20 grudnia 2019

Wraca sprawa „drukarza z Łodzi”. Przedsiębiorca ma szansę na uchylenie niekorzystnego wyroku

(Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/Mike Blake/FORUM)

„Sprawa pracownika drukarni Adama J., który odmówił druku plakatów fundacji LGBT, wraca na wokandę. Wnioskiem łódzkiej prokuratury, która chce wznowienia postępowania w tej sprawie, zajmie się jeszcze w grudniu Sąd Apelacyjny w Łodzi” – poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

 

Adam J. odmówił druku plakatów fundacji LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami. Sprawa trafiła do sądu. W 2017 roku mężczyzna został uznany przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa za winnego popełnienia wykroczenia polegającego na odmowie spełnienia świadczenia bez uzasadnionej przyczyny, ale zarazem odstąpiono od wymierzenia mu kary. Prawidłowość wyroku sądu pierwszej instancji potwierdził w 2017 roku Sąd Okręgowy w Łodzi, a rok później Sąd Najwyższy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jeszcze w grudniu 2017 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym wskazał, że niekonstytucyjne jest rozumienie regulacji w taki sposób, że „zasady wiary i sumienie nie są uzasadnioną przyczyną odmowy świadczenia usługi”. W czerwcu tego roku TK uznał za niekonstytucyjny przepis będący podstawą ukarania pracownika drukarni.

 

Na swojej stronie internetowej Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) podała, że wniosek o wznowienie postępowania złożono właśnie w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

 

Fundacja przypomina, że zgodnie z procedurą, w razie wydania przez TK wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu, jest możliwość wznowienia postępowania, jeśli ktoś został na podstawie tego przepisu skazany. Skorzystała z tego łódzka prokuratura, która wniosła o uchylenie wyroku skazującego pracownika drukarni.

 

Według Fundacji, są poważne wątpliwości co do skuteczności prawnej czerwcowego wyroku TK. Zdaniem HFPC dzieje się tak, ponieważ „w składzie TK wydającym ten wyrok zasiadała osoba nieuprawniona do orzekania – pan Mariusz Muszyński – wybrany na miejsce wcześniej prawidłowo obsadzone; istnieją uzasadnione wątpliwości, co do prawidłowości wyznaczania składów orzekających w TK; wybór prezesa TK budzi wątpliwości”.

 

Według HFPC, wyrok TK poważnie osłabił ochronę przed aktami dyskryminacji w dostępie do dóbr i usług dla przedstawicieli grup mniejszościowych.

 

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram