytatywną.

 

Zaczęło się od przekazania przez Watykan 700 tys. masek do chińskiego Wuhanu; operacji patronował papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski. O watykańskiej inicjatywie poinformował jako pierwszy „Global Times”.

 

Z kolei w marcu papież przekazał 200 tys. euro na rzecz chińskiej organizacji charytatywnej Jinde Charities z siedzibą w Shijiazhuang, o czym poinformował kard. Parolin.

 

Chińczycy nie pozostali dłużni. W kwietniu gazeta Xinde Press związana z Jinde Charities wysłała do Watykanu list, w którym wyraziła troskę o zdrowie papieża i zaleciła mu noszenie maski; zarazem Jinde Charities wysłała do Watykanu trzy transporty masek, rękawiczek, kombinezonów i gogli ochronnych, które Stolica Apostolska przekazała następnie różnym podmiotom we Włoszech.

Z kolei 10 kwietnia rzecznik chińskiego MSZ pochwalił Watykan za jego solidarność „w trosce o globalne bezpieczeństwo zdrowotne”.

 

Magister zwraca uwagę, że na tę medialną idyllę spojrzeć trzeba jako na tło wydarzeń w Hong Kongu.

Od stycznia 2019 roku Hongkong nie ma biskupa; jako administrator apostolski diecezją zarządza kard. John Tong Hon. Naturalnym następcą byłby bp Joseph Ha Chishing, ale uchodzi za zbyt bliskiego kard. Josepha Zen i prądów demokratycznym w Hongkongu.

 

Miasto nie jest wprawdzie objęte porozumieniem chińsko-watykańskim z 2018 roku i Stolica Apostolska mogłaby wskazać na biskupa kogo tylko chce, ale tego nie robi.

 

Według Magistra prawdopodobnym nowym biskupem Hongkongu będzie Peter Choy Waiman, obecnie wikariusz diecezji; to duchowny wspierany przez Pekin.

 

Co ciekawe w lutym faktyczny nadzór nad Hongkongiem przejął człowiek w przeszłości ostro zwalczający chrześcijaństwo.

 

Partia Komunistyczna na pełnomocnika Rady Państwa ds. Hongkongu i Macao wyznaczyła Xia Baolonga, gorliwego zwolennika prezydenta Xi Jinpinga.

 

W latach 2014-2015 Xia zorganizował i brutalnie przeprowadził akcję niszczenia krzyży na dachach kościołów i zborów we wschodniej prowincji Zhejiang. Pod jego rządami zniszczono nawet 1200 krzyży i zburzono szereg „nielegalnych” świątyń.

 

Nominacja Xia na pełnomocnika ds. Hong Kongu stała się powodem ostrej krytyki, jaką pod adresem Watykanu skierował ostatni brytyjski gubernator Hong Kongu, katolik Chris Patten.

 

O tym wszystkim, podkreśla Magister, w Watykanie się głośno nie mówi. Podobnie jak o niedawnym zdewastowaniu maryjnego sanktuarium w Donglu w prowincji Hebei, tylko za to, że tamtejsi księża i katolicy nie chcieli poddać się zwierzchnictwu Partii Komunistycznej i dołączyć do „reżimowego” Kościoła. Podobnie nikt nie upomina się o los biskupa Szanghaju Thaddeusa Ma Daqina, od 2012 roku przetrzymywanego w areszcie domowym za to, że tuż po przyjęciu sakry biskupiej wystąpił z komunistycznego stowarzyszenia kościelnego.

 

Pach

 

Źródło: magister.blogautore.espresso.repubblica.it

Czytaj także:
DATA: 2020-06-03 12:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego? A dlaczego Pachamama rządziła w Watykanie?
1 miesiąc temu / Jerry
 
Ten artykuł jest tak samo uczciwy jak oskarżanie Piusa XII o brak krytyki wobec Hitlera
1 miesiąc temu / Marcin
 
"Żelazna dama" Margaret Thatcher przekazała Hong Kong Chińskiej Republice Ludowej, przy aplauzie innych mocarstw. Tymczasem wyspa Hongkong była kolonia brytyjską, i tylko Nowe Terytoria były wydzierżawione na 99 lat, i to od Cesarstwa, a nie od komunistów. Zgodnie z przebiegiem dekolonizacji wyspa Hongkong powinna uzyskać niepodległość. Dlaczego zatem teraz najmniejsze Państwo Świata ma się sprzeciwiać Molochowi? \\ I wojna opiumowa zakończyła się 29 sierpnia 1842 r., podpisaniem przez brytyjskich Henry Pottinger i chińskich wysłanników na okręcie H.M.S.Cornwallis tzw. Traktatu Nankińskiego, w którym m.in. Hongkong został przekazany Anglii NA ZAWSZE in perpetuity. Sir Henry Pottinger został później mianowany pierwszym gubernatorem wyspy. W kolejnych traktatach, Hongkong został powiększony o Kowloon Konwencja Pekińska 1860 rok, zakończenie II wojny opiumowej, przekazanie także na zawsze i Nowe Terytoria 1898r., II Konwencja Pekińska, dzierżawa na 99 lat.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Chrystus:"idźcie i nauczajcie wszystkie narody" Franciszek:"precz z prozelityzmem"
1 miesiąc temu / wybieraj
 
w Hongciagoongu rewolta łamiaca porozumienie! a tu łkanie za wywalenie gniotowwce usraeltańskie lansujace "polskie obozy"! wiadomo jak łżą!
1 miesiąc temu / tyla
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.