DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Sądy na straży salonowych mitów

Sądy na straży salonowych mitów
fot. Adam Chelstowski / FORUM
#III RP    #AGORA    #SĄDY    #RYMKIEWICZ    #MICHNIK    #WYBORCZA

Zastanawiam się czy po tym, jak pełnomocnicy „Gazety Wyborczej” przeczołgali na sali sądowej Jarosława Marka Rymkiewicza powinniśmy oburzyć się po raz kolejny na tych „którym nie jest wszystko jedno” czy raczej na tych, którzy siedząc w togach z orzełkiem na piersi, budzą salwę wymownego śmiechu i pogardliwej drwiny sporej części opinii publicznej.

 

Trudno się było spodziewać tego by „Gazeta Wyborcza” nie parła na oślep, zmuszając Rymkiewicza do odwołania tego wszystkiego, co w porywie serca powiedział na temat sposobu patrzenia na polskość przez redaktorów „Wyborczej”. Nie tak dawny współpracownik „Gazety” nazwał ludzi Michnika „cynglami”, ale też każdy kto śledzi życie publiczne w naszym kraju wie, że jest u nas taki tytuł prasowy o którym można mówić dobrze, albo wcale. Furda to wszystko. Jeśli „niestrudzeni obrońcy wolności słowa” z GW  chcą się bawić w polemikę na sali sądowej, niechaj się bawią – sami sobie strzelają w stopę i samych siebie ośmieszają nie umiejąc inaczej bronić własnych racji i opinii. Uśmiech politowania wystarczy – szkoda łez. Lepiej je zostawić na tych, którzy żale redaktorów „Wyborczej” wzięli na serio i podjęli się rozstrzygać ich pozew przeciwko Rymkiewiczowi.

 

Polskie sądy – wszak o nich mowa – są w teorii trzecią władzą, ale, u nas w kraju, realnie pierwszą. Przez nikogo nie kontrolowane (chyba, że przez same siebie), przez nikogo nie reformowane. Tworzący ten system ludzie to albo dawni reżimowi chłopcy do usług partyjnych aparatczyków albo osoby z korporacyjnego nadania. Jakby nie było, wszystko zostaje w rodzinie.

 

Nierzadko słyszę głosy świętego oburzenia w reakcji na jakąkolwiek krytykę sądownictwa. Wszak polskie sądy są niezawisłe. Problem w tym, że „niezawisłe” nie musi znaczyć „niekontrolowane” i „samowolne”. Nawet Monteskiusz w rozprawie „O duchu praw”, która jest wzorcem wszystkich europejskich konstytucji, nie pozostawiał władzy sądowniczej „samej sobie”. Nie pojmują tego jednak nasze polityczne elity, a już absolutne nie dopuszcza do siebie lewacki salon. Jego bowiem zdaniem, niezawisłość sądów to świętość i ideał. I w dodatku ładnie brzmi. Podobnym słowem „wytrychem” było przez wiele lat „państwo prawa”. Zupełnie nic nie mogło to państwo zrobić w imię tego prawa, za to ładnie brzmiało, szczególnie w ustach inteligenckich arbitrów elegancji z Unii Wolności. Lustracja nie – bo państwo prawa, odebranie zagrabionego majątku PZPR nie – bo państwo prawa, dekomunizacja też nie - bo oczywiście państwo prawa. I tak można bez końca.


Przede wszystkim, sprawą niedopuszczalną jest, aby sąd (jakkolwiek niezawisły by nie był) orzekał w sporach rozstrzygających, czyja interpretacja zdarzeń z historii najnowszej jest właściwa, jawnie opowiadając się tym samym po jednej ze stron politycznej debaty.

 

Tymczasem salonowe hasło-wytrych jakim jest „niezawisłe sądownictwo” pokazało w procesowej walce „Wyborczej” z Rymkiewiczem wyjątkowo obłą twarz. Rymkiewicz został skazany bo śmiał mieć własne zdanie, zaś całkiem nie tak dawno temu wyrok usłyszało wydawnictwo Arcana, gdyż miało odwagę zaprzeczyć innemu wyrokowi sądu lustracyjnego, wydając książkę Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie. Zapewniam Państwa, że w obydwu przypadkach sąd był „niezawisły”. I gwarantuję także Państwu, że przed identycznie „niezawisłym” sądem stanie Roman Graczyk. Wszystko dlatego, że potomek Mieczysława Pszona źle przeczytał książkę wyżej wymienionego historyka pt. „SB, a Tygodnik Powszechny”. Efektem trefnej lektury był pozew przeciwko Graczykowi o to, że ten jakoby zarzucił Pszonowi - seniorowi współpracę z SB. Tymczasem nic takiego w książce rzeczonego historyka się nie pojawiło!

 

Swoją drogą, fascynująca jest przewidywalność wyroków jakie wydają nasze „niezawisłe” sądy. Z ich przewidywalnością jest trochę tak jak z żelazną zasadą dedukcji Sherlocka Holmesa: Odrzuć wszystko to co jest niemożliwe, a wtedy to co pozostanie, choćby było najmniej możliwe, jest rozwiązaniem zagadki.  

 


Krzysztof Gędłek


DATA: 2012-06-04 20:06
AUTOR: KRZYSZTOF GĘDŁEK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prostacki typ-szokuje twojw wsciekłe ujadanie. PROSTACKIE WREDNE DEBILNE
ponad 4 lata temu / wsciekły
 
Nic dodac-Krzysztof Gędłek - Postkomunista i cham w walce z nienawiścią-Dodam prymitywny,prostak Większość esbeków do końca życia pozostanie więc szumowinami. Tyle, że dwa tysiące trzysta złotych na łapkę, okazało się nie satysfakcjonować tych, którzy przed laty trudnili się zbrodniczym procederem brutalnego przywracania polskiemu społeczeństwu ideologicznej busoli na właściwe, Jak widac prymitywne wpisy sa codzinoscia nie doiwestowanych nie dopieszczonych POPAPRANCÓW. Masz w genach pieniactwo-szkoda sie denerwowac, Pracownicy słuzb specjalnych słuzyli ojczyznie -teraz dopiero jest TOTALITARNE PANSTWP ZAFUNDOWANE przaz wasza Solidarnoasc.
ponad 4 lata temu / WSCIEKŁY
 
Pani wow, tekst p. Gędłka nie jest wiadomością; opublikowano go w sekcji "Opinie", więc wyraża subiektywną ocenę autora, z którą można się zgadzać lub nie. Co do rozumu - zgoła wszyscy jego posiadacze są przeświadczeni o tym, że mają go dosyć i nie potrzebują więcej. Ośmielam się twierdzić, że to błędne przeświadczenie.
ponad 6 lat temu / szmotek
 
weszłam na tę stronę z nadzieją, iż będę mogła przeczytać poważne , pozbawione jednostronnej oceny wiadomości. Tymczasem przeczytwaszy artykuł pana Gędłka (Gędłeka ?) o sądach stwierdzam, iż bez sensu było mieć taką nadzieję . Pan ten nie ma zielonego pojęcia , jak różnorodne środowisko stanowią polscy sędziowie ,wrzuca wszystkich do jednego worka realizując potrzeby swego politycznego środowiska -czyli robi to samo co jak twierdzi czynią dziennikarze Gazety Wyborczej. Zatem -dziekuję . Mam swój rozum -jak więkoszość Polaków na szczęście .
ponad 6 lat temu / wow
 
Zyjemy w panstwie gdzie wladze przejal polityczno-mafijny uklad na smyczy sluzb specjalnych.Mielismy juz w kraju swego Orbana,byl nim premier Olszewski.Zastanawiam sie jaka dzis byla by polska,gdyby nie nocna zmiana ??????? Dzis mozemy tylko gdybac-chyba pora podniesc sie z kolan i wyjsc na ulice w obronie swych interesow i praw ! ! !
ponad 6 lat temu / MAMUT
 
Witam!I nawet tu taki gawnojed się przypałętał.Tak, najlepiej jak proces morderców stanu Wojennego trwa tak długo,aż zbrodniarze odejdą naturalnie w spokoju,oczywiście żyjąc w dobrobycie,albo sprawa się przedawni,albo niezawisły sąd ich uniewinni.Polegli stoczniowcy i górnicy,to przecież nie ludzie dla żydów,to tylko goje,a zabity goj to w tym środowisku radość.Jak do tej pory tylko jest jedna ofiara w tym kraju p.Blida (nie piszę śp.,bo on chyba ateistka).Rodziny pomordowanych Polaków nigdy nie doczekają się wyroku w sprawie ich bliskich,bo niezawisły sąd....ech szkoda mówić.Zawsze należy tylko pamiętać,że inteligencja jest mniejszością.Gmin i plebs rozplenia się w rekordowym tempie. Pozdrawiam samodzielnie myślących.
ponad 6 lat temu / LEGES
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.