DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

San Francisco: wierni wciąż dyskryminowani, ale… mniej

San Francisco: wierni wciąż dyskryminowani, ale… mniej
Fot. sfarch.orf

Władze miejskie San Francisco zdecydowały, że w miejscach kultu religijnego wierni będą mogli zajmować czwartą część limitu pojemności obiektów, maksymalnie do 100 osób w jednym miejscu. Wcześniej wierni z tego terenu uczestniczyli jedynie w Mszach świętych i procesjach eucharystycznych na wolnym powietrzu. Jednocześnie w znacznie szerszym zakresie funkcjonowały w tym samym czasie centra rozrywki, sklepy oraz lokale usługowe.

 

 

Za decyzję o poluzowaniu restrykcji związanych z pandemią podziękował burmistrzowi metropolita San Francisco, arcybiskup Salvatore Cordileone. „Chcę podziękować burmistrzowi London Breedowi za to, że uznał, iż wiara jest niezbędna. Chcę też podziękować tysiącom katolików San Francisco i innym, którzy przyłączyli się do procesji, ponad 35 tys. sygnatariuszy petycji” – napisał hierarcha, wyrażając wdzięczność osobom uczestniczącym w modlitwach na placu przed katedrą oraz tym, którzy na różne sposoby zaangażowali się w działania na rzecz przywrócenia liturgii pod hasłem: „Jesteśmy niezbędni! Uwolnić Mszę”. 

 

 

Przepisy o rozszerzonych limitach dla domów modlitwy weszły w życie już w środę. Mają one związek ze zmianą statusu stanu Kalifornia na mapie zagrożenia epidemicznego: z czerwonego, oznaczającego znaczne ryzyko, do pomarańczowego, symbolizującego umiarkowane ryzyko.

Departament Sprawiedliwości USA ostrzegł wcześniej urzędników San Francisco, że jego ograniczenia w publicznym kultu w mieście – nieproporcjonalnie drastyczne w porównaniu do zasad funkcjonowania w pandemii sklepów, centrów handlowo-rozrywkowych oraz placówek usługowych – mogą być niezgodne z konstytucją.

Miasto pozwalało ostatnio na wstęp zaledwie jednego uczestnika modlitwy w miejscu kultu, niezależnie od wielkości budynku. Do 14 września publicznie można było się modlić tylko na wolnym powietrzu. Mogło to robić na raz maksymalnie 12 osób. Modlitwy wewnątrz obiektów były zabronione. Od dwóch tygodni funkcjonowały przepisy pozwalające na 50-osobowe zgromadzenia modlitewne pod gołym niebem.

Od 30 września w nabożeństwach w przestrzeni otwartej może uczestniczyć do 200 osób. Śpiew w pomieszczeniach będzie zabroniony, a w miejscach kultu wierni będą przechodzili rutynową kontrolę pod kątem zdrowotnym.

Zdaniem arcybiskupa, ustalony limit do 100 osób wewnątrz obiektu kultu, niezależnie od wielkości budynku, jest nadal niesprawiedliwy. Ordynariusz zapewnił, że wierni będą modlić się do Boga w sposób bezpieczny: w maseczkach, w wietrzonych pomieszczeniach, przestrzegając zasad społecznego zdystansowania i higieny oraz innych wymogów bezpieczeństwa. „Nie zaakceptujemy jednak, by wierzący byli traktowani bardziej surowo niż inne, porównywalne działania świeckie” – dodał.

 

 

Źródło: KAI / CNA, Twitter

RoM

 

 

Arcybiskup San Francisco: „Urzędnicy przekraczają granice swojej władzy. Uwolnić Mszę!”

 

 

 


DATA: 2020-10-01 07:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najlepiej upodobnić kościół do supermarketu i nie będzie problemu?. Tylko wciąż do supermarketu mogą chodzić wszyscy.
19 dni temu / d
 
Ciekawe, czy w meczetach i synagogach też obowiązywało to ograniczenie praw obywatelskich?
22 dni temu / Republikanin
 
"Ordynariusz zapewnił, że wierni będą modlić się do Boga w sposób bezpieczny: w maseczkach, w wietrzonych pomieszczeniach, przestrzegając zasad społecznego zdystansowania i higieny oraz innych wymogów bezpieczeństwa." SERIO???
22 dni temu / babcia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.