DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Sam na sam z Bogiem. Męskie zakony kontemplacyjne w Polsce

Sam na sam z Bogiem. Męskie zakony kontemplacyjne w Polsce
fot. Krzysztof Mizera

Na ziemiach polskich jeszcze w XIX w. żyli kartuzi – Ordo Cartusiensis (OCart). Zakon ten założony został w drugiej połowie XI w. w pobliżu Grenoble, w odludnym miejscu Chartreuse (łac. Cartusia) przez św. Brunona z Kolonii. Mnisi żyli w odseparowanych od siebie domkach z ogródkami, spędzając w nich cały dzień na prywatnym odmawianiu godzin kanonicznych, medytacji, lekturze, studium oraz pracy fizycznej. W domkach samotnie spożywali posiłki, dostarczane im przez okienko. Zachowywali całkowitą abstynencję od mięsa. Tylko w niedziele i większe święta śpiewali małe godziny w chórze, milczeli, spożywając obiad w refektarzu, i mieli wspólną rekreację. Raz w tygodniu wychodzili na spacer w obrębie klasztoru i mogli wówczas rozmawiać ze sobą.


Pierwszym klasztorem kartuzów na ziemiach polskich był erem w Lechnicy nad Dunajcem (dziś Czerwony Klasztor na Słowacji), założony w drugiej połowie XIV w. Kilka lat później powstał erem koło Gdańska, w miejscu zwanym dziś Kartuzami (skasowany w 1832 roku). Kolejne eremy to: Darłowo (założony w 1407 roku), Gidle koło Częstochowy (założony w 1641 roku; skasowany w 1811 roku), Bereza Kartuska (założony w 1648 roku; skasowany w 1831 roku). Obecnie na naszych ziemiach nie ma żadnego klasztoru kartuzów. Z informacji, jakie posiadam wynika, że Polacy są mnichami tego zakonu w klasztorach na zachodzie Europy.


Z męskich zakonów kontemplacyjnych na ziemiach polskich przetrwał do dnia dzisiejszego tylko zakon kamedułów, mający obecnie dwa klasztory: w Krakowie (Erem Srebrnej Góry) i w Bieniszewie (Erem Pięciu Braci Męczenników). Eremici Kameduli – Eremitarum Camaldulensium – żyją na Srebrnej Górze od 1604 r. Klasztor ten wraz z kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP ufundował Mikołaj Wolski, marszałek wielki koronny. W ciągu wieków był odwiedzany przez polskich królów i znamienitych gości, a 19 sierpnia 2002 r. z pielgrzymką przybył Ojciec święty Jan Paweł II. Klasztor przeżywał różne trudne sytuacje. Był rabowany przez wojska szwedzkie w 1656 r., rosyjskie w latach 1769-1771, przez władze komunistyczne w 1950 r. Przeżył pożary w 1814 i 1961 r.


Po Eremie Srebrnej Góry – Eremus Montis Argentini – przybyły inne, w następujących miejscowościach: Rytwiany – Pustelnia Złotego Lasu (1621), Bielany warszawskie – Erem Góry Królewskiej (1639), Pożajście na Litwie – Erem Góry Pokoju (1661), Bieniszew – Erem Pięciu Braci Męczenników (1663), Wigry – Erem Wyspy Wigierskiej (1667), Szaniec – Erem Margrabski (1722), Milatyn k. Lwowa – Erem Św. Krzyża (1738).

Warto dodać, że już w 1001 r., na zaproszenie Bolesława Chrobrego, przybyli do Polski uczniowie św. Romualda, założyciela kamedułów, Jan i Benedykt, do których przyłączyli się bracia Izaak i Mateusz oraz sługa Krystyn, późniejszych Pięciu Braci Męczenników.


O. Benedykt Paczuski, eremita z klasztoru bielańskiego, w rozmowie ze mną opisał swoją kamedulską codzienność: „Można ją ująć w słowach: ora et labora – módl się i pracuj. Staramy się być wierni temu od początku dnia, który zaczyna się u nas o godzinie 3.30. O 3.45 jest pierwsza modlitwa w kościele – Godzina czytań – pierwsza nasza modlitwa chórowa, wspólnotowa, nasz brewiarz kamedulski, który trwa 45 minut do godziny. Zależy to od tego, czy jest uroczystość, czy święto, czy wspomnienie. Odmawiamy wtedy też Anioł Pański. Później jest "Lectio Divina", czyli czytanie duchowne w celi – od 4.30 do 5.30. Potem Jutrznia. O 6.00 jest Msza św. konwentualna koncelebrowana, w której bierze udział cała wspólnota i wszyscy obecni kapłani, także goście. Po Mszy św. chwila dziękczynienia i Modlitwa Przedpołudniowa. Od 7.15 jest czas na śniadanie. Później następuje czas pracy od 8.30 do 11.15. O godzinie 11.25 odmawiamy Różaniec, o 12.00 Anioł Pański i Modlitwa Południowa. O 12.15 spożywamy obiad i mamy czas wolny do 14.30. O tej godzinie odmawiamy Modlitwę Popołudniową, modlitwy do Matki Bożej, Litanie okolicznościowe do św. Romualda itp. Od godziny 15.00 do 16.15 kolejny czas pracy. O 16.45 jemy kolację, o 17.30 są Nieszpory i Anioł Pański. Od godziny 18.00 do 19.00 mamy czas czytania duchownego w celach. O 19.10 Kompleta i Psalm 130 za zmarłych – De profundis. Od 21.00 jest cisza nocna. W sumie nasz dzień zawiera w sobie po kilka godzin modlitwy, pracy, odpoczynku. Czasami mamy jakieś wyjście na zewnątrz eremu w celach rekreacyjnych, wypoczynkowych. Wychodzimy także w sprawach urzędowych i oczywiście do lekarza, czy czasem kogoś odwiedzić, np. współbrata w szpitalu”.


Pięć lat temu, w 2008 r., na Bielanach było dziewięciu kamedułów, a w Bieniszewie ośmiu. Od tego czasu ich liczba systematycznie, choć powoli, rośnie. Od kilku lat mężczyźni, którzy chcieliby na kilka dni odetchnąć od zgiełku codziennego życia, mogą odbyć indywidualne rekolekcje w domu rekolekcyjnym znajdującym się na terenie eremu bielańskiego w Krakowie. Chociaż na krótki czas można zasmakować w życiu kamedulskim, żyjąc ich rozkładem dnia.Kajetan Rajski


DATA: 2013-02-02 09:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cos cudownego,szacunek dla wszystkich zakonnikow,nie jest latwo tak zyc.
4 dni temu / leszek z rawicz
 
Szczęść Boże, bardzo proszę o modlitwę za mojego syna który zagubił się w swoim życiu.
4 dni temu / Krystyna
 
Proszę o modlitwę w intencji uratowania mojego małżeństwa. Oby moja żona wybaczyła mi moje postępowanie i na nowo obdarzyła mnie uczuciem miłości i zaufaniem.
14 dni temu / Maciej
 
Proszę o modlitwę w intencji uratowania małżeństwa Kazimierza i Iwony. Bóg zapłać.
3 miesiące temu / Kazimierz
 
Coś pięknego. Boże pomóż
4 miesiące temu / Aleksander
 
Coś pięknego..to chyba moje przeznaczenie
4 miesiące temu / Alek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.