DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z Dudleyem Brownem

Sam Bóg dał nam prawo nosić broń


Prawo do samoobrony jest częścią prawa naturalnego, danego nam przez Boga. Ma ono chronić naszą wolność, również daną przez Boga. To idea głęboko wpisana w tradycję Zachodu i nieodłączny element chrześcijańskich wartości – mówi Dudley Brown, wiceprzewodniczący amerykańskiego stowarzyszenia National Association for Gun Rights, w rozmowie z Mateuszem Ziomberem i Jerzym Wolakiem
 
 
Ma Pan broń?

– Tak, mam. Nawet karabiny maszynowe. W Stanach Zjednoczonych w pełni automatyczną broń wciąż można nabyć, choć nie jest to takie łatwe. Prowadzę szkolenia z zakresu wykorzystania broni zarówno dla cywili, jak i dla służb mundurowych.

I chciałby Pan, aby każdy mógł mieć broń…

– Jak najbardziej. Powszechny dostęp do broni zwiększa bezpieczeństwo. Każdy człowiek ma niezbywalne prawo do posiadania i wykorzystywania narzędzi służących ochronie jego bliskich i jego stanu posiadania, jak również powstrzymaniu zła. A kto ma prawo, by nas tego pozbawić? I z jakiej racji?

Warto przy tym zauważyć, że delegalizacji swobodnego dostępu do broni zazwyczaj żądają ci, którzy sami mogą posiadać broń albo którym towarzyszą uzbrojeni ochroniarze. Kilka lat temu wyszło na jaw, że Nancy Pelosi, była spiker Izby Reprezentantów i senator Dianne Feinstein z Kalifornii, obydwie zagorzałe orędowniczki ograniczenia prawa do posiadania broni, same posiadały skrzętnie ukrywane zezwolenia na broń. Ludzie lewicy wykazują w tej kwestii swoiście elitarystyczne nastawienie: My mamy broń, bo wiemy, jak się nią posługiwać, ale ciemnej masie lepiej broni do ręki nie dawać.

Nie wiadomo, co tu większe: bzdura czy arogancja? Obywatele powinni mieć prawo do noszenia takiej samej broni, jak wojskowi. To uczyniłoby kraj i naród silniejszym, zarówno na polu walki z przestępczością, jak i w perspektywie obrony narodowej.

Rządy zawsze będą próbowały ograniczać obywateli, sprzeciwianie się temu jest naszym moralnym obowiązkiem. Podobnie zresztą jak musimy się sprzeciwiać rzezi niewinnych, nienarodzonych dzieci – to obowiązek moralny. Takim samym obowiązkiem jest przywrócenie obywatelom prawa do obrony własnej.

Lewica, argumentując na rzecz ograniczenia prawa do posiadania broni, wskazuje na strzelaniny, takie jak choćby w szkole w Newtown, w stanie Connecticut, gdzie dwudziestoletni mężczyzna zabił dwadzieścia sześć osób. Czy nie ma racji w obawie, że powszechny dostęp do broni przyniesie wzrost przestępczości?

– Przeciwnie – im więcej broni w rękach zwykłych ludzi, tym łatwiej powstrzymywać przestępczość. W Stanach Zjednoczonych nikomu o zdrowych zmysłach nie przyjdzie do głowy zakradać się nocą do domu farmera. Złodziej wie, że to zupełnie inna sprawa niż, na przykład, obrabowanie sklepu. Farmerzy posiadają broń, więc taka próba z definicji jest niebezpieczna. Przestępcy nie lubią się narażać...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 
 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

W specjalnym wywiadzie dla PCh24.pl, arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii, naturze Islamu oraz dlaczego tzw. arabska wiosna przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych.

 

Bez ochrony życia nie ma ochrony ani pracy, ani polityki, ani bezpieczeństwa, ani wzrostu gospodarki – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Klęska urzędującego prezydenta Poroszenki wobec sukcesu nowicjusza Zełenskiego to odbicie nastrojów Ukraińców, zmęczonych permanentnymi „reformami bez reform”. Pierwsze dyskusje po ogłoszeniu wyników exit poll nie pozostawiają złudzeń – u naszego wschodniego sąsiada nadal nie będzie spokoju i atmosfery do przyspieszenia zmian ekonomicznych, a zachodnia Ukraina coraz bardziej oddala się od wschodniej części kraju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.