DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Samorządy będą zamykać szkoły

Samorządy będą zamykać szkoły
fot.igoghost/sxc.hu

Wydatki lokalnych władz na edukację stale rosną. Samorządy do każdej złotówki wydanej z budżetu państwa, drugą dokładają do siebie. Taka struktura wydatków grozi zamykaniem szkół.


– Ten scenariusz nie tylko jest możliwy, on już powinien być realizowany. Szkoły powinny być zamykane już teraz, tylko opór społeczny blokuje takie decyzje – mówi Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

 

W ubiegłym roku samorządy wyłożyły na edukację 20,4 mld zł, a z budżetu państwa dostały na ten cel 36, 9 mld zł. W tym roku sytuacja przedstawia się jednak dramatycznie. Do tej pory bowiem na konta samorządów nie wpłynęło obiecane przez rząd 450 mln zł – pieniądze uzyskane z podniesienia składki rentowej. Resort edukacji nie jest też w stanie stworzyć odpowiednich regulacji, które umożliwiłyby uruchomienie 500 mln na przedszkola.

 

Samorządowcy alarmują, że jeśli nic się nie zmieni, to w przyszłym roku ponad połowa gmin wiejskich lub miejsko wiejskich będzie zmuszona do drastycznych cięć. A te nie ominą edukacji. – Tym razem nie zakończy się na łączeniu klas, będziemy zmuszeni masowo zamykać szkoły – alarmują.

 

Dane Ministerstwa Finansów podają, że w zeszłym roku wydatki własne samorządów na edukację wyniosły 70 proc. tego co otrzymują one od rządu w formie subwencji oświatowej. Najwięcej dołożyły gminy miejskie – 100 proc., miejsko – wiejskie – 74 proc., wiejskie – 56 proc. Problemem jest także malejąca liczba dzieci w szkołach. Od 2006 roku zmniejszyła się ona o milion.

 

Władze samorządowe domagają się zmian w Karcie Nauczyciela, które pozwoliłyby im uelastycznić zatrudnienie. Są już gotowe propozycje. MEN jest jednak bierne i w negocjacjach ustawia się w roli negocjatora między samorządami, a związkami zawodowymi nauczycieli.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

 

 


DATA: 2012-07-27 09:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dalej lobbujcie homozwiązki to dzieci będzie jeszcze mniej
ponad 7 lat temu / yznogood
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.