DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Samorządowiec chciał opodatkować jasnogórskich pielgrzymów. Rada wiedziała co zrobić z tym pomysłem

Samorządowiec chciał opodatkować jasnogórskich pielgrzymów. Rada wiedziała co zrobić z tym pomysłem
fot. Maciej Jarzebinski / FORUM

Częstochowski radny Sebastian Trzeszkowski (SLD) zwrócił się z propozycją wystosowania apelu do abp. Wacława Depo o pobieraniu opłat od każdego z pielgrzymów wstępujących do miasta.

 

Lewica znana jest z niechęci do uzewnętrzniania wyznawanej wiary w przestrzeni publicznej. Walka z krzyżem w miejscach publicznych, chęć zepchnięcia na margines lekcji religii w szkołach, czy pojawiające się co roku apele o ograniczenie procesji Bożego Ciała są przykładami działań mających na celu usunięcie wiary z otaczającej nas przestrzeni.

 

Wydaje się jednak, że takie myślenie schodzi na drugi plan kiedy jest możliwość zarobienia na katolikach. Na czwartkowej sesji Rady Miasta Częstochowa, Radny SLD Sebastian Trzeszkowski zaproponował wystosowanie apelu do częstochowskiego metropolity abp. Wacława Depo o pobieraniu złotówki od każdego pątnika wkraczającego do miasta.

 

Jak przekonuje, pozyskane w ten sposób środki przekazane zostałyby na rozbudowę infrastruktury oraz sfinansowanie obsługi systemu zarządzania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego. Warto przy tym zaznaczyć, że pielgrzymi co roku docelowo udają się na Jasną Górę – kompleks klasztorny oo. Paulinów, a nie wyłącznie „do Częstochowy”. To właśnie na gospodarzach spoczywa obowiązek przyjęcia pątników (włączając w to zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych).

 

Pomysł z opodatkowaniem pielgrzymów nie jest nową propozycją. W 2010 roku radni SLD wyszli z podobnymi propozycjami, z tym, że wtedy od pielgrzymów chciano pobierać po 4 zł.

 

O ile relacja na linii Jasna Góra – miasto Częstochowa stanowi temat na osobny artykuł, to nawet sami zwolennicy pomysłu przyznają, że pielgrzymi w zdecydowanej większości przybywają na Jasną Górę na kilka godzin i nie opuszczają terenów przyklasztornych. Krytycy pomysłu wskazują, że jest to jedynie wyraz przedwyborczej kampanii mający na celu pozyskanie szerszego kręgu wyborców o poglądach lewicowych.

 

Ostatecznie radni odrzucili propozycję w głosowaniu. Postkomuniści zapowiadają jednak, że do tematu wrócą…

 

PR


DATA: 2019-08-30 13:50
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Życzliwy Pan ma chyba jakieś inne dane,bo we Francji nie było bolszewizmu. I gdzie tu "żerowanie"? Notre Dame jest była atrakcją turystyczną, więc dlaczego opłata nie miała by być pobierana? Przy niemal każdej atrakcji turystycznej/muzeum tak jest. Jest też własnością państwa, leży na państwowym terenie,a nie kościelnym, więc to nie żadne "żerowanie na instytucji", jak to Pan określił, bo prawdopodobnie miał Pan na myśli Kościół, pisząc o "instytucji".
ponad 1 rok temu / ollek
 
ollek- pobieranie opłat we Francji to kwintesencja bolszewizmu- żerowania na instytucji którą opresyjne państwo zwalcza. Mozna tez pobierac od ćpunów na owsikowym woodstocku...
ponad 1 rok temu / Życzliwy
 
Trudno zrozumieć jak to jest,z całej Polski idą do Częstochowy katolicy,a w tym mieście od lat rządzą komuniści.Już za tamtego ustroju walczyli z pielgrzymami i to mocno,bom tego świadkiem.Dodam jeszcze,że w ramach walki z wiernymi jest likwidacja miejskich szaletów już 30 lat temu.Załatwić te sprawy można właśnie tylko na Jasnej Górze,gdzie są do przybytków kilometrowe kolejki,ewentualnie wyjść trzeba w Aleje,zamówić coś w kawiarence i wtedy można ulżyć naturze w ustronnym miejscu kawiarnianym.Tak to wygląda naprawdę,koszty utrzymania pielgrzymów ponoszą wyłącznie paulini i ewentualnie osoby prywatne,miasto nigdy nie korzystało z tego dobrodziejstwa licznych odwiedzających,nie potrafili zapewnić bazy noclegowej,sanitarnej i spożywczej od chwili wyzwolenia.Więc prawda jest taka,że nie dając pielgrzymom nic chcą z nich ciągnąć liczne korzyści materialne.Dodam,że Częstochowa wcale nie jest miastem tanim,wygodnym i przyjaznym mieszkańcom,a podatki płacą spore.
ponad 1 rok temu / ot co
 
Częstochowianie, zastanówcie się nad ludźmi, którym dajecie władzę. To niesłychane, aby w Częstochowie działy się takie historie jak ostatnio. Najpierw był bluźnierczy pochód uderzający w godność Matki Najświętszej, potem profanacja Mszy Świętej, a teraz ten cyrulik, śmie mówić o podatku od naszych świętych praktyk. Czy takiej chcecie władzy? Polityków, którzy nie potrafią uszanować naszych świętości? Jeśli sami dajecie im władzę, to po części przykładacie rękę do ataków na Kościół i wiarę. Nie pozwólmy aby tacy ludzie nami rządzili !!!
ponad 1 rok temu / Gość
 
Opłata za wejście do kościoła to HAŃBA.I do tego błąd. Gdyby proboszcz/rektor poprosił o ofiarę to prawdopodobnie wpłynęłoby więcej środków.
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
Co w tym dziwnego? Za wejście do Notre Dame w Paryżu także jest pobierana opłata, kupuje się normalnie bilet. Także przy wejściu do kościoła mariackiego trzeba kupić bilet. W zeszłym roku na Jasnej Górze było 4,3 mln turystów. To dużo pieniędzy. A skoro wam to przeszkadza,dlaczego nie walczycie z opłatą klimatyczną, w miejscach,gdzie powietrze jest,delikatnie mówiąc,wątpliwej jakości?
ponad 1 rok temu / ollek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.