DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Samorządowa Karta Praw Rodzin: propozycja dla środowisk lokalnych

Samorządowa Karta Praw Rodzin: propozycja dla środowisk lokalnych

Uczestnicy Warszawskiego Protestu Rodziców zaprezentowali Samorządową Kartę Praw Rodzin, która stanowi merytoryczną odpowiedź na podpisaną przez prezydenta Warszawy Kartę LGBT. Dokument zawiera siedem konkretnych propozycji, które zapewnią przestrzeganie przez samorządy konstytucyjnych praw rodzin, w tym praw rodziców.

 

Na prośbę rodziców oraz organizacji broniących ich praw projekt Karty Praw Rodzin opracował instytut Ordo Iuris. Dokument jest adresowany do samorządowców wszystkich szczebli.

 

Karta zapewni, że szkoły i inne instytucje publiczne będą respektować pierwszeństwo wychowawcze rodziców, a dobro i autonomia rodziny będą brane pod uwagę przy tworzeniu lokalnego prawodawstwa – podkreślają autorzy.

 

Dokument przewiduje zapewnienie jawności informacji o współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi oraz mechanizmu podwójnej weryfikacji rodzicielskiej materiałów organizacji zewnętrznych w zakresie związanym z rozwojem psychoseksualnym. Autorzy proponują też wykluczenie publicznego finansowania projektów podważających konstytucyjną tożsamość oraz autonomię małżeństwa i rodziny, zagwarantowanie rodzicom możliwości samodzielnego wyboru różnych form opieki nad młodszymi dziećmi oraz uwzględnienie perspektywy rodziny (family mainstreaming) w procesie tworzenia każdego aktu prawa miejscowego.

 

Sygnatariusze Karty przypominają o wartościach poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, zasadzie ochrony rodziny i rodzicielstwa (art. 18), prawie do ochrony życia rodzinnego (art. 47), prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1) oraz prawie dziecka do ochrony przed demoralizacją (art. 72 ust. 1) – wylicza Ordo Iuris.

 

 Wszystkie zaproponowane rozwiązania opierają się na dobrych praktykach wypracowanych w ostatnich latach przez polskie szkoły i jednostki samorządu terytorialnego. Wiele z nich zapewni realizacji norm ustawowych, które na poziomie szkół bywają ignorowane – zapewniają prawnicy.

 

Organizatorzy protestu zachęcają do przekazywania Karty wójtom, burmistrzom i prezydentom miast, zarządom gmin, powiatów i województw oraz radnym wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Rodzice i organizacje społeczne mogą poprzeć dokument pisząc na adres: [email protected]

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

 

 

 


DATA: 2019-03-20 07:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Całym sercem jestem za tymi postulatami. Ale, niestety, cała ta wojna prowadzi nas do klęski. Proszę uważnie przeczytać obecnie obowiązującą Konstytucję RP. Wszystkie prawa rodziców w niej zawarte na większość z nich autorzy się powołują, są względnie obowiązujące z łaski państwa. W owej nieszczęsnej Konstytucji, tzw. władza rodzicielska jest tylko zwyczajowym określeniem tolerowanym łaskawie przez państwo, na warunkach określonych przez nie. Jeśli liberalna lewica obejmie władzę w Polsce, przeprowadzi bez najmniejszych konstytucyjnych oporów rewolucję obyczajowo-cywilizacyjną.
4 miesiące temu / Ireneusz
 
Tu nie ma nic do komentowania. Nawet niewierzący wiedzą, ze rodzina to kobieta,mężczyzna i dzieci, a dalsza to wiadomo kto. Nie interesuja mnie i nie występuję przeciwko inaczej "myślącym i czyniacym", ale nie uczcie na siłę dzieci tego czego nauczą się i tak w sposób naturalny. To są nasze dzieci a nie Wasze. A wy róbcie co chceta, byle ja tego nie wodział, i nie deprawujcie innych. Nie jesteści rodzina, a jak chcecie mieszkac razem to prosze iść do notariusza spiszę "umowę". I tak dalej
4 miesiące temu / taki sobie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.