Konflikt pomiędzy Zygmuntem III Wazą a Habsburgami w roku 1588 niebezpiecznie się zaostrzył. Decyzją papieża Sykstusa V na ziemie Rzeczypospolitej przybył więc nuncjusz apostolski, kardynał Hipolit Aldobrandini, z misją załagodzenia napiętej sytuacji. Papieski legat nie wiedział jeszcze wówczas, że kilkanaście lat później wizycie tej – a konkretnie posmakowanemu w czasie jej trwania polskiemu piwu – zawdzięczał będzie życie…
Spór, w którym Aldobrandini pełnił rolę mediatora, zakończył się zawartym 9 marca 1589 roku traktatem bytomsko‑będzińskim. Dla kardynała oznaczało to pomyślnie zakończoną misję i konieczność powrotu do Rzymu. Niechętnie jednak opuszczał nadwiślańskie ziemie, bowiem podczas swego niespełna dwuletniego pobytu rozsmakował się w wyrobach wareckiego browaru, których w Stolicy Apostolskiej nigdy już nie uświadczy. Nie oznaczało to jednak wcale, że polski trunek nie pojawi się już w jego życiu, choć nastąpi to w całkiem nieoczekiwanych okolicznościach...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
W skarbie wiedzy, przez nas zgromadzonej, powinna się znaleźć na pierwszym planie umiejętność prawd Bożych, tych prawd wzniosłych i wiecznych, bo od nich zależy zdrowy, chrześcijański pogląd na świat; one też rzucają promienie światła na nasz ważny stosunek do otoczenia i świata, do Boga i wieczności.
Liderka Fundacji Życie i Rodzina, która zainicjowała kampanię obywatelską przeciwko aborcji eugenicznej, skomentowała dla PCh24.pl istotne kwestie dotyczące publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.
1493 – rozpoczął obrady zwołany przez Jana Olbrachta zjazd piotrkowski. Do Piotrkowa przybyło wówczas 84 członków Rady Królewskiej (późniejszego senatu) oraz 46 posłów ziemskich. Obie grupy obradowały w osobnych zgromadzeniach (izbach). Ten fakt został uznany potem przez historyków za moment utworzenia dwuizbowego polskiego parlamentu. Obrady trwały do 27 lutego.
Późnym wieczorem Centrum Legislacyjne Rządu opublikowało wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, stwierdzający niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.
Podczas warszawskiego protestu skrajnej lewicy przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził powszechne prawo do życia, agresywni bojówkarze zaatakowali ekipę reporterską Mediów Narodowych.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI