DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Samorządem w publiczny nierząd!

Samorządem w publiczny nierząd!

Czy rzeczywiście prezydent Krakowa jest bezradny w walce z klubami erotycznymi, które coraz śmielej wchodzą w historyczne centrum miasta? Z udzielonej Krucjacie Młodych odpowiedzi na ich apel można wywnioskować, że tak. Czy aby na pewno?

 

Młodzi katolicy z Krucjaty Młodych zwrócili się z apelem do prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego o „powstrzymanie promocji niemoralności i bezwstydu w przestrzeni publicznej”. Jak zauważa Krucjata Młodych „centrum naszego miasta stało się de facto domem schadzek dla rozmaitych seksualnych turystów z całego świata”. Sposobem na zmianę tego smutnego status quo powinno być większe zaangażowanie włodarzy miasta oraz policji w ochronę Krakowa przed jego dalszą „tajlandyzjacją” i zamieniania historycznego centrum w lupanar. O wystosowaniu apelu Krucjata poinformowała także Metropolitę Krakowskiego, ks. kard. Stanisława Dziwisza. Sekretariat księdza kardynała w imieniu metropolity podziękował Krucjacie Młodych za „ten gest solidarności i wyraz troski o morale Krakowa”.

 

Odpowiedź, którą uzyskali młodzi katolicy od działającej z upoważnienia prezydenta Majchrowskiego, Dyrektor Magistratu Marty Nowak nie pozostawia złudzeń. Można właściwie ją streścić mniej więcej tak: nic nie możemy. Oczywiście Magistrat zapewnił, że prowadzi działalność na rzecz zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa w rejonie funkcjonowania „nocnych lokali”, także przez kontrolowanie tych miejsc pod kątem przestrzegania „przepisów dotyczących sprzedaży napojów alkoholowych”. Jednak wpływanie na formę (nie naruszającej jednak prawa wynikającego z przepisów m.in. Kodeksu wykroczeń i Kodeksu karnego) „działalności gospodarczej” prowadzonej w centrum miasta pozostaje poza kompetencją urzędu.

 

Z opinią Magistratu nie zgadza się adwokat Marcin Iwanowski. „Nie można jednak przyznać racji Organowi w zakresie, w którym twierdzi, że nie ma kompetencji ingerowania w formę prowadzonej przez przedsiębiorców działalności gospodarczej. Organ podnosi, że podejmowanie przez niego działań obligujących kluby go-go do zaprzestania działalności naraziłoby go na zarzut działania wbrew przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tymczasem Prezydent Krakowa ma szereg instrumentów, którymi może wpływać na prowadzoną na jego terenie działalność gospodarczą, w szczególności w przestrzeni reprezentacyjnej Miasta. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej w art. 18 stanowi, iż przedsiębiorca jest obowiązany spełniać określone przepisami prawa warunki wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności dotyczące moralności publicznej. Przepisami prawa, o których mowa w tym przepisie nie są tylko uchwalane przez Parlament ustawy, ale także akty prawa miejscowego obowiązujące na terytorium działania organu, który je wydał. Prezydent może zatem wydać zarządzenie lub wpływać na Radę Miasta, aby stworzyła uchwałę, która ograniczyłaby możliwość funkcjonowania klubów erotycznych w całym Krakowie, a przynajmniej w jego reprezentacyjnej części” – uważa prawnik.

 

W opinii Iwanowskiego „nie ulega wątpliwości, że w naszej kulturze prawnej, kluby erotyczne są nadal postrzegane przez większość społeczeństwa jako gorszące i oferujące usługi podobne do prostytucji. Z tego względu wprowadzenie ograniczeń takiej działalności jest dopuszczalne. Nie stanowiłoby to przy tym przejawu dyskryminacji, gdyż odnosiłoby się do wszystkich potencjalnych przedsiębiorców na określonym ściśle terytorium. Wskazuję, iż Urząd Miasta Krakowa zatrudnia radców prawnych, którym mogłoby zostać zlecone przygotowanie projektów aktów prawa miejscowego, w taki sposób, aby z jednej strony odpowiadały potrzebie ograniczenia zjawiska klubów go-go, a przez to odbudowanie wizerunku Miasta, a po drugie nie stałyby w sprzeczności z przepisami powszechnie obowiązującymi”.

 

Dla prawnika jasnym jest, ze „otrzymana odpowiedź Prezydenta Miasta stanowi wyraz braku zainteresowania rozwiązaniem problemu lub brakiem pomysłu na jego rozwiązanie”.

 

Zatem aktualne pozostaje pytanie, czy godzi się włodarzom miejskim chować się za kazuistycznymi rozważaniami w kontekście tak szybkiego rozwoju „branży erotycznej”?  Kluby, w których prowadzona jest tego typu działalność poczynają sobie coraz śmielej w wielu polskich miastach. Nie będzie zatem możliwe powstrzymanie fali demoralizacji, jaką niosą one ze sobą bez pomocy samorządów. Dojść do tego będzie jednak mogło tylko wówczas jeśli znajdą się ludzie, dla których przyzwoitość i moralność są ważniejsze od bezdusznej litery prawa.

 

 

Łukasz Karpiel

 

 

 


DATA: 2015-01-28 13:24
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyzby pan Majchrowski zainwestowal, badz zatrudnil rodzine w sex-klubach, ze ich tak oslania?
ponad 5 lat temu / Moimzdaniem1
 
@wybirajcie PIS. Niestety PIS też jest z tego układu. Od okrągłego stołu. Duda to ta sama liga, co Ogorek. Jeśli chodzi o wybory prezydenckie, które będa wcześniej, polecam kandydaturę Grzegorza Brauna. A co do tematu - jak ktoś już napisał, liczą się $$$$$, więc p. Majchrowski nic nie zrobi. Może przed ŚDM w 2016 wyprowadzą kluby z centrum, ale tylko czasowo. Na stałą poprawę nie ma co liczyć. Z Panem Bogiem.
ponad 5 lat temu / Stefan
 
+
ponad 5 lat temu / Asia
 
w czasach bardzo trudnych dla Polski, kiedy obce wojska u granic, niepokoj, 3-cia wojna swiatowa juz sie rozpoczela Polacy nie moga glosowac na Barbie blond ogorka ( z calym szacunkiem dla tej pani) komoroeski jest jeszcze gorszy od niej, a poza tym obydwoje sa z tego samego ukladu
ponad 5 lat temu / wybirajcie PIS - reszta jest z obcego ukladu
 
$$$ od odwiedzajacych miasto
ponad 5 lat temu / razorrr
 
Niesamowicie mnie śmieszy nowomowa poprawnopolityczna, która zwykłe k*rwienie się nazywa "usługami podobnymi do prostytucji".
ponad 5 lat temu / [email protected]
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.