4 października 2017

Paryż: przyjęto ustawę wprowadzającą trwały stan wyjątkowy? „Zlikwidują Francję”

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Reuters/Philippe Wojazer/FORUM)

Francuski parlament zatwierdził we wtorek projekt ustawy antyterrorystycznej, która – wedle jego przeciwników – de facto ustanawia permanentny stan wyjątkowy w kraju i daje ogromne uprawnienia policji. Przeciwko rozwiązaniom zatwierdzonym przez parlament protestują działacze broniący praw człowieka.

 

Nadzwyczajne środki w ramach nowego prawa antyterrorystycznego umożliwiają policji prowadzenie w nocy bez uprzedzenia i bez nakazu sądowego przeszukań w domach i mieszkaniach podejrzanych osób. Daje również dodatkowe uprawnienia urzędnikom do zastosowania wobec pewnych osób aresztu domowego bez procesu sądowego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ustawa została przyjęta głosami 415 posłów przy sprzeciwie 127, a także 19 głosach wstrzymujących się. Zdaniem Yassera Louati, wiodącego francuskiego obrońcy praw człowieka i działacza na rzecz praw obywatelskich, przyjęta ustawa „daje państwu niezwykłe uprawnienia do czegoś, co nawet nie ma właściwej definicji. To prawo likwiduje Francję”. Nowe regulacje umożliwiają władzom w każdym regionie zamknięcie na pół roku miejsca kultu (meczety, kościoły). Co więcej, władze będą miałby możliwość zakazu gromadzenia się w nich jeśli stwierdzą, że kaznodzieje podżegali do ataków lub wychwalali terroryzm.

 

Śledczy nie będą musieli przedstawiać dowodów radykalnych kazań czy pism. Wystarczy, że pewne „idee i teorie” krążą wśród wiernych. Za nie przestrzeganie nakazu zamknięcia świątyni grozić będzie kara trzyletniego pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 45 tys. euro.

Władze mogą „uszczelniać” obszary wokół miejsca lub zdarzenia, na przykład koncertu, które uznają za podatne na ataki. Osoby, które będą chciały wejść do tego obszaru, będą poddawane przeszukiwaniom przez policję.

 

Warto dodać, że projekt daje policji więcej uprawnień w zakresie prowadzenia operacji zatrzymania i przeszukiwania. W ramach przepisów granicznych UE służby bezpieczeństwa będą mogły przeprowadzać kontrole na obszarach przygranicznych i dworcach kolejowych, a także na terenach wokół lotnisk i portów w promieniu 20 km.

 

Projekt ustawy pozwala ministrowi spraw wewnętrznych zastosować areszt domowy wobec sympatyków dżihadystów, którzy nie są oskarżeni o konkretne przestępstwo. Policja może zastosować „pojedyncze środki nadzoru”, które zabraniają opuszczania danego miasta. Lokalny szef policji może poprosić sędziego o nakaz przeszukania domów osób podejrzanych o powiązania terrorystyczne, w trakcie którego mogą być zabrane dokumenty, przedmioty itp.

 

W stanie zagrożenia, policja ma prawo przeszukać dom bez nakazu sędziego. Urzędnik służby cywilnej działający w obszarze związanym z bezpieczeństwem lub obroną może zostać przeniesiony lub nawet zwolniony ze służby publicznej, jeśli będzie miał radykalne poglądy. Podobnie żołnierze.

 

Służby francuskie będą też mieć dostęp do danych o pasażerach linii lotniczych i przewiduje się utworzenie podobnego systemu dla podróżujących statkami. Ustawa pozwala także agencjom wywiadowczym na podsłuch i korzystanie z algorytmów do wykrywania podejrzanych zachowań.

 

 

Źródło: thelocal.fr

AS

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 364 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram